Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Kuksu se bude hrát každý den barokní divadlo jako za hraběte Šporka

  10:22aktualizováno  10:22
V Kuksu ve čtvrtek startuje desátý ročník mezinárodního festivalu barokního divadla, opery a hudby Theatrum Kuks. Návštěvníci uvidí například divadlo na chůdách, či Tance smrti ve šporkovské hrobce. Festival také připomene mnohá výročí barokních osobností.

Hospital Kuks | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Festival se koná v celém areálu bývalých Šporkových lázní i v nejbližším okolí. Site specific představení vnášejí zapomenuté útvary šporkovské a přímo kukské divadelní, operní, taneční a hudební dramaturgie zpět do míst, kam patřila,“ říká ředitel festivalu, pedagog a muzikolog Stanislav Bohadlo.

Ten i letos ctí pro baroko i Kuks důležitá výročí: namátkou 430 let od smrti Edmunda Campiona, 330 let od smrti Calderóna de la Barca, 310 let od otevření Šporkova divadla v Praze, 280 let od Rentzova Křesťanského bojovníka v Hubertském údolí či také 270 let od smrti Antonia Vivaldiho.

K tomu náleží i sedmdesátiny herce, pedagoga a mima Borise Hybnera a 10 let od založení divadelního spolku Geisslers Hofcomoedianten Kuks.

"Program rekonstruuje čarodějnické písně či herkomanská a fitzliputzliovská témata," uvádí Bohadlo s odkazem na Fitzli-Putzliho, ďábelského notáře zlovolného právníka Herkomanna. Dále ozřejmuje význam benátské Peruzziho-Denziovy opery napojené na Antonia Vivaldiho a také poukazuje na nejstarší českou loutkářskou tradici v Kuksu zásluhou loutkáře Neumanna a jeho Polizinella - Pulcinelly.

Představení vycházejí z tradic Kuksu

"Také připomíná přerod commedie dell´arte v Kuksu v německy hrané hanswurstiády a autorství Šporkova básníka G. B. Hanckeho nebo principála Heinricha Rademina," říká ředitel festivalu.

Dvouletá mezinárodní škola commedia dell´arte Masks On Stage se po jarní výukové části do Kuksu vrátí se dvěma představeními: Plautovou Casinou a Collodiho Pinocchiem.

"S festivalem spojená divadelní společnost Geisslers Hofcomoedianten tu oslaví své desáté narozeniny a připravuje i adaptaci východočeské loutkové hry Don Juan aneb Strašlivé hodování s dongiovannskou látkou, která jakoby vypadla z kukské divadelní tradice, hlavně postavami Harlekýna, Hanswursta a Poustevníka," uvádí Bohadlo.

Ožije i novodobá křížová cesta

Z plenérových představení dojde na geisslerovskou Ambrosii na nové Křížové cestě člověka 21. století nad Stanovicemi a na jejich Fitzli-Putzliho u hřbitovní zdi v Kuksu, na Bubnování Pavla Fajta u Zvěstování ve Stanovicích se svíčkami diváků či na taneční kreace Andrey Miltnerové na terase hospitálu či Antonie Svobodové u Závisti a v hrobce.

"Výsostné operní zážitky očekáváme od Vivaldiho serenaty Spojení Míru s Martem v podání souboru Hofmusici s Ondřejem Mackem a na Pergolesiho komické intermezzo Livietta a Tracollo v nastudování komorního orchestru a sólistů plzeňské konzervatoře za řízení Jakuba Kydlíčka. Ctnosti a Neřesti MIModěk představí v lapidáriu doyen českých mimů Boris Hybner se svými studenty,“ líčí Bohadlo.

Permanentka na 4 dny festivalu stojí 1600 korun.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Najdete na iDNES.cz