Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Ve Špindlu vyrostl Krakonoš, sochaři spotřebovali 300 tun sněhu

  17:32aktualizováno  17:32
Na náměstí ve Špindlerově Mlýně vyrostl pět metrů vysoký pán hor, ze sněhu ho stvořil Josef Dufek z Jilemnice. V pravé ruce drží klobouk, v levici svírá hůl. Sochu Krakonoše doplní sportovci z ledu.

Se dvěma pomocníky na něm Dufek pracoval čtyři dny. Krakonoše, kterého do centra města přivezlo několik náklaďáků, začal tvarovat v pondělí. S jednodenní přestávkou jej dokončil v pátek odpoledne.

Fotogalerie

Nejprve vytvořil hlavu s nepřehlédnutelnými vousy, pak ruce, trup a další části mohutné postavy. V pravé ruce drží vládce hor klobouk, v levici svírá hůl. Na výšku měří pět metrů, na šířku i s replikami horských chaloupek sedm metrů.

Osmašedesátiletý výtvarník staví sněhové Krakonoše v Jilemnici od roku 2000, poslední zimy také ve Špindlerově Mlýně. Za tu dobu jich vytvořil už dvacítku. Každý byl trochu jiný. Letošní Krakonoš na rozdíl od postavy, která horskému středisku dominovala loni, má hůl v opačné ruce a v té druhé místo obří dýmky tentokrát drží klobouk.

Sochaři improvizují, přesný plán nebo nákres nepoužívají. „Koncepci máme v hlavě, stavíme, jak to přijde. Na jedné straně byla hromada sněhu trochu vypouklá, proto jsme se tam rozhodli udělat ruku s holí, abychom nemuseli moc modelovat z vody a sněhu,“ vysvětluje Dufek.

Kromě lopat sekeru a ostrý loupák

Tvůrci Krakonoše si nemohli přát lepší podmínky, celý týden se teploty pohybovaly hluboko pod bodem mrazu. „Nebylo to špatné. Na vršku byl sníh krásně zhutnělý, držel pohromadě. Čím jsme se dostávali níž, byl ještě hutnější. Na spodku je tvrdý jako skála,“ popisuje výtvarník.

Kromě lopat používá sekeru a také ostrý loupák na odstraňování kůry ze stromů. Pokud část skulptury odpadne, komponent snadno přilepí „maltou“ umíchanou z vody a sněhu. Za čtyři dny stavitelé Krakonoše odházeli metráky sněhu. Každý den šest hodin tvrdé práce. Josef Dufek se zaměřuje především na modelování hlavy a detailů postavy, jeho parťáci dělají hrubší práce.

„Je to jak horničina, rukama nám projdou kubíky sněhu. Zvlášť když mrzne a sníh je tvrdý, je to velká dřina,“ potvrzuje Miroslav Ačai z Valdic, který s jilemnickým stavitelem v posledních letech pravidelně spolupracuje.

K tvorbě sochy ze sněhu má profesně blízko, vlastní totiž stavební firmu. „Postavit Krakonoše v centru Špindlu je pro mě velká prestiž,“ přiznává.

Přírodní sníh by na stavbu zdaleka nestačil. Technické služby proto přivezly další metráky z parkovišť a ze Špindlerovské boudy. Nákladní auta se otočila celkem třicetkrát, dopravila téměř 300 tun sněhu. V loňském roce vydržel Krakonoš ve Špindlerově Mlýně v plné kráse až do závěru března, torzo sochy tu dokonce bylo ještě v půlce dubna.

Josef Dufek sochu dvakrát opravoval. V loňském roce postavil za několik týdnů hned tři Krakonoše, z toho dva v Jilemnici. První sochu na jilemnickém náměstí totiž pouze den po jejím dokončení zničila náhlá obleva (psali jsem o tom zde).

Náměstí zdobí třetím rokem po sobě

Monumentální Krakonoš zdobí špindlerovské náměstí třetím rokem po sobě. Vznikl při festivalu Špindlerovská zima, který právě v centru města vrcholí. Ledosochaři začnou v sobotu ráno před zraky návštěvníků vyřezávat motorovými pilami sjezdaře, snowboardistu a skialpinistu.

„Vznikne tady také jakési minimuzeum sportovních potřeb. V ledových kvádrech budou zamražené sjezdové lyže, běžky, hůlky nebo přeskáče,“ doplňuje tajemnice městského úřadu Eva Klouček Filipová.

V doprovodném programu vystoupí lyžníci, Krakonoš i Trautenberk, otužilci a kapela Keks. V 18 hodin akci uzavře ohnivá show skupiny Pa-li-Chi.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz