Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava muzea v Hradci se zdrží, město zaskočily vyšší ceny v tendru

  8:55aktualizováno  8:55
Hradec Králové zrušil tendr na výběr firmy, která opraví Muzeum východních Čech. Nabídky totiž výrazně překročily předpokládanou cenu. Začátek rekonstrukce se tak odsouvá z ledna na neurčito, zpoždění bude nejméně o několik měsíců.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Posudek odhadl cenu oprav muzea asi na 56 milionů korun bez daně. 

„Podrobný výměr a soupis prací vycházel ze stavební dokumentace a stavebně-historického průzkumu. Nabídky však u některých položek činily až desetinásobek standardních cen, v celkovém součtu to u obou nabídek bylo zhruba 35 milionů nad předpokládanou hodnotou rekonstrukce,“ řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).

Fotogalerie

„Takto vysokou cenu hodnotící komise nedoporučila akceptovat. Rada města výběrové řízení zrušila a zároveň jsme schválili vypsání nové soutěže,“ doplnil.

Podle Vedlicha zakázka v novém výběrovém řízení doznala menších změn především v kvalifikačních požadavcích, které by přihlášku do výběrového řízení umožnily více firmám.

Muzeum už je vystěhované, poslední akcí bude adventní trh

Termín oprav se posune o několik měsíců, ale přestože se určitě nepodaří začít práce už v lednu, muzeum až na jednu výjimku zůstane zavřené. Provoz přerušilo už 5. listopadu a s největší pravděpodobností na hodně dlouhou dobu poslední akcí v něm bude 1. až 3. prosince tradiční adventní trh.

„Muzeum už máme vystěhované a veškeré výstavy jsou zlikvidované. Uvidíme, zda se přece jenom ještě nenaskytne příležitost pro uspořádání nějaké menší výstavy,“ řekl zástupce ředitele muzea Jaroslav Zámečník.

Vedlich doufá, že novému výběrovému řízení pomůže i zvýšení maximální hodnoty zakázky na 70 milionů korun bez započtení DPH.

„Především u ocenění restaurátorských prací může být rozptyl v nabídkách poměrně velký. Posunutí termínu rekonstrukce zatím neohrožuje možnost čerpání dotace, kterou chceme na financování oprav využít,“ doplňuje náměstek a připomíná, že evropský „příspěvek“ na rekonstrukci ušitý na míru programu ITI rozvoje hradecko-pardubické aglomerace by mohl dosáhnout až 90 procent nákladů.

Podle původních předpokladů měla být proměna secesní budovy na Eliščině nábřeží dokončena nejpozději do konce roku 2019. Jejím záměrem je kromě modernizace a energetických úspor umožnit návštěvníkům přístup i do míst, která jim byla odnepaměti zapovězena.

„Největší novinkou bude zpřístupnění terasy u kopule na střeše. V Hradci vznikne nový výhled na část městského centra podél labského nábřeží,“ upozornil mluvčí hradecké radnice Petr Vinklář.

Na muzeu bude potřeba opravit nebo vyměnit původní okna, provést rekonstrukce vitráží a restaurovat obložení, ve kterém jsou okna vsazena. Obnovou projde také omítková a cihlová fasáda, kašna, rampy, schodiště či sochy. V poslední etapě se počítá rovněž s obnovou přilehlého parčíku za objektem u Kotěrovy ulice. Přestože zřizovatelem muzea je kraj, investorem oprav je město, které by mělo nově spravovat část nově vytvořených výstavních prostor.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Otázky pro volební lídry v Náchodě: Tepna, obchvat města a Malé lázně

Tepna Náchod

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry čtyř nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Náchodě....

Soud neuvěřil exmanželce obvinění ze znásilnění dcery, muže osvobodil

Krajský soud v Hradci Králové.

Hradecký krajský soud osvobodil Čestmíra J., který podle obžaloby znásilnil sedmiletou nevlastní dceru. Obvinila ho...

Najdete na iDNES.cz