Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava muzea v Hradci se zdrží, město zaskočily vyšší ceny v tendru

  8:55aktualizováno  8:55
Hradec Králové zrušil tendr na výběr firmy, která opraví Muzeum východních Čech. Nabídky totiž výrazně překročily předpokládanou cenu. Začátek rekonstrukce se tak odsouvá z ledna na neurčito, zpoždění bude nejméně o několik měsíců.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Posudek odhadl cenu oprav muzea asi na 56 milionů korun bez daně. 

„Podrobný výměr a soupis prací vycházel ze stavební dokumentace a stavebně-historického průzkumu. Nabídky však u některých položek činily až desetinásobek standardních cen, v celkovém součtu to u obou nabídek bylo zhruba 35 milionů nad předpokládanou hodnotou rekonstrukce,“ řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).

Fotogalerie

„Takto vysokou cenu hodnotící komise nedoporučila akceptovat. Rada města výběrové řízení zrušila a zároveň jsme schválili vypsání nové soutěže,“ doplnil.

Podle Vedlicha zakázka v novém výběrovém řízení doznala menších změn především v kvalifikačních požadavcích, které by přihlášku do výběrového řízení umožnily více firmám.

Muzeum už je vystěhované, poslední akcí bude adventní trh

Termín oprav se posune o několik měsíců, ale přestože se určitě nepodaří začít práce už v lednu, muzeum až na jednu výjimku zůstane zavřené. Provoz přerušilo už 5. listopadu a s největší pravděpodobností na hodně dlouhou dobu poslední akcí v něm bude 1. až 3. prosince tradiční adventní trh.

„Muzeum už máme vystěhované a veškeré výstavy jsou zlikvidované. Uvidíme, zda se přece jenom ještě nenaskytne příležitost pro uspořádání nějaké menší výstavy,“ řekl zástupce ředitele muzea Jaroslav Zámečník.

Vedlich doufá, že novému výběrovému řízení pomůže i zvýšení maximální hodnoty zakázky na 70 milionů korun bez započtení DPH.

„Především u ocenění restaurátorských prací může být rozptyl v nabídkách poměrně velký. Posunutí termínu rekonstrukce zatím neohrožuje možnost čerpání dotace, kterou chceme na financování oprav využít,“ doplňuje náměstek a připomíná, že evropský „příspěvek“ na rekonstrukci ušitý na míru programu ITI rozvoje hradecko-pardubické aglomerace by mohl dosáhnout až 90 procent nákladů.

Podle původních předpokladů měla být proměna secesní budovy na Eliščině nábřeží dokončena nejpozději do konce roku 2019. Jejím záměrem je kromě modernizace a energetických úspor umožnit návštěvníkům přístup i do míst, která jim byla odnepaměti zapovězena.

„Největší novinkou bude zpřístupnění terasy u kopule na střeše. V Hradci vznikne nový výhled na část městského centra podél labského nábřeží,“ upozornil mluvčí hradecké radnice Petr Vinklář.

Na muzeu bude potřeba opravit nebo vyměnit původní okna, provést rekonstrukce vitráží a restaurovat obložení, ve kterém jsou okna vsazena. Obnovou projde také omítková a cihlová fasáda, kašna, rampy, schodiště či sochy. V poslední etapě se počítá rovněž s obnovou přilehlého parčíku za objektem u Kotěrovy ulice. Přestože zřizovatelem muzea je kraj, investorem oprav je město, které by mělo nově spravovat část nově vytvořených výstavních prostor.
Nejčtenější

Čtyřletá dívka spadla z lanovky v Rokytnici, vyklouzla matce z rukou

Rokytnice nad Jizerou. Stanice lanovky na Lysé hoře

Ze sedačky lanovky v lyžařském areálu Horní Domky v Rokytnici spadla čtyřletá dívka. Vrtulník ji převezl do nemocnice,...

Nemluvila a kroužila, vzpomíná na Ledeckou její první lyžařský trenér

Bývalý trenér Ester Ledecké Jan Lukáš ze Špindlerova Mlýna.

Spíše uzavřená, ale velmi ctižádostivá dívka, kterou byl problém dostat ze svahu. Tak hodnotí špindlerovský trenér Jan...Exkurze do továrny na převodovky. Ostražitost robotů testují vadné díly

Výroba převodovky ve Vrchlabí

Na začátku jsou kusy oceli a na konci jeden z nejsložitějších dílů v autě. Vítejte ve fabrice na převodovky.

Kvůli marihuaně přišla o doklady řidička, po přesednutí i spolujezdkyně

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

V rozmezí pouhých dvou hodin zabavila policejní hlídka v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku řidičské průkazy dvěma...

VIDEO: Vrtulník „opřený“ o svah zachraňoval turistku z Obřího dolu

Záchrana turistky v Obřím dole v Krkonoších

V náročných podmínkách o minulém víkendu zasahovali letečtí záchranáři s vrtulníkem u turistky, která se zřítila ze...

Další z rubriky

VIDEO: Sníh stále nikde, v Hradci tak dětem zasněžili park pomocí děla

Díky sněžnému dělu je v parku uprostřed Hradce Králové sníh (22.2.2018).

Centrum Šimkových sadů v Hradci Králové se proměnilo v zasněženou sjezdovku. Uprostřed zelených trávníků tam...

Trutnov už přestavuje areál za nádražím na supermoderní středisko

Demolice starého sportovního areálu Na Nivách

Rozlehlý prostor za vlakovým nádražím v Trutnově, kde stojí už jen torzo bývalého sportovního areálu Na Nivách,...

Partneři se specializovali na vykrádání garáží, adresy si psali do bloku

Odcizené předměty, které policie zabavila u dvojice pachatelů vykrádající...

Trutnovští policisté zadrželi partnerskou dvojici, která má na svědomí nejméně 85 vykradených garáží v celých Čechách....

Najdete na iDNES.cz