Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava muzea v Hradci se zdrží, město zaskočily vyšší ceny v tendru

  8:55aktualizováno  8:55
Hradec Králové zrušil tendr na výběr firmy, která opraví Muzeum východních Čech. Nabídky totiž výrazně překročily předpokládanou cenu. Začátek rekonstrukce se tak odsouvá z ledna na neurčito, zpoždění bude nejméně o několik měsíců.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Posudek odhadl cenu oprav muzea asi na 56 milionů korun bez daně. 

„Podrobný výměr a soupis prací vycházel ze stavební dokumentace a stavebně-historického průzkumu. Nabídky však u některých položek činily až desetinásobek standardních cen, v celkovém součtu to u obou nabídek bylo zhruba 35 milionů nad předpokládanou hodnotou rekonstrukce,“ řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).

Fotogalerie

„Takto vysokou cenu hodnotící komise nedoporučila akceptovat. Rada města výběrové řízení zrušila a zároveň jsme schválili vypsání nové soutěže,“ doplnil.

Podle Vedlicha zakázka v novém výběrovém řízení doznala menších změn především v kvalifikačních požadavcích, které by přihlášku do výběrového řízení umožnily více firmám.

Muzeum už je vystěhované, poslední akcí bude adventní trh

Termín oprav se posune o několik měsíců, ale přestože se určitě nepodaří začít práce už v lednu, muzeum až na jednu výjimku zůstane zavřené. Provoz přerušilo už 5. listopadu a s největší pravděpodobností na hodně dlouhou dobu poslední akcí v něm bude 1. až 3. prosince tradiční adventní trh.

„Muzeum už máme vystěhované a veškeré výstavy jsou zlikvidované. Uvidíme, zda se přece jenom ještě nenaskytne příležitost pro uspořádání nějaké menší výstavy,“ řekl zástupce ředitele muzea Jaroslav Zámečník.

Vedlich doufá, že novému výběrovému řízení pomůže i zvýšení maximální hodnoty zakázky na 70 milionů korun bez započtení DPH.

„Především u ocenění restaurátorských prací může být rozptyl v nabídkách poměrně velký. Posunutí termínu rekonstrukce zatím neohrožuje možnost čerpání dotace, kterou chceme na financování oprav využít,“ doplňuje náměstek a připomíná, že evropský „příspěvek“ na rekonstrukci ušitý na míru programu ITI rozvoje hradecko-pardubické aglomerace by mohl dosáhnout až 90 procent nákladů.

Podle původních předpokladů měla být proměna secesní budovy na Eliščině nábřeží dokončena nejpozději do konce roku 2019. Jejím záměrem je kromě modernizace a energetických úspor umožnit návštěvníkům přístup i do míst, která jim byla odnepaměti zapovězena.

„Největší novinkou bude zpřístupnění terasy u kopule na střeše. V Hradci vznikne nový výhled na část městského centra podél labského nábřeží,“ upozornil mluvčí hradecké radnice Petr Vinklář.

Na muzeu bude potřeba opravit nebo vyměnit původní okna, provést rekonstrukce vitráží a restaurovat obložení, ve kterém jsou okna vsazena. Obnovou projde také omítková a cihlová fasáda, kašna, rampy, schodiště či sochy. V poslední etapě se počítá rovněž s obnovou přilehlého parčíku za objektem u Kotěrovy ulice. Přestože zřizovatelem muzea je kraj, investorem oprav je město, které by mělo nově spravovat část nově vytvořených výstavních prostor.Nejčtenější

Tygři a lev utekli z klece v zooparku na Hradecku, zneškodnili je veterináři

Uspaná zvířata v Bioparku Štít na Hradecku (16. 7. 2018)

Veterinářům se kolem půl jedné odpoledne podařilo uspat dva tygry a lva volně se pohybující po Bioparku Štít na...

Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...Lesy ČR kvůli kůrovci zastavily stavbu nového sídla za půl miliardy

Lesy v lese. Půdorys nového sídla bude připomínat strom.

Stavba největší dřevostavby v zemi, kterou chtěly v Hradci Králové postavit Lesy České republiky se odkládá. Budova za...

Řidička předjížděla kamion, auto v protisměru vyhnala do příkopu

Řidič peugeotu havaroval mezi Výšinkou a Stříteží (12. 7. 2018).

Řidič osobního auta zabránil u Dvora Králové nad Labem čelnímu střetu a sám skončil v příkopu. Řidička v protisměru...

Réway se v Hradci pokouší o restart: Chci se dostat tam, kde jsem byl

Martin Réway

Zatímco jeho noví spoluhráči se na právě probíhající dva týdny rozprchli z Hradce na dovolenou, pro Martina Réwaye to...

Další z rubriky

Nová Paka pořídí terminál z dotace. Parkovací dům odsunula na neurčito

V místě starého nádraží v Nové Pace vybudují moderní terminál.

Nová Paka na Jičínsku konečně může připravovat stavbu nového autobusového terminálu. Stát přiklepl městu 45 milionů...

Bičování i metal. Festival Obscene Extreme slaví dvacáté narozeniny

Zakladatel Obscene Extreme Miloslav Urbanec

Přes osmdesát kapel z celého světa zahraje letos na festivalu nejtvrdších hudebních stylů Obscene Extreme v Trutnově...

Bazén stárne. Dobruška teprve rozhodne, zda chce nový za sto milionů

Architekti navrhli novou podobu bazénu v Dobrušce.

Dobruška na Rychnovsku musí investovat do zastaralého bazénu. Proměna na moderní akvapark přijde na 115 milionů korun....

Najdete na iDNES.cz