Broumovské stěny

Broumovské stěny | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Na Broumovsku usilují o geopark, ulevil by od davů Adršpašským skalám

  • 2
Skalní město v Adršpachu nabízí divoké scenérie, ovšem ve společností stovek dalších turistů. Pomoci by mohl geopark, o který usilují v Broumovských stěnách. Návštěvníkům by nabídl i jiné geologické zajímavosti ne tak masovou formou.

"Šlo by o netradiční formu turistiky. Rozšířili bychom tím sezonní nabídku, přivedli návštěvníky k opomíjeným zajímavostem a rozšířili možnosti pro živnostníky," uvedla předsedkyně akční skupiny Broumovsko Libuše Růčková.

Turisté by se tak mohli podívat například na pozůstatky dolování u Hronova, na fungující melafyrový lom anebo by mohli obdivovat pískovcové barokní plastiky. Zda se podaří geopark prosadit, teď záleží hlavně na obcích, které k němu musí zpracovat dokumenty pro UNESCO.

Geologické zajímavosti Broumovska

Adršpašsko-teplické skály
Broumovské stěny 
kořenové krápníky v podzemních systémech skalních měst
Javoří hory s nálezy polodrahokamů
naučná stezka lomem v Rožmitále
araukarity v Jestřebích horách
pozůstatky dolování černého uhlí u Hronova a v Jestřebích horách
mořská transgrese v Bohdašíně
pískovcové sloupky v České Metuji
Stolové hory na polské straně se skalními městy na Hejšovině a Boru

Značka geopark je pro turisty známkou kvality. V Česku o ni usiluje sedm oblastí, v Evropě jich už existuje přes třicet. Každý geopark musí vždy po čtyřech letech obhájit, jestli do prestižní sítě skutečně patří, tedy jestli poskytuje turistům dostatečně kvalitní nabídku a služby. Za to využívá velkou výhodu: společnou propagaci ve světovém měřítku.

Adršpašské skály praskají ve švech

Geopark by podle zástupců obcí mohl významně pomoci adršpašskému skalnímu městu. To je největším lákadlem Broumovska, ale zároveň svou popularitou trpí. Ročně do něj zavítá na čtyři sta tisíc lidí a přírodnímu prostředí takový nápor nesvědčí.

Obec, která kvůli turistům vystavěla nová parkoviště i zázemí, poskytuje průvodce a celoročně uklízí cesty, je proto chce poslat i jinam. Například do nově vybudovaného Domu přírody Broumovska.

Ten poskytne podrobnosti o místní přírodě, které nejsou ve skalním městě vidět. "Turistiku chápeme jako obchod s pocity. Máme kvalitní zboží, jenže lidí je příliš mnoho, a proto chceme nabídku rozšířit," vysvětluje místostarosta Adršpachu Michal Kozár.

Neprodáme se pod cenou

Ochranáři dřív Adršpašské za jejich turistické podnikání hodně kritizovali, ale Dům přírody i současné snahy obce podporují.

"Dneska už je doba, kdy známe hodnotu tohoto území a nechceme se prodat pod cenou. Lidí ve skalách by mělo být jen tolik, aby měli z návštěvy prožitek, neválcovali zdejší lidi a aby bylo možné přitom chránit i přírodu," podotýká vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Hana Heinzelová.

Chráněná krajinná oblast Broumovské stěny

Chráněná krajinná oblast Broumovské stěny