Kdo poslechl výzvu města, platí za rok až o stokoruny víc za vodu. Ilustrační foto

Kdo poslechl výzvu města, platí za rok až o stokoruny víc za vodu. Ilustrační foto | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na boj o vodu ve Dvoře Králové doplácejí lidé, město je dražší než VaK

  • 0
Velký boj o vodu ve Dvoře Králové nad Labem pokračuje. Lidé, kteří začali za vodné i stočné platit městu, dávají za kubík o sedm korun víc než ti, kteří zůstali u firmy Vodovody a kanalizace. Cítí se tak podvedení vlastní radnicí.

Asi tři čtvrtiny odběratelů loni uposlechly výzvu města, které je s firmou VaK ve sporu, a začaly za vodu platit přímo radnici. A zatímco oni platí 69,60 koruny za jeden kubík, pro ostatní platí cena 62,92 koruny. V ročních platbách to tak u tříčlenné rodiny udělá rozdíl až devět set korun.

Spor o vodu

Na počátku dnešních bojů o vodu byla pro město nevýhodná smlouva z roku 1994, kdy radnice pronajala provozování městských vodovodů a kanalizací společnosti VaK Dvůr Králové. Dnes však má tato firma jiné vedení a město se točí ve spirále finančních problémů.

"Mnozí z nás se dnes cítí jako rukojmí a já osobně se cítím podvedený, když město dovolí, aby společnost VaK měla nižší ceny vody," řekl třeba Josef Jiránek, podle něhož se město v září zaručilo, že nikdo nebude sporem Dvůr Králové versus VaK poškozen. "Jenže my jsme poškozeni tím, že musíme městu platit za vodu více," zlobí se Jiránek.

Někteří lidé se dokonce začali vracet zpět ke společnosti VaK. Její šéf Zdeněk Kouba však říká, že to není ani tak kvůli nižší ceně za vodu: "Zpět přicházejí proto, že soudy rozhodly, že odběratelé mají za vodu platit společnosti VaK a ne městu. A město je povinno jim inkasované peníze vrátit."

Na ceně musí být shoda, tvrdí starostka

Královédvorská starostka Edita Vaňková připouští, že lidé nyní městu platí za kubík vody více než VaKu, avšak dodává, že podle právníků města tato firma nemůže měnit cenu vody svévolně.

"Ten rozdíl není zase tak velký, bohužel ale snížit cenu nemůžeme. Cenu vodného a stočného totiž určuje provozovatel vodovodů a kanalizací po dohodě s městem," říká Vaňková. Podle ní se radnice naposledy na ceně 69,90 s VaKem dohodla v roce 2009. "Tuto cenu také držíme, protože na jiné jsme se nedohodli," uvedla Vaňková.

Zdeněk Kouba ale namítá, že VaK stanovil současnou cenu v souladu s předpisy. "Město naopak účtuje cenu neoprávněně vysokou a každý z odběratelů má nárok na vrácení peněz. Řada odběratelů již také město o peníze zažalovala," tvrdí Kouba.

Starostka oponuje, že o tom, kdo má pravdu, rozhodnou až soudy. "Dnes je mezi městem a provozovatelem městských vodovodů a kanalizací celkem třináct soudních sporů," upřesnila.

Počítač vybral rodinu, která městu prohrála soudní spor

První ze soudních pří společnost VaK nad městem vyhrála, když zažalovala počítačem náhodně vybranou rodinu, která místo VaK platila za vodu městu.

Kolem 75 procent obyvatel Dvora začalo platit za vodu radnici i kvůli strašáku v podobě příliš vysoké ceny. Firma VaK totiž před časem navrhovala, aby obyvatelé začali platit cenu, která by přesáhla 100 korun za kubík.

Zdeněk Kouba však tvrdí, že do navrhované částky, která by byla nejvyšší v celé České republice, jen promítl neúměrné požadavky radnice.