Respektovaná socioložka a zakladatelka gender studies Jiřina Šiklová je v Královéhradeckém kraji dvojkou na kandidátce Zelených

Respektovaná socioložka a zakladatelka gender studies Jiřina Šiklová je v Královéhradeckém kraji dvojkou na kandidátce Zelených | foto: Michal Růžička, MAFRA

Ženy jdou do voleb jako „křoví“, vpředu na listinách je jich jen pár

  • 13
Mezi 160 kandidáty, kteří mají podle dosavadních průzkumů šanci dostat se v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v Královéhradeckém kraji, je sedmatřicet žen. Většinou jsou však jen jako "doplněk" kandidátky. Do třetího místa na listině jich je pouze pět.

"Politicky jsem mrtvé... znamená to snad... že jsem ŽENA?!" Takhle se před třemi lety ptalo kreslené kuře na samolepkách, které byly součástí kampaně Fóra 50 % na podporu kroužkování žen ve volebních kandidátkách.

Ženy to na kandidátních listinách nebudou mít lehké ani v nadcházejících předčasných volbách do parlamentu.

"Je to zdrcující situace, která svědčí o tom, že politické strany se v ničem nepoučily. Až na pár výjimek dělají ženy na kandidátkách většinou jen křoví," říká spoluzakladatelka hradeckého Fóra nezávislých žen Lenka Jaklová.

Dvojka na kandidátce Zelených, respektovaná socioložka a zakladatelka gender studies Jiřina Šiklová, to ale nevidí tak tragicky.

Nejvíce žen vyslali do voleb komunisté

"Například ve Spojených státech je žen v politice ještě méně než u nás. Ženy jsou sice představitelkami celé poloviny populace, takže by jich mohlo být více. Aby ale byly zaváděny nějaké kvóty a chodily do politiky jen proto, že jsou ženy, bez přihlédnutí k jejich osobnosti a předpokladům, pro to určitě nejsem," říká socioložka.

Relativně hodně žen na kandidátkách mají už tradičně levicové strany a právě zelení, za něž Šiklová kandiduje. Nejvíce zástupkyň do nadcházejících voleb vyslali komunisté. O přízeň voličů mezi nimi bude bojovat sedm statečných v čele s lídryní kandidátky a bývalou poslankyní Soňou Markovou.

"Vysoký počet žen na naší kandidátce určitě není náhodný, ale naprosto cílený, i když musím přiznat, že je to strašná dřina. Já už se více než deset let v naší straně snažím prosazovat určitý genderový přístup. Už před několika lety se mi podařilo prosadit jistý druh kvóty. Jde o doporučení, aby na kandidátních listinách ženám vždy patřil post do třetího místa, aby jich bylo minimálně 30 procent a navíc, aby byly na volitelných místech a nikoli pouze na ozdobu," říká Marková, která v loňském roce kandidovala i do Senátu.

V těsném závěsu za komunisty jsou zelení se šesti ženami. Po pěti kandidátkách na poslankyni pak mají sociální demokraté, Zemanovci a hnutí ANO. Nejmenší šanci dostat se do parlamentu naopak mají ženy v TOP 09. Na dvacetihlavé kandidátce jsou jen dvě - na desátém a dvanáctém místě.

Rovnoprávnost a postavení žen ve společnosti je téma pro Zelené

Podle hradeckého politologa Michala Škopa počty žen na kandidátkách zcela odpovídají tomu, jak to v České republice v politice funguje.

"Je to pěkný pravdivý obraz toho, jak se s ženami v politice počítá nebo nepočítá," říká politolog. Zdejší politické kultuře podle něj odpovídá i fakt, že na ženy víc sází levice.

"Sociální demokraté a komunisté se v tomto směru více blíží Evropě. Rovnoprávnost a postavení žen ve společnosti je i jedním z témat pro Zelené. Pravicové strany naopak neberou argument, že ženy jsou upozaďovány a měla by se jim dát šance. Razí spíš heslo, že záleží na každém člověku," vysvětluje Škop.

Kandidátku, která je takzvaně genderově vyvážená, tedy je na ní stejný počet žen i mužů, představily v Královéhradeckém kraji jen dvě uskupení, a to politická hnutí Změna a Hlavu vzhůru! Jany Bobošíkové. Ty do voleb sice vedou muži, na dvacetihlavých kandidátkách ale mají obě polovinu žen.

Mezi nimi je například trenérka lyžování a olympijská medailistka Olga Křížová-Charvátová za hnutí Hlavu vzhůru!.

To, že politika je převážně mužská záležitost, potvrzuje i lídryně kandidátky ČSSD Hana Orgoníková, která jako poslankyně seděla za sociální demokraty v parlamentu jedenadvacet let, což ji řadí mezi poslanecké matadory.

"Musela jsem se naučit někdy se chovat jako muž. Být ženou v politice je těžké," přiznává dlouholetá poslankyně.

Sociální demokraté i přesto patří k těm, kteří dávají ženám prostor na kandidátkách ve srovnání s ostatními stranami docela velký.

Ženy by mohly mít šanci díky kroužkování

"Je takovým trendem, aby na nich bylo minimálně 25 procent žen. Dostat je ale na kandidátky je těžké. Některé upřednostňují klid rodinného krbu a jiné zase nemají chuť soupeřit s muži," říká ostřílená politička.

Stejně jako Lenka Jaklová z Fóra nezávislých žen ale uznává, že ženský element je v politice potřeba. "Ženy mají na politiku jiný náhled než muži a všeobecně mají větší sociální cítění, které je tam také potřeba," říká Orgoníková.

Vysoko, na druhém volitelném místě, je na kandidátce KDU-ČSL náměstkyně hradeckého primátora Anna Maclová.

"Přiznám se, že při jednání s KDU-ČSL o umístění na kandidátce také hrálo roli to, že jsem žena. Naše strana ví, že ženský pohled je velice důležitý," říká Maclová.

Politika ale není práce pro "slečinky", jak se přesvědčila třeba krajská zastupitelka a trojka na kandidátce hnutí ANO Martina Berdychová. "Přirozené prostředí to určitě není a není ani moc dobře, že jsem si již na něj zvykla," podotýká starostka Holovous.

Politolog Škop míní, že ženy by v letošních volbách mohly dostat šanci díky takzvanému kroužkování, které už v minulých volbách vyneslo do sněmovny lidi z chvostu kandidátek.

"Kroužkování bude fenoménem těchto voleb, možná ještě větším než tomu bylo u těch minulých. Pokud nějaká z kandidátek šikovně založí kampaň na tom, že je žena, má šanci voliče oslovit. Vždyť polovina voličů jsou právě ženy," upozorňuje Škop.

Podpořit ženy na kandidátkách se bude snažit i Fórum nezávislých žen. "Před volbami budeme apelovat na ženy v Královéhradeckém kraji, aby kroužkovaly ženy na kandidátkách. O této problematice budeme hovořit i na naší besedě o roli ženy v médiích, kterou pořádáme 21. října v hotelu U Královny Elišky v Hradci Králové," říká Jaklová.