Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava muzea v Hradci se zdrží, město zaskočily vyšší ceny v tendru

  8:55aktualizováno  8:55
Hradec Králové zrušil tendr na výběr firmy, která opraví Muzeum východních Čech. Nabídky totiž výrazně překročily předpokládanou cenu. Začátek rekonstrukce se tak odsouvá z ledna na neurčito, zpoždění bude nejméně o několik měsíců.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Posudek odhadl cenu oprav muzea asi na 56 milionů korun bez daně. 

„Podrobný výměr a soupis prací vycházel ze stavební dokumentace a stavebně-historického průzkumu. Nabídky však u některých položek činily až desetinásobek standardních cen, v celkovém součtu to u obou nabídek bylo zhruba 35 milionů nad předpokládanou hodnotou rekonstrukce,“ řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).

Fotogalerie

„Takto vysokou cenu hodnotící komise nedoporučila akceptovat. Rada města výběrové řízení zrušila a zároveň jsme schválili vypsání nové soutěže,“ doplnil.

Podle Vedlicha zakázka v novém výběrovém řízení doznala menších změn především v kvalifikačních požadavcích, které by přihlášku do výběrového řízení umožnily více firmám.

Muzeum už je vystěhované, poslední akcí bude adventní trh

Termín oprav se posune o několik měsíců, ale přestože se určitě nepodaří začít práce už v lednu, muzeum až na jednu výjimku zůstane zavřené. Provoz přerušilo už 5. listopadu a s největší pravděpodobností na hodně dlouhou dobu poslední akcí v něm bude 1. až 3. prosince tradiční adventní trh.

„Muzeum už máme vystěhované a veškeré výstavy jsou zlikvidované. Uvidíme, zda se přece jenom ještě nenaskytne příležitost pro uspořádání nějaké menší výstavy,“ řekl zástupce ředitele muzea Jaroslav Zámečník.

Vedlich doufá, že novému výběrovému řízení pomůže i zvýšení maximální hodnoty zakázky na 70 milionů korun bez započtení DPH.

„Především u ocenění restaurátorských prací může být rozptyl v nabídkách poměrně velký. Posunutí termínu rekonstrukce zatím neohrožuje možnost čerpání dotace, kterou chceme na financování oprav využít,“ doplňuje náměstek a připomíná, že evropský „příspěvek“ na rekonstrukci ušitý na míru programu ITI rozvoje hradecko-pardubické aglomerace by mohl dosáhnout až 90 procent nákladů.

Podle původních předpokladů měla být proměna secesní budovy na Eliščině nábřeží dokončena nejpozději do konce roku 2019. Jejím záměrem je kromě modernizace a energetických úspor umožnit návštěvníkům přístup i do míst, která jim byla odnepaměti zapovězena.

„Největší novinkou bude zpřístupnění terasy u kopule na střeše. V Hradci vznikne nový výhled na část městského centra podél labského nábřeží,“ upozornil mluvčí hradecké radnice Petr Vinklář.

Na muzeu bude potřeba opravit nebo vyměnit původní okna, provést rekonstrukce vitráží a restaurovat obložení, ve kterém jsou okna vsazena. Obnovou projde také omítková a cihlová fasáda, kašna, rampy, schodiště či sochy. V poslední etapě se počítá rovněž s obnovou přilehlého parčíku za objektem u Kotěrovy ulice. Přestože zřizovatelem muzea je kraj, investorem oprav je město, které by mělo nově spravovat část nově vytvořených výstavních prostor.
Nejčtenější

Pád mladého páru z vyhlídky do rokle byl pokusem o vraždu, zjistila policie

U pádu dvojice v lesoparku Čeřovka v Jičíně zasahoval vrtulník (19.9.2017).

Policie obvinila z pokusu o vraždu osmnáctiletého mladíka, který se v září zřítil se stejně starou dívkou z rozhledny v...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Nechtěla jsem ji budit, vypověděla dcera znásilněná vedle spící matky

Násilí (ilustrační foto)

Zdeněk R. se u krajského soudu zodpovídá ze znásilnění dcery své přítelkyně. Podle obžaloby ji zneužil v posteli v bytě...

V hořícím domě na Jičínsku vybuchovala pyrotechnika, uhynulo dvacet psů

Požár rodinného domu v Třtěnicích na Jičínsku (5.12.2017).

Životy asi dvaceti psů má na svědomí noční požár rodinného domu v Třtěnicích na Jičínsku. V objektu bylo podle policie...

Mladík deset let vyhrožoval dívkám a nutil je k sexu, začal v pubertě

ilustrační snímek

Policie navrhla obžalovat dnes čtyřiadvacetiletého muže z Náchoda ze znásilnění, sexuálního nátlaku a dalších...Další z rubriky

Současná hradecká koalice je zhouba, říká nová ministryně Dostálová

Budoucí ministryně Klára Dostálová po schůzce s prezidentem Zemanem v Lánech...

Královéhradecký kraj bude mít poprvé v novodobé historii svou ministryni. Klára Dostálová, která vedení hejtmanství...

Pád mladého páru z vyhlídky do rokle byl pokusem o vraždu, zjistila policie

U pádu dvojice v lesoparku Čeřovka v Jičíně zasahoval vrtulník (19.9.2017).

Policie obvinila z pokusu o vraždu osmnáctiletého mladíka, který se v září zřítil se stejně starou dívkou z rozhledny v...

V Krkonoších připadlo 10 centimetrů sněhu, dál platí druhý lavinový stupeň

Pohled ze Sněžky na Studniční horu v Krkonoších

Deset centimetrů nového sněhu připadlo za posledních 48 hodin ve vyšších polohách Krkonoš na již dříve utvořenou...Najdete na iDNES.cz