Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuks nastavil laťku vysoko, letos chce zaujmout bylinkářstvím a kulturou

  17:20aktualizováno  17:20
Na Zelený čtvrtek zahájil barokní hospital Kuks druhou plnohodnotnou sezonu od dokončení obří rekonstrukce za více než půl miliardy korun. Památkáři mají před sebou sezonu pravdy. Pokusí se o zdánlivě nemožný úkol - alespoň se přiblížit loňské rekordní návštěvnosti 140 tisíc lidí.

Barokní hospital Kuks po opravě. | foto: Tomáš Plecháč

Pomoci udržet vysoký zájem mají novinky, například opravená restaurace, obchod s bylinkami a nové akce. Otevírací doba ani vstupné se nemění.

„Teď už jedeme na plné obrátky. Po sezoně, kdy přišlo téměř 140 tisíc návštěvníků, máme s tímto provozem zkušenost. Můžu deklarovat, že nabízené služby budou lepší, než tomu bylo předtím,“ řekl kukský kastelán Libor Švec. Hospital nasadí do akce hned od začátku pět průvodců. Kuks také posílil o dva zahradníky (o rekordní sezoně jsme psali zde).

Fotogalerie

Současně s otevřením hospitalu zahájí provoz nedaleká Hospoda na Sýpce, která byla několik let nepřístupná. Památkářům se po její kompletní rekonstrukci podařilo nalézt nájemce. Od konce března by mělo být rovněž otevřené bylinkářství v bývalém hospodářském traktu na nádvoří.

K mání budou produkty z kukské zahrady, kterou tvoří 144 záhonů, i odjinud, třeba bylinné čaje, tinktury a sirupy. Novinkou je také nedávno označená naučná stezka mezi nedalekým Braunovým Betlémem v Novém lese a novodobou Křížovou cestou 21. století.

„Stezka označená mezi místem, kde stála kaple Nalezení sv. Kříže, a fontánou v bývalé zelinářské zahrádce je dlouhá půl kilometru. Zlepší se orientace turistů, kteří v těchto místech často bloudili,“ prozradil Leoš Pryšinger, předseda sdružení Braunův Betlém.

Informační panel s mapou z roku 1754 ukazuje, kde za Šporkovy éry stávalo devět kapliček. Dochovala se jediná, stojí na rozcestí v Žirči.

Maraton i muzika

Udržet zájem o Kuks mají také kulturní a společenské akce. První dubnový den z nádvoří hospitalu odstartuje první ročník maratonu a půlmaratonu. Na konci dubna se uskuteční 2. ročník zahradních trhů.

Léto bude patřit pětidílnému festivalu Hudební léto Kuks, v srpnu se vrátí tradiční přehlídka barokní hudby, divadla a tance Theatrum. Chybět nebude podzimní vinobraní a Svatohubertské slavnosti. Novinkou je happening DušeKraj, který v polovině srpna nabídne pohybové, hudební, výtvarné dílny a také představení Čtyři dohody v podání herce Jaroslava Duška.

V barokním hospitalu Kuks skončila dvouletá rekonstrukce (23.3.2015).

V barokním hospitalu Kuks skončila dvouletá rekonstrukce (23.3.2015).

Když se vloni na podzim hospital definitivně uzavřel veřejnosti, návštěvnost památkářům vyrazila dech. Tak extrémní zájem nikdo nečekal. V posledních letech před opravou se statistiky pohybovaly okolo 40 tisíc lidí ročně.

„Zaznamenali jsme obrovský úspěch a nešlo pouze o návštěvnost expozic, ale také kulturních akcí. Přesto zůstávám při zemi, za úspěch budu považovat, pokud bude sezona lepší než ty před rekonstrukcí. Pro nás je podstatné, aby byl Kuks místem, kam lidé rádi jezdí a kam se vracejí,“ zmínil kastelán.

Kuks už registruje velký zájem o různá školení, workshopy a semináře ve vzdělávacím centru.

„Už teď máme rezervace od března do října na zhruba 30 akcí,“ upřesnil Švec. Stejně tak se plní termíny svateb. Vloni se zde konaly tři desítky obřadů. Vedle barokní lékárny a lapidária snoubenci čím dál častěji preferují svatby venku na nádvoří hospitalu nebo v bylinkové zahradě.

Letošní sezona začala ve čtvrtek a potrvá do konce října. Do 30. června bude otevřeno každý den kromě pondělí, o letních prázdninách celý týden, vždy od 9 do 17 hodin. Stejně jako vloni budou mít návštěvníci na výběr ze čtyř okruhů: hospital, Šporkova hrobka, historie lékáren a historie výroby léků.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Mladík stáhl intimní fotky školačky. Pak ji vydíral, aby poslala další

(ilustrační snímek)

Královéhradecká policie obvinila mladíka z Jihlavy, který vylákal od čtrnáctileté dívky z východních Čech přihlašovací...

Najdete na iDNES.cz