Všechny vlaštovky se vyrábějí z listu papíru formátu A4 o hmotnosti 80 gramů.

Všechny vlaštovky se vyrábějí z listu papíru formátu A4 o hmotnosti 80 gramů. | foto: Archiv šampionátu

Na hradecké univerzitě budou zápolit „piloti“ papírových vlaštovek

  • 3
Studenti Univerzity Hradec Králové ve středu večer změří síly v hodu vlaštovkou. Nejde o žádnou recesi, nejlepší z nich se může dostat až do mezinárodního finále světového šampionátu v Rakousku.

Kvalifikace do národního finále světového šampionátu v hodu vlaštovkou Red Bull Paper Wings začne v 18 hodin v univerzitní tělocvičně Na Flošně.

Soutěží se v kategoriích:

Největší vzdálenost - rozhodující je vzdálenost, kterou urazí vlaštovka od startovací dráhy.

Nejdelší doba letu - ve vytrvalostní kategorii jde hlavně o čas.

Akrobacie - nejkreativnější kategorie hodnotí technickou konstrukci vlaštovky, kreativitu (umění a design) a letecké provedení / výkon.

Celosvětová série, které se účastní studenti z více než 85 zemí, startuje regionálními kvalifikacemi v deseti českých univerzitních městech. Kvalifikace se budou konat v průběhu března a završí je národní finále v Praze.

Z něj trojice nejúspěšnějších "letců" postoupí do světového finále na letišti v rakouském Salzburgu. V minulém ročníku postoupil do světového finále v kategorii nejdelší vzdálenost právě jeden z hradeckých studentů.

Zapotřebí jsou jen šikovné ruce

"Jediné, co je k tomu všemu potřeba, je kus papíru a šikovné ruce. To, jestli pilot dokáže z klasického kancelářského papíru vytvořit malý letecký zázrak, záleží jen na šikovnosti každého ze soutěžících. Konstrukce všech soutěžních letounů je totiž výhradně papírová, vyrobená z 80 gramů papíru formátu A4," řekl za organizátory Zdeněk Bláha.

Hodnotí se vzdálenost, kterou urazí vlaštovka od startovní čáry. Jak dodávají pořadatelé, velký vliv na dolet má konstruktérův cit pro aerodynamiku. Rekord drží Američan Joe Ayoob z kalifornského Sacramenta, jehož papírová vlaštovka doletěla 69,1 metru a "pilot" se tak zapsal do Guinnessovy knihy rekordů.

Další soutěžní kategorií je nejdelší doba letu. Světový rekord v této soutěžní kategorii drží Japonec Takuo Toda, jehož vlaštovka byla ve vzduchu 27,9 sekundy.

Poslední soutěžní disciplínou je akrobacie. V ní se hodnotí nejkreativnější technická konstrukce vlaštovky či elegantní pohyb v prostoru.