Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Trutnovsku hrozí kvůli gangům z ciziny velký nárůst zločinnosti

  13:32aktualizováno  13:32
Trutnovsku hrozí největší nárůst kriminality v Královéhradeckém kraji. Lze to vyčíst z mapy zločinu, se kterou přišla policie. Tato prognóza odráží tamní nezaměstnanost, organizované skupiny zlodějů z Polska i cestovní ruch. Naopak Rychnov nad Kněžnou představuje takřka ideální místo.
Vysoká nezaměstnanost v některých regionech jde ruku v ruce s nárůstem kriminality. (Ilustrační snímek)

Vysoká nezaměstnanost v některých regionech jde ruku v ruce s nárůstem kriminality. (Ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

Trutnovsko a Svitavsko by se mohly proměnit v jakési Mostecko východních Čech. Policejní mapa kriminality, která porovnává vliv sociální skladby obyvatel na množství trestné činnosti, ukazuje, že právě v těchto okresech hrozí nárůst zločinnosti.

V Trutnově mají policisté hned několik důvodů, proč se mít na pozoru. Výrazně tu totiž stoupá počet kriminálních činů spojených s organizovaným zločinem z ciziny.

"Se zmizením státních hranic s Polskem se poměrně razantně zvýšil počet organizovaných skupin, kterým se zde daří. Kradou auta, stroje a další věci. Ideálním místem pro zloděje jsou také Krkonoše, kam přijíždějí lidé za odpočinkem. Kradou se kola, lyže a často zde hraje svou roli i řízení pod vlivem alkoholu," upozornila mluvčí hradecké policie Ivana Ježková.

Bez práce je až 10 procent lidí

Riziko, že v Trutnově bude počet kriminálních činů přibývat, zvyšuje i míra nezaměstnanosti, bez práce je tam až 10 procent lidí. Hůř jsou na tom v celém regionu východních Čech už jen Svitavy.

Pro srovnání: Rychnov nad Kněžnou má nezaměstnaných méně než 6 procent. "Míra nezaměstnanosti a počet vyplácených sociálních dávek jsou velmi důležitým faktorem pro výsledky analýzy," vysvětluje koordinátor prevence kriminality ve Svitavách Erich Stündl.

Tato mapa sestavená na základě policejních údajů ukazuje, na kterých místech

Nezaměstnanost, špatná sociální situace a kriminalita spolu úzce souvisí i podle psychologů. "Dlouhodobě nezaměstnaní lidé mají pocit, že se jim nedaří a nikdo o ně nestojí. Cítí se nepotřební, zůstává v nich pocit bezmoci. To může vyvolat závist a nepřejícnost, v dané chvíli nevidí lepší východisko, padají normy a pravidla běžná ve společnosti," myslí si hradecká psycholožka Petra Yamuna Částková.

Bezpečněji je v krajských městech

K nejméně rizikovým městům v kraji patří Rychnov nad Kněžnou, kde je nezaměstnanost 6 procent. V počtu trestných činů patří k nejméně problematickým okresům v republice vůbec.

Zatímco v Rychnově evidovali policisté v roce 2011 kolem tisícovky trestných činů, na Trutnovsku a také na Náchodsku víc než tři tisíce. I tam musí nově řešit kriminalitu spojenou s pohraničím.

Z policejního výzkumu také vyplývá, že bezpečněji se mohou cítit lidé v obou krajských městech Hradci Králové a Pardubicích i v jejich nejbližším okolí. Ve srovnání s jinými městy v republice obě východočeské metropole totiž patří do desítky nejbezpečnějších, například vedle Českých Budějovic, Jindřichova Hradce a nebo Mladé Boleslavi.

"Vychází to hlavně z dobré spolupráce všech, kteří se nějak o bezpečnost obyvatel starají. Navíc zde není tak velká nezaměstnanost jako v jiných regionech republiky. Pokud je nezaměstnanost nízká, nepřináší to další problémy," uvažuje Ježková.

Jestli v regionu hrozí nárůst kriminality, ovlivňují podle policistů i lokality se sociálně nepřizpůsobivými občany. Kvůli tomu roste nebezpečí kriminality také na Broumovsku nebo Náchodsku, kde je větší procento romské populace.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Najdete na iDNES.cz