Stejně jako na tůře lze i na úřadě chodit po značkách. Ilustrační foto

Stejně jako na tůře lze i na úřadě chodit po značkách. Ilustrační foto | foto: www.wikipedie.cz

Na krajském úřadě v Hradci je to jako na túře, k hejtmanovi se jde po oranžové

  • 5
Budova krajského úřadu královéhradeckého kraje je tak spletitá, že v ní návštěvníky musejí na správný směr upozorňovat barevné šipky, podobně jako na turistických cestách. K hejtmanovi se jde po oranžové, do zasedacího sálu po zelené, ven návštěvníky vyvedou šedé šipky.

Spletí chodeb připomínající katakomby teď vedou čtyři barevně odlišené trasy. Napodobeniny turistických šipek jsou i ve výtazích. "Ukazují, které tlačítko mají lidé zmáčknout, aby věděli, kam se mají dostat," vysvětlil mluvčí úřadu Imrich Dioszegi. Ten s nápadem vést návštěvníky po turistických značkách přišel.

"Je to levné a účinné, protože tyto značky lidé znají. Kdybychom vymýšleli nějaký vlastní systém, návštěvníci by se s ním museli seznamovat. Přitom nějaká navigace v budově, která je hrozně složitá, byla zapotřebí. Tohle se mi zdálo nejjednodušší," dodal Dioszegi.

Najít správnou kancelář jen podle označení dveří písmeny a několikamístnými čísly v mnoha podlažích, jež vypadají jedno jako druhé, bylo nad síly mnoha lidí i přesto, že u dveří jsou i jmenovky úředníků.

Problematickou orientaci v budově potvrdil i náměstek hejtmana Vladimír Derner: "Já se tu také ještě moc nevyznám." Značení pomocí turistických šipek se mu proto líbí, navíc díky němu kraj výrazně ušetřil.

Původní projekty na orientační systém, který by návštěvníky směroval třeba i barevnými elektronickými ukazateli, byly příliš drahé. "Stály by statisíce až milion korun," dodal Derner.

Za stavbu krajského úřadu, která vznikla namístě bývalého královéhradeckého pivovaru, má Královéhradecký kraj do roku 2028 zaplatit ještě asi 1,5 miliardy korun. Teprve pak se má stát jeho majetkem. Areál totiž kraj splácí formou leasingu současnému majiteli, společnosti Immorent.