Kuks nastavil laťku vysoko, letos chce zaujmout bylinkářstvím a kulturou

  17:20aktualizováno  17:20
Na Zelený čtvrtek zahájil barokní hospital Kuks druhou plnohodnotnou sezonu od dokončení obří rekonstrukce za více než půl miliardy korun. Památkáři mají před sebou sezonu pravdy. Pokusí se o zdánlivě nemožný úkol - alespoň se přiblížit loňské rekordní návštěvnosti 140 tisíc lidí.

Barokní hospital Kuks po opravě. | foto: Tomáš Plecháč

Pomoci udržet vysoký zájem mají novinky, například opravená restaurace, obchod s bylinkami a nové akce. Otevírací doba ani vstupné se nemění.

„Teď už jedeme na plné obrátky. Po sezoně, kdy přišlo téměř 140 tisíc návštěvníků, máme s tímto provozem zkušenost. Můžu deklarovat, že nabízené služby budou lepší, než tomu bylo předtím,“ řekl kukský kastelán Libor Švec. Hospital nasadí do akce hned od začátku pět průvodců. Kuks také posílil o dva zahradníky (o rekordní sezoně jsme psali zde).

Fotogalerie

Současně s otevřením hospitalu zahájí provoz nedaleká Hospoda na Sýpce, která byla několik let nepřístupná. Památkářům se po její kompletní rekonstrukci podařilo nalézt nájemce. Od konce března by mělo být rovněž otevřené bylinkářství v bývalém hospodářském traktu na nádvoří.

K mání budou produkty z kukské zahrady, kterou tvoří 144 záhonů, i odjinud, třeba bylinné čaje, tinktury a sirupy. Novinkou je také nedávno označená naučná stezka mezi nedalekým Braunovým Betlémem v Novém lese a novodobou Křížovou cestou 21. století.

„Stezka označená mezi místem, kde stála kaple Nalezení sv. Kříže, a fontánou v bývalé zelinářské zahrádce je dlouhá půl kilometru. Zlepší se orientace turistů, kteří v těchto místech často bloudili,“ prozradil Leoš Pryšinger, předseda sdružení Braunův Betlém.

Informační panel s mapou z roku 1754 ukazuje, kde za Šporkovy éry stávalo devět kapliček. Dochovala se jediná, stojí na rozcestí v Žirči.

Maraton i muzika

Udržet zájem o Kuks mají také kulturní a společenské akce. První dubnový den z nádvoří hospitalu odstartuje první ročník maratonu a půlmaratonu. Na konci dubna se uskuteční 2. ročník zahradních trhů.

Léto bude patřit pětidílnému festivalu Hudební léto Kuks, v srpnu se vrátí tradiční přehlídka barokní hudby, divadla a tance Theatrum. Chybět nebude podzimní vinobraní a Svatohubertské slavnosti. Novinkou je happening DušeKraj, který v polovině srpna nabídne pohybové, hudební, výtvarné dílny a také představení Čtyři dohody v podání herce Jaroslava Duška.

V barokním hospitalu Kuks skončila dvouletá rekonstrukce (23.3.2015).

V barokním hospitalu Kuks skončila dvouletá rekonstrukce (23.3.2015).

Když se vloni na podzim hospital definitivně uzavřel veřejnosti, návštěvnost památkářům vyrazila dech. Tak extrémní zájem nikdo nečekal. V posledních letech před opravou se statistiky pohybovaly okolo 40 tisíc lidí ročně.

„Zaznamenali jsme obrovský úspěch a nešlo pouze o návštěvnost expozic, ale také kulturních akcí. Přesto zůstávám při zemi, za úspěch budu považovat, pokud bude sezona lepší než ty před rekonstrukcí. Pro nás je podstatné, aby byl Kuks místem, kam lidé rádi jezdí a kam se vracejí,“ zmínil kastelán.

Kuks už registruje velký zájem o různá školení, workshopy a semináře ve vzdělávacím centru.

„Už teď máme rezervace od března do října na zhruba 30 akcí,“ upřesnil Švec. Stejně tak se plní termíny svateb. Vloni se zde konaly tři desítky obřadů. Vedle barokní lékárny a lapidária snoubenci čím dál častěji preferují svatby venku na nádvoří hospitalu nebo v bylinkové zahradě.

Letošní sezona začala ve čtvrtek a potrvá do konce října. Do 30. června bude otevřeno každý den kromě pondělí, o letních prázdninách celý týden, vždy od 9 do 17 hodin. Stejně jako vloni budou mít návštěvníci na výběr ze čtyř okruhů: hospital, Šporkova hrobka, historie lékáren a historie výroby léků.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

Další z rubriky

Chov jižních nosorožců má ve Dvoře nastartovat nová samice z Francie

Do safari parku ve Dvoře Králové dorazila nová samice nosorožce bílého jižního...

Hned dva nosorožci během tří dnů přibyli do safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. V neděli se narodilo historicky...

„Ajťák“ s roztroušenou sklerózou ovládá počítač brčkem, učí i ostatní

Ústní myš slouží k ovládání počítače i virtuální klávesnice.

Nemohou hýbat rukama, přesto dokážou psát emaily, surfovat po internetu, zapnout si televizi nebo rozsvítit lampičku....

Úředníci stavbu apartmánů ve Špindlu přezkoumávat nemusí, rozhodl soud

Dva úředníci čelí obvinění kvůli povolení dvou apartmánových domů (na snímku...

Někdejší vrcholový manažer společnosti ČEZ Vladimír Schmalz neuspěl u Krajského soudu v Hradci Králové se svými...

Najdete na iDNES.cz