Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuks nastavil laťku vysoko, letos chce zaujmout bylinkářstvím a kulturou

  17:20aktualizováno  17:20
Na Zelený čtvrtek zahájil barokní hospital Kuks druhou plnohodnotnou sezonu od dokončení obří rekonstrukce za více než půl miliardy korun. Památkáři mají před sebou sezonu pravdy. Pokusí se o zdánlivě nemožný úkol - alespoň se přiblížit loňské rekordní návštěvnosti 140 tisíc lidí.

Barokní hospital Kuks po opravě. | foto: Tomáš Plecháč

Pomoci udržet vysoký zájem mají novinky, například opravená restaurace, obchod s bylinkami a nové akce. Otevírací doba ani vstupné se nemění.

„Teď už jedeme na plné obrátky. Po sezoně, kdy přišlo téměř 140 tisíc návštěvníků, máme s tímto provozem zkušenost. Můžu deklarovat, že nabízené služby budou lepší, než tomu bylo předtím,“ řekl kukský kastelán Libor Švec. Hospital nasadí do akce hned od začátku pět průvodců. Kuks také posílil o dva zahradníky (o rekordní sezoně jsme psali zde).

Fotogalerie

Současně s otevřením hospitalu zahájí provoz nedaleká Hospoda na Sýpce, která byla několik let nepřístupná. Památkářům se po její kompletní rekonstrukci podařilo nalézt nájemce. Od konce března by mělo být rovněž otevřené bylinkářství v bývalém hospodářském traktu na nádvoří.

K mání budou produkty z kukské zahrady, kterou tvoří 144 záhonů, i odjinud, třeba bylinné čaje, tinktury a sirupy. Novinkou je také nedávno označená naučná stezka mezi nedalekým Braunovým Betlémem v Novém lese a novodobou Křížovou cestou 21. století.

„Stezka označená mezi místem, kde stála kaple Nalezení sv. Kříže, a fontánou v bývalé zelinářské zahrádce je dlouhá půl kilometru. Zlepší se orientace turistů, kteří v těchto místech často bloudili,“ prozradil Leoš Pryšinger, předseda sdružení Braunův Betlém.

Informační panel s mapou z roku 1754 ukazuje, kde za Šporkovy éry stávalo devět kapliček. Dochovala se jediná, stojí na rozcestí v Žirči.

Maraton i muzika

Udržet zájem o Kuks mají také kulturní a společenské akce. První dubnový den z nádvoří hospitalu odstartuje první ročník maratonu a půlmaratonu. Na konci dubna se uskuteční 2. ročník zahradních trhů.

Léto bude patřit pětidílnému festivalu Hudební léto Kuks, v srpnu se vrátí tradiční přehlídka barokní hudby, divadla a tance Theatrum. Chybět nebude podzimní vinobraní a Svatohubertské slavnosti. Novinkou je happening DušeKraj, který v polovině srpna nabídne pohybové, hudební, výtvarné dílny a také představení Čtyři dohody v podání herce Jaroslava Duška.

V barokním hospitalu Kuks skončila dvouletá rekonstrukce (23.3.2015).

V barokním hospitalu Kuks skončila dvouletá rekonstrukce (23.3.2015).

Když se vloni na podzim hospital definitivně uzavřel veřejnosti, návštěvnost památkářům vyrazila dech. Tak extrémní zájem nikdo nečekal. V posledních letech před opravou se statistiky pohybovaly okolo 40 tisíc lidí ročně.

„Zaznamenali jsme obrovský úspěch a nešlo pouze o návštěvnost expozic, ale také kulturních akcí. Přesto zůstávám při zemi, za úspěch budu považovat, pokud bude sezona lepší než ty před rekonstrukcí. Pro nás je podstatné, aby byl Kuks místem, kam lidé rádi jezdí a kam se vracejí,“ zmínil kastelán.

Kuks už registruje velký zájem o různá školení, workshopy a semináře ve vzdělávacím centru.

„Už teď máme rezervace od března do října na zhruba 30 akcí,“ upřesnil Švec. Stejně tak se plní termíny svateb. Vloni se zde konaly tři desítky obřadů. Vedle barokní lékárny a lapidária snoubenci čím dál častěji preferují svatby venku na nádvoří hospitalu nebo v bylinkové zahradě.

Letošní sezona začala ve čtvrtek a potrvá do konce října. Do 30. června bude otevřeno každý den kromě pondělí, o letních prázdninách celý týden, vždy od 9 do 17 hodin. Stejně jako vloni budou mít návštěvníci na výběr ze čtyř okruhů: hospital, Šporkova hrobka, historie lékáren a historie výroby léků.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

„Máničky“ chtěly zapálit tank, okupanti je ostříhali, líčí historička

Protestní nápisy v Hradci Králové v srpnu 1968.

Obyvatelé Hradce Králové reagovali na okupaci v srpnu 1968 lidovým humorem, peticí, letáky a výzvami. Jinak se...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Najdete na iDNES.cz