Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Kuksu se bude hrát každý den barokní divadlo jako za hraběte Šporka

  10:22aktualizováno  10:22
V Kuksu ve čtvrtek startuje desátý ročník mezinárodního festivalu barokního divadla, opery a hudby Theatrum Kuks. Návštěvníci uvidí například divadlo na chůdách, či Tance smrti ve šporkovské hrobce. Festival také připomene mnohá výročí barokních osobností.

Hospital Kuks | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Festival se koná v celém areálu bývalých Šporkových lázní i v nejbližším okolí. Site specific představení vnášejí zapomenuté útvary šporkovské a přímo kukské divadelní, operní, taneční a hudební dramaturgie zpět do míst, kam patřila,“ říká ředitel festivalu, pedagog a muzikolog Stanislav Bohadlo.

Ten i letos ctí pro baroko i Kuks důležitá výročí: namátkou 430 let od smrti Edmunda Campiona, 330 let od smrti Calderóna de la Barca, 310 let od otevření Šporkova divadla v Praze, 280 let od Rentzova Křesťanského bojovníka v Hubertském údolí či také 270 let od smrti Antonia Vivaldiho.

K tomu náleží i sedmdesátiny herce, pedagoga a mima Borise Hybnera a 10 let od založení divadelního spolku Geisslers Hofcomoedianten Kuks.

"Program rekonstruuje čarodějnické písně či herkomanská a fitzliputzliovská témata," uvádí Bohadlo s odkazem na Fitzli-Putzliho, ďábelského notáře zlovolného právníka Herkomanna. Dále ozřejmuje význam benátské Peruzziho-Denziovy opery napojené na Antonia Vivaldiho a také poukazuje na nejstarší českou loutkářskou tradici v Kuksu zásluhou loutkáře Neumanna a jeho Polizinella - Pulcinelly.

Představení vycházejí z tradic Kuksu

"Také připomíná přerod commedie dell´arte v Kuksu v německy hrané hanswurstiády a autorství Šporkova básníka G. B. Hanckeho nebo principála Heinricha Rademina," říká ředitel festivalu.

Dvouletá mezinárodní škola commedia dell´arte Masks On Stage se po jarní výukové části do Kuksu vrátí se dvěma představeními: Plautovou Casinou a Collodiho Pinocchiem.

"S festivalem spojená divadelní společnost Geisslers Hofcomoedianten tu oslaví své desáté narozeniny a připravuje i adaptaci východočeské loutkové hry Don Juan aneb Strašlivé hodování s dongiovannskou látkou, která jakoby vypadla z kukské divadelní tradice, hlavně postavami Harlekýna, Hanswursta a Poustevníka," uvádí Bohadlo.

Ožije i novodobá křížová cesta

Z plenérových představení dojde na geisslerovskou Ambrosii na nové Křížové cestě člověka 21. století nad Stanovicemi a na jejich Fitzli-Putzliho u hřbitovní zdi v Kuksu, na Bubnování Pavla Fajta u Zvěstování ve Stanovicích se svíčkami diváků či na taneční kreace Andrey Miltnerové na terase hospitálu či Antonie Svobodové u Závisti a v hrobce.

"Výsostné operní zážitky očekáváme od Vivaldiho serenaty Spojení Míru s Martem v podání souboru Hofmusici s Ondřejem Mackem a na Pergolesiho komické intermezzo Livietta a Tracollo v nastudování komorního orchestru a sólistů plzeňské konzervatoře za řízení Jakuba Kydlíčka. Ctnosti a Neřesti MIModěk představí v lapidáriu doyen českých mimů Boris Hybner se svými studenty,“ líčí Bohadlo.

Permanentka na 4 dny festivalu stojí 1600 korun.

Autor:Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Najdete na iDNES.cz