Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na fotbalovém Euru vydělají i řidiči, Poláci opraví přechod v Náchodě

  8:08aktualizováno  8:08
Na pořádání mistrovství Evropy v kopané Euro 2012 v Polsku a na Ukrajině vydělají i lidé na východě Čech. Hlavně ti, co jezdí přes frekventovaný hraniční přechod v Náchodě do Polska za nákupy či na výlety. Jejich auta tam už nebudou poskakovat po dlážděné silnici plné děr.

Hraniční přechod v Náchodě-Bělovsi | foto: www.mestonachod.cz

Polská vláda totiž kvůli pořádání šampionátu rozhodla o opravě vybraných přechodů, aby se fanoušci do Polska dostali snáz. V Královéhradeckém kraji opraví kromě přechodu v Náchodě i ten v Meziměstí.

V Náchodě začíná rekonstrukce teď a zatímco Poláky bude stát několik milionů korun, Čechy přijde jen na několik tisíc. Ředitelství silnic a dálnic totiž stačí, aby před přechodem opravilo obrubníky a namalovalo vodorovné dopravní značení, kdežto Poláci opraví silnici v délce zhruba 650 metrů.

Sekretář Euroregionu Glacensis Jaroslav Štefek, který se účastnil jednání zástupců české a polské strany, uvedl, že veškeré opravy mají skončit do konce května příštího roku, aby bylo vše hotovo ještě před šampionátem. Ten se bude konat v červnu.

V Meziměstí se i za finančního přispění Česka mají postavit pruhy, na něž celníci a policisté budou moci auta odstavovat k namátkové kontrole. Přibudou tam i cedule, jež upozorní na dopravní předpisy sousedního státu. "Vznikne i točna pro autobus, který tak bude moci zajíždět až na hranici," dodal Štefek.

Přechodů je stále méně než před válkou

Hranice jsou od vstupu České republiky a Polska do schengenského prostoru před čtyřmi lety průchozí bez kontrol. Díky tomu se obnovily a opravily některé přechody a silnice a obyvatelé i turisté tak mají pohodlnější, či dokonce kratší cestu. Přechodů je však stále méně než před 2. světovou válkou.

Za první republiky totiž vedlo z dnešního kraje přes hranici do tehdejšího Německa, jehož území později připadlo Polsku, 36 silničních přechodů. Teď jich je zhruba třetina.

Navíc po kvalitní silnici je autem průjezdných jen devět, po nekvalitní dva. Dalších osm je sice průjezdných, avšak auta tam mají zákaz vjezdu. Třeba kvůli tomu, že s průjezdem aut nesouhlasí obce.

Na takové případy redakci MF DNES upozornil David Šrůtek z Machova na Náchodsku: "Deset metrů před hranicí je u nás zákaz vjezdu motorových vozidel. Z polské strany byl také zákaz, ale asi před dvěma roky značku někdo odstranil, takže je to nyní jednosměrka. Z Polska do Česka se smí, naopak ne. Známý z Otovic prodává obilí do Polska, ale přechod v Otovicích vzdálený dva kilometry kamion využít nemůže, protože je tam bezdůvodně omezena tonáž. Kamion z Polska tak musí dvakrát projet a ničit silnici v Broumově, Pěkově, Polici, Hronově, Poříčí a Náchodě."

Kvůli fotbalovému Euru se budou opravovat přechody Náchod (červeně) a Meziměstí

Kvůli fotbalovému Euru se budou opravovat přechody Náchod (červeně) a Meziměstí
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Šéf hradecké dopravky: Za nehodou je vždy řidič, telefonování bych zakázal

Šéf dopravní policie v Královéhradeckém kraji Petr Dušek.

Na českých silnicích ročně umírají stovky lidí. V loňském roce šlo o 502 životů. Podle šéfa dopravní policie v...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz