Odkrytá středověká studna v Libišanech

Odkrytá středověká studna v Libišanech | foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Na břehu Labe žili už lovci mamutů, ukazuje výstava v hradeckém muzeu

  • 2
Muzeem východních Čech v Hradci Králové otevřelo tento týden výstavu Labe - jedna řeka, dva příběhy. Návštěvníkům představí život na nejvýznamnějším říčním toku východočeského regionu, ve druhé části expozice je provede proti proudu času od novověku až do dob, kdy se na březích Labe objevili první lidé.

Prohlídka archeologických pozůstatků připomíná skutečnou cestu podél proudu Labe a ukazuje hlavně nálezy z archeologicky neobyčejně bohatého území mezi Lochenicemi a Hradcem Králové.

"Vystaveny jsou nálezy z období pravěku, kdy se na terasy břehu Labe, hlavně na jeho pravý břeh, vázalo osídlení už od doby lovců mamutů. Největší osídlení bylo mezi Hradcem a Jaroměří, to znamená na území Plotišť, Předměřic či Lochenic," říká archeolog muzea Radek Bláha.

Návštěvníci spatří třeba říční valouny, z nichž pravěcí lidé vytvářeli kamenné nástroje, dále uvidí keramiku či nádobu, při jejíž výzdobě se tvůrce z mladší doby kamenné inspiroval meandry říčního toku. Připomenou si též, že Labe předky živilo. Z období středověku a raného novověku totiž pochází třeba harpuny či pomůcky na pletení sítí.

Některé předměty se našly při regulaci Labe

Některé vystavené předměty lidé nacházeli, když se řeku snažili zkrotit, třeba při regulaci zhruba před sto lety.

Akce k Roku Labe

24. 2.- 19. 8. 2012
Výstava Labe - jedna řeka, dva příběhy

16. - 17.3. Závody na veslařských trenažérech o Pohár primátora Hradce

17.3. Den vody, prohlídka vodní elektrárny Hučák, dispečink povodí Labe, představení vodní turistiky

22.3. Světový den vody, happening, v 18 hodin se rozezní na Bílé věži zvon Augustin

25. - 26.5. World music festival Na jednom břehu 

14. - 16.6. Den Labe

30.6. Nábřeží řemeslníků

14.7. Nábřeží šlapadel - mistrovství Evropy závodů vozítek s pedály

29.7. Nábřeží sochařů 

25.8. Nábřeží paromilů

"Našly se tehdy celé keramické nádoby i železné zbraně a nástroje. Předměty byly v říčních náplavech. Třeba v okolí fakultní nemocnice v Hradci se při stavebních výkopech dají takové předměty nalézt i v pětimetrové hloubce," vysvětluje Bláha.

Výstava neukazuje souvislý vývoj pravěku a středověku a ani detailně nemapuje všechny archeologické památky, ale přibližuje vždy konkrétní období a na nálezech ukazuje důležité fenomény a zlomové události, které v dané době provázely soužití člověka a řeky.

V části věnované přírodě se návštěvníci seznámí s významnými druhy organismů, životem pod hladinou, na ní i v okolí Labe. Exponáty z přírodovědeckých sbírek muzea doplňují fotografie rostlin a živočichů, kteří v prostředí řeky a jejího okolí s tůněmi, lužními porosty a loukami žijí dodnes.

Rok 2012 je v Hradci Králové i Rokem Labe, a tak výstava zapadá mezi další akce s řekou spojené. V březnu to budou závody na veslařských trenažérech či Den vody s prohlídkou vodní elektrárny Hučák. V červnu pak třeba tradiční Den Labe.