Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Broumovsku hrozí, že bude bez pediatrů. Poslední tři míří do penze

  7:57aktualizováno  7:57
Přes tři tisíce dětí z pohraničního Broumovska se zanedlouho může ocitnout bez dětského lékaře nablízku. Poslední tři ordinace v Broumově a Meziměstí fungují v provizoriu. Za celorepublikový problém může vysoký věk praktických lékařů pro děti a dorost. Průměrně jim je 55,4 roku, což je mezi lékaři nejvíce.

Ilustrační snímek. | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Pediatr v Meziměstí Dalibor Dýma zůstává ordinovat jen z dobré vůle jako důchodce, lékařka Eva Sedláčková v Broumově oznámila nástup do penze od května, ale ordinovat zůstane do konce srpna. O další ordinaci se penzista Tibor Pindeš, který byl dlouho nemocný, dělí s dvěma lékaři, přičemž jeden je důchodce a druhý působí v rychnovské nemocnici.

„Moje děti zatím zůstávají u doktorky Sedláčkové a budu to řešit, až skončí. Teď mám však špatnou zkušenost, když naši doktorku zastupoval lékař ze sousední ordinace. Šla jsem tam s dcerou, která trpí na uzliny. On ji viděl prvně v životě, nedostal se k její kartě, neposlouchal, co jsem mu říkala. Udělal si o ní nějaký obrázek a vypoklonkoval nás s nevhodnou mastičkou. Dřív když pediatři ordinovali přímo v nemocnici a za sebe zaskakovali, mohli aspoň nahlédnout do karty a zjistit anamnézu,“ zlobí se matka tří dětí Veronika Štejnarová z Broumova.

Potřebuje mít dětského lékaře poblíž i kvůli tomu, že má autistického syna.

„Naštěstí mám k dispozici auto, ale tady je dost lidí i z okolních vesnic odkázaných jen na hromadnou dopravu. Už jsem slyšela od známé, že ordinace až po Náchod další děti neberou. Vždyť je nesmysl, kdyby lidé museli vozit dítě se čtyřicítkami autobusem do Náchoda. Podle mě je to hlavně problém obce, která by měla zajistit lékaře, aby se lidé nestěhovali pryč. Jediný lékař tady ale všechny dětské pacienty neutáhne,“ míní žena.

Oblíbený meziměstský lékař Dalibor Dýma loni zrušil ordinaci v Teplicích, kam zajížděl dvakrát v týdnu, ale v Meziměstí zůstává, i když loni ohlásil odchod do penze. Jeho ordinace spadá do sítě Mediclinic, stejně jako jedna z broumovských ordinací.

„Pracuji dál už jako důchodce, dokud zdraví dá. Zkrátil jsem úvazek, před půl rokem jsme upravili ordinační dobu v Meziměstí, pacienti mi zůstali. Výběrová řízení na lékaře jsou hezká věc, ale muselo by být to komu nabídnout, což je problém toho, jak se tady řídí zdravotnictví,“ míní lékař.

Broumovská doktorka Eva Sedláčková s vlastní praxí je však po šestatřiceti letech rozhodnuta skončit: „Je to definitivní, jen jsem posunula termín o několik měsíců k 31. srpnu. Je to absolutně neudržitelná situace. Všechny instituce vědí, že se blíží můj důchodový věk, proto jsem to loni ohlásila městu, ale žádný velký zájem to nevyvolalo. Sama už dva tři roky někoho sháním, ale marně, není zájem a do budoucna asi nebude. Vzdělávání je pro pediatra složité a Broumovsko jako lokalita je neatraktivní. Lékaři chtějí být zaměstnáni v nemocnicích, ne se potýkat se soukromou praxí, kde papírování geometrickou řadou narůstá.“

Radnice v Broumově zkusila sehnat nového dětského lékaře už loni, ale marně. Nabídla pomoc i Mediclinicu, jednala s hradeckou pobočkou Všeobecné zdravotní pojišťovny a s krajskou radní pro zdravotnictví.

Protože se do výběrového řízení nikdo nehlásil, znovu pozvali pracovníky pojišťovny přímo do Broumova a přizvali i starosty Teplic nad Metují a Meziměstí. Pojišťovna tehdy přislíbila, že dá novému lékaři v platbách za výkony třicetiprocentní bonus, a to v případě, že se do předešlých dvou výběrových řízení nikdo nepřihlásí.

Inzeráty i výzvy. A pořád nic

„Po dohodě s pojišťovnou jsme vyčkali vyhlášení dalšího kola výběrového řízení, investovali jsme několik desítek tisíc korun do inzerce v různých lékařských periodikách a všude jsme vyzdvihovali ten třicetiprocentní bonus. Ani přes toto naše úsilí se nikdo nenašel. Nabízeli jsme pomoc s bydlením, ale asi to není motivace,“ říká starosta Broumova Jaroslav Bitnar.

Podle něj by se měly zmírnit požadavky na to, jak se z lékaře může stát pediatr.

Na přelomu roku už to vypadalo, že novou lékařku sehnal Mediclinic, ale zase z toho sešlo. Na internetu dosud visí jejich inzerát, kterým lákají lékaře do Broumova na plat 80 tisíc korun a služební vůz i byt.

Krajský úřad vyhlásil už tři výzvy výběrového řízení na pediatra v Broumově, ale ani do posledního lednového termínu se nikdo nepřihlásil. Nyní běží výběrové řízení na dětského lékaře pro okres Náchod, kam se lékaři mohou hlásit do 9. května. Kromě toho se loni konala ještě dvě výběrová řízení na dětského praktického lékaře na Jičínsku, ale i ta byla neúspěšná.

„Pokud by se povedlo sehnat jednoho dětského praktického lékaře na Broumovsko, bylo by to skvělé, ale celý problém to nevyřeší,“ uvádí starosta Teplic Milan Brandejs.

Největší tuzemská zdravotní pojišťovna ujišťuje, že Broumovsku nedostupnost péče pro děti nehrozí. Podle vládního nařízení totiž musí mít lidé dojezdovou vzdálenost k pediatrovi do 35 minut jízdy autem. Možná se však ještě změní podmínky, za jakých by se lékaři při nástupu do pohraničí dočkali zvýhodnění.

„Podrobnosti týkající se bonifikací se ještě dolaďují, mimo jiné i se zástupci odborných společností. Obecně skutečně platí, že by se bonifikace měla týkat až třetího výběrového řízení, není ale vyloučené, že v případech hodných zvláštního zřetele by se podmínky mohly upravit,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Vedle důchodců-pediatrů však v Broumově přesluhují i gynekologové, praktici pro dospělé i další. Lékaři však chybějí i v nemocnicích, broumovskou nevyjímaje (o uzavření JIP v Broumově čtěte tady).

Krajští zastupitelé kvůli tomu na konci března poslali Zdravotnickému nadačnímu fondu Královéhradeckého kraje 2,7 milionu korun, aby ještě letos mohl použít peníze na nábor studentů šestých ročníků medicíny (o příspěvku jsme psali zde), tedy aby si za podporu od 100 do 180 tisíc korun vybrali některý z nejpotřebnějších oborů a zůstali v kraji v kterémkoli zdravotnickém zařízení po tři až čtyři roky. Týká se to i dětských lékařů.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER MONTÁŽÍ – VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz