Cyklisté teď nemají na Kuksu kde bezpečně odložit kolo.

Cyklisté teď nemají na Kuksu kde bezpečně odložit kolo. | foto: Tomáš Plecháč

Na Kuksu vyroste parkovací dům pro kola, chystají se i další novinky

  • 0
Okolí barokního hospitálu Kuks se ještě vylepší, aby bylo pro turisty atraktivnější. Kromě opravy historického schodiště se stavaři pustí do budování stezek po okolí či do chodníku kolem Braunova betlému. Cyklisté dostanou parkovací dům na kola.

Krajští zastupitelé v pondělí odsouhlasili balík sedmi projektů, kterými chtějí Kuks dále zdokonalovat. Do barokní památky, jejíž rekonstrukce skončila loni na jaře, potečou další desítky milionů.

„Pro kraj to bude znamenat předfinancování ve výši 49,6 milionu korun. Jde o peníze, které se kraji vrátí. Při spolufinancování budeme investovat 7,75 milionu korun,“ uvedl vicehejtman Otakar Ruml (KSČM).

Všechny projekty bude kraj realizovat přes neziskovou organizaci Revitalizace Kuks. Nejnákladnějším projektem bude vybudování parkovací věže na kola, která dostane název Kukská biketower. Zatím je vyčíslena na 18 milionů.

První parkovací cyklodům v Česku stojí od roku 2013 v Hradci Králové.

„Parkovací dům pro kola vznikne v budově č. p. 85 a bude plně automatizovaný a krytý,“ stojí v prospektu, který poskytl projektový manažer akce Martin Puš.

Budova staré hasičské zbrojnice leží přímo u cyklostezky, která areál propojuje s Hradcem Králové a dalšími obcemi na trase. Ročně ji využije na sto tisíc cyklistů.

„Ti doteď během prohlídky hospitálu neměli možnost bezpečně uschovat svá kola,“ říká mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

Podle Puše by další věž na kola mohla vzniknout i v Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem, která leží na trase oblíbené cyklostezky.

V přízemí budovy nyní sídlí jednotka dobrovolných hasičů. Ti z ní nezmizí, ale rekonstrukce pro ně naopak zajistí lepší zázemí a zároveň ji překvalifikuje na jednotku výjezdní, tedy vyšší kategorie. Peníze na stavbu chce kraj získat z dotací IROP a její realizaci plánuje na léta 2016 až 2020.

Schodiště nezvládá nápor desetitisíců lidí

Po dvanácti milionech korun chce kraj investovat do obnovy kaskádového schodiště a do infrastruktury Braunova betléma.

„Kaskádové schodiště je také dílem sochaře Matyáše Brauna a z uměleckého hlediska je srovnatelné se sochami Ctností a Neřestí,“ vysvětluje Ruml, který je na kraji zodpovědný za rozvoj cestovního ruchu, kultury a za evropské dotace.

Cenné schodiště chce kraj zakonzervovat tak, aby vydrželo nápor tisíců turistů, kteří se na Kuks sjíždějí. Jen v loňském roce od konce března do konce prosince opravenou barokní památku navštívilo přes 140 tisíc lidí.

Kaskádové schodiště stojí naproti baroknímu hospitálu.

„Památka je v havarijním stavu a rozpadá se. Schodiště nebylo na takový nápor stavěné. Očekávaný nárůst počtu turistů destrukci památky ještě urychlí. Navrhujeme proto konzervaci a obnovu jejího původního vzhledu z poloviny 18. století,“ říká Puš. Podle dokumentů, které projekty popisují, by oprava schodiště měla být hotová v roce 2018.

Vybudování infrastruktury Braunova betléma by mělo návštěvníkům přesně určit cestu, po které mohou jít. Doposud se museli často prodírat blátem, proto jsou v plánu dlážděné chodníky.

„Součástí bude informační kiosek na opraveném parkovišti, který poskytne také přístřeší,“ dodává Puš. V místě by tak kromě úpravy turistické atrakce a nové stezky mělo vzniknout i zázemí pro různé tematické akce.

Investici čtyř milionů korun si vyžádá vybudování tří stezek v okolí Kuksu. Půjde o čtyřkilometrovou Anenskou stezku vedoucí ke kapli svaté Anny, čtyřkilometrovou Hraběcí stezku, která povede obnovenou alejí s impozantním pohledem na hospitál, a tříapůlkilometrový okruh s názvem K domu filosofů.

„Ten připomene již neexistující kukskou knihovnu. Na dalších dvou stezkách se návštěvníci budou moci napít z obnoveného pramene u kaple svaté Anny či se kochat výhledy až k horám na hranicích s Polskem,“ popisuje mluvčí Götzová.

Sedmičku projektů uzavře koncepce česko-polské spolupráce za 1,6 milionu korun a milionové projekty Výlet snů - zoo, Kuks a Bardo a akce Marketing bez hranic, jejíž součástí by měla být kampaň spuštěná v příštím roce a cílená na zvýšení návštěvnosti Kuksu polskými turisty. Vybraných sedm projektů, které organizace Revitalizace Kuks nyní představila, je teprve začátek, následovat budou další.

„Sestavili jsme zásobník projektů Vize Kuks 2015-2020 a z něj jsme vybrali sedm záměrů, na nichž už pracujeme,“ říká Puš.

Seznam projektů vznikl, když se po loňském ukončení rekonstrukce barokní památky ukázala řada problémů a míst, na kterých je ještě potřeba zapracovat. Loni v březnu dokončená rekonstrukce hospitálu Kuks stála téměř půl miliardy korun. Po jejím dokončení projevily zájem o památku tisíce lidí, do konce loňského roku jich bylo 140 tisíc.

Nejlepší sezony v poslední dekádě zažil Kuks mezi lety 2007 až 2009, roční návštěvnost se pohybovala mezi 60 až 65 tisíci, těsně před rekonstrukcí přijelo jen 40 tisíc návštěvníků.

Podívejte se, jak funguje parkovací dům pro kola:

18. února 2013