Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava muzea v Hradci se zdrží, město zaskočily vyšší ceny v tendru

  8:55aktualizováno  8:55
Hradec Králové zrušil tendr na výběr firmy, která opraví Muzeum východních Čech. Nabídky totiž výrazně překročily předpokládanou cenu. Začátek rekonstrukce se tak odsouvá z ledna na neurčito, zpoždění bude nejméně o několik měsíců.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Posudek odhadl cenu oprav muzea asi na 56 milionů korun bez daně. 

„Podrobný výměr a soupis prací vycházel ze stavební dokumentace a stavebně-historického průzkumu. Nabídky však u některých položek činily až desetinásobek standardních cen, v celkovém součtu to u obou nabídek bylo zhruba 35 milionů nad předpokládanou hodnotou rekonstrukce,“ řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).

Fotogalerie

„Takto vysokou cenu hodnotící komise nedoporučila akceptovat. Rada města výběrové řízení zrušila a zároveň jsme schválili vypsání nové soutěže,“ doplnil.

Podle Vedlicha zakázka v novém výběrovém řízení doznala menších změn především v kvalifikačních požadavcích, které by přihlášku do výběrového řízení umožnily více firmám.

Muzeum už je vystěhované, poslední akcí bude adventní trh

Termín oprav se posune o několik měsíců, ale přestože se určitě nepodaří začít práce už v lednu, muzeum až na jednu výjimku zůstane zavřené. Provoz přerušilo už 5. listopadu a s největší pravděpodobností na hodně dlouhou dobu poslední akcí v něm bude 1. až 3. prosince tradiční adventní trh.

„Muzeum už máme vystěhované a veškeré výstavy jsou zlikvidované. Uvidíme, zda se přece jenom ještě nenaskytne příležitost pro uspořádání nějaké menší výstavy,“ řekl zástupce ředitele muzea Jaroslav Zámečník.

Vedlich doufá, že novému výběrovému řízení pomůže i zvýšení maximální hodnoty zakázky na 70 milionů korun bez započtení DPH.

„Především u ocenění restaurátorských prací může být rozptyl v nabídkách poměrně velký. Posunutí termínu rekonstrukce zatím neohrožuje možnost čerpání dotace, kterou chceme na financování oprav využít,“ doplňuje náměstek a připomíná, že evropský „příspěvek“ na rekonstrukci ušitý na míru programu ITI rozvoje hradecko-pardubické aglomerace by mohl dosáhnout až 90 procent nákladů.

Podle původních předpokladů měla být proměna secesní budovy na Eliščině nábřeží dokončena nejpozději do konce roku 2019. Jejím záměrem je kromě modernizace a energetických úspor umožnit návštěvníkům přístup i do míst, která jim byla odnepaměti zapovězena.

„Největší novinkou bude zpřístupnění terasy u kopule na střeše. V Hradci vznikne nový výhled na část městského centra podél labského nábřeží,“ upozornil mluvčí hradecké radnice Petr Vinklář.

Na muzeu bude potřeba opravit nebo vyměnit původní okna, provést rekonstrukce vitráží a restaurovat obložení, ve kterém jsou okna vsazena. Obnovou projde také omítková a cihlová fasáda, kašna, rampy, schodiště či sochy. V poslední etapě se počítá rovněž s obnovou přilehlého parčíku za objektem u Kotěrovy ulice. Přestože zřizovatelem muzea je kraj, investorem oprav je město, které by mělo nově spravovat část nově vytvořených výstavních prostor.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Ignorují nás, tvrdí opozice. V Opočně odstoupilo už sedmnáct zastupitelů

Zámek Opočno

Současné volební období v Opočně se vyznačuje velkými turbulencemi. Za necelé čtyři roky opustilo svá křesla už 17 lidí...

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Hostinné i Trutnov budou lákat cyklisty na pumptrack, trať s vlnami

Místostarosta Petr Kesner představuje plány radnice v Hostinném na výstavbu...

Podkrkonošská města chtějí přilákat více cyklistů. V Hostinném mezi vlakovou zastávkou a bývalým továrním komínem pro...

Najdete na iDNES.cz