Autobus na zavolanou používají i vozíčkáři

Autobus na zavolanou používají i vozíčkáři | foto: společnost Audisbus

Na Rychnovsku přijede autobus na zavolání. Třeba pro cyklisty

  • 0
Stačí vytočit telefonní číslo a autobus vyjede na stanovenou trasu. Novou službu na Rychnovsku využívá stále víc lidí, jejímu dalšímu rozšíření ale zatím brání zákony. Autobusy vozí i handicapované nebo děti do škol či cykloturisty na hřebeny hor.

Když lidé z Rychnova nad Kněžnou přijedou z práce vlakem až večer a ještě se zpožděním, nemusí se bát, že by museli jít přes celé město domů pěšky. Už několik let jezdí v Rychnově a nejbližším okolí takzvaný radiobus, tedy malý autobus na telefonické objednání.

Před šesti lety, když služba začínala, ji využilo tři a půl tisíce lidí, vloni už jich bylo více než devět tisíc. Radiobus mohou v létě využít i turisté v Orlických horách.

Cestující v dvanáctitisícovém Rychnově už vědí, že na opačný konec města, do okolních městských částí či vesnic mohou jet autobusem každou hodinu.

V jízdním řádu podle bílé barvy políček poznají, že autobus jede od pondělí do pátku vždy. Pokud však jsou políčka oranžová, musí nejpozději čtyřicet minut před odjezdem zatelefonovat na bezplatnou linku 800 101 520. Objednávat mohou od šesti ráno do půl páté večer.

Dispečink společnosti Audisbus, která radiobus vymyslela a provozuje, zaznamená požadavky a vyšle mikrobus. Řidič se vydá na cestu i pro jednoho cestujícího. "Nejsme taxislužba, takže trasa linek je stále stejná. Mikrobus jede od zastávky k zastávce," vysvětluje ředitel společnosti Milan Cedidla.

Autobus na zavolanou je menší než obvyklé autobusy

Autobus na zavolanou je menší než obvyklé autobusy

Radiobus vymyslel, když chtěl cestujícím i na malém městě nabídnout pravidelné cestování městskou dopravou a přitom zajistit, aby vozy v určitou dobu zbytečně nejezdily prázdné.

Radiobus mohou lidé využít především v těch časech, kdy jsou pravidelné spoje málo využívány, tedy hlavně dopoledne, pozdě odpoledne, večer či o víkendech.

Autobus vozí turisty k penzionům i nakupující k marketům

Za jízdné v radiobusu se oproti běžným spojům platí o čtyři koruny víc. Systém má však jeden nedostatek způsobený českými zákony. "V nepravidelné dopravě podle české legislativy nemůžeme vybírat jízdné v hotovosti. Proto jsme výběr jízdného nahradili městskými nebo čipovými kartami, případně předplatními lístky," říká Cedidla.

Krajský radní Josef Ješina aktivity Audisbusu vítá a nechápe, proč zákon o veřejné dopravě jejich běžný provoz neumožňuje. "Dnes má skoro každý mobil, lidé by si klidně těch pár minut před odjezdem mohli zavolat, aby linka nejezdila zbytečně nebo se naopak neplatily prostoje," míní Ješina. Podle něj by parlament měl nedostatek napravit.

Služby radiobusu Audisbus rozšířil v létě i na dopravu obyvatel Rychnova třeba na zahrádky za městem či na koupaliště. Dopoledne jezdí i speciální nákupní radiobus. "Linka zajíždí ke všem marketům ve městě a po víc jak hodině zase jede zpět. Denně máme v autobuse kolem dvaceti lidí, někdy i víc. Museli jsme proto nasadit o něco větší autobus," říká Cedidla.

Pro méně pohyblivé seniory, kteří hůř chodí po schůdkách, má vůz dokonce zařízení, které umožňuje jedno ze sedadel vysunout a snížit ho až k chodníku, kde hendikepovaní pohodlně nasednou.

Autobus na zavolanou slouží i seniorům

Autobus na zavolanou slouží i seniorům

Dětem a hedikepovaným pomůže asistentka

Nejsou-li radiobusy právě vytíženy na pravidelných linkách, na objednání dopravují handicapované do škol a do chráněných dílen ve městě a okolí. Na tuto službu přispívá Královéhradecký kraj půlmilionem korun ročně. Od loňského roku mikrobus rozváží také handicapované děti do zájmových kroužků. V každém radiobusu je i asistentka, která pomáhá s vozíky, usazuje děti do sedaček a hlídá je.

V létě mohou radiobus s vlekem pro 18 kol využít turisté v Orlických horách. Od června do konce září jede denně do hotelů a penzionů v oblasti od Dobrošova přes Deštné, Rokytnici až k přehradě Pastviny. Tento spoj nemá pevný jízdní řád a jízdné je možné platit hotově. Při minimálním počtu osmi cestujících platí osoba 12 korun za jízdu mezi dvěma zastávkami.

"Tato doprava už funguje třetím rokem a hned první rok jsme po horách přepravili bezmála 900 turistů," sděluje Cedidla.

Další spoj, který doplnil služby radiobusu, jezdí z Kostelce nad Orlicí do Chlen. "Rozváží děti z Kostelce nad Orlicí, kde byl nedostatek míst ve školkách, do školky v Chlenech, kde je kapacita dostatečná. Protože jsme se s rodiči domluvili na osobním předávání dětí, vyzvedává je a v autobuse se o ně stará asistentka," líčí Cedidla.

Dodává, že pro seniory z obcí v okolí Chocně, kde byla zrušena pojízdná prodejna, teď společnost připravuje dopravu do supermarketu.