Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Trutnovsku hrozí kvůli gangům z ciziny velký nárůst zločinnosti

  13:32aktualizováno  13:32
Trutnovsku hrozí největší nárůst kriminality v Královéhradeckém kraji. Lze to vyčíst z mapy zločinu, se kterou přišla policie. Tato prognóza odráží tamní nezaměstnanost, organizované skupiny zlodějů z Polska i cestovní ruch. Naopak Rychnov nad Kněžnou představuje takřka ideální místo.
Vysoká nezaměstnanost v některých regionech jde ruku v ruce s nárůstem kriminality. (Ilustrační snímek)

Vysoká nezaměstnanost v některých regionech jde ruku v ruce s nárůstem kriminality. (Ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

Trutnovsko a Svitavsko by se mohly proměnit v jakési Mostecko východních Čech. Policejní mapa kriminality, která porovnává vliv sociální skladby obyvatel na množství trestné činnosti, ukazuje, že právě v těchto okresech hrozí nárůst zločinnosti.

V Trutnově mají policisté hned několik důvodů, proč se mít na pozoru. Výrazně tu totiž stoupá počet kriminálních činů spojených s organizovaným zločinem z ciziny.

"Se zmizením státních hranic s Polskem se poměrně razantně zvýšil počet organizovaných skupin, kterým se zde daří. Kradou auta, stroje a další věci. Ideálním místem pro zloděje jsou také Krkonoše, kam přijíždějí lidé za odpočinkem. Kradou se kola, lyže a často zde hraje svou roli i řízení pod vlivem alkoholu," upozornila mluvčí hradecké policie Ivana Ježková.

Bez práce je až 10 procent lidí

Riziko, že v Trutnově bude počet kriminálních činů přibývat, zvyšuje i míra nezaměstnanosti, bez práce je tam až 10 procent lidí. Hůř jsou na tom v celém regionu východních Čech už jen Svitavy.

Pro srovnání: Rychnov nad Kněžnou má nezaměstnaných méně než 6 procent. "Míra nezaměstnanosti a počet vyplácených sociálních dávek jsou velmi důležitým faktorem pro výsledky analýzy," vysvětluje koordinátor prevence kriminality ve Svitavách Erich Stündl.

Tato mapa sestavená na základě policejních údajů ukazuje, na kterých místech

Nezaměstnanost, špatná sociální situace a kriminalita spolu úzce souvisí i podle psychologů. "Dlouhodobě nezaměstnaní lidé mají pocit, že se jim nedaří a nikdo o ně nestojí. Cítí se nepotřební, zůstává v nich pocit bezmoci. To může vyvolat závist a nepřejícnost, v dané chvíli nevidí lepší východisko, padají normy a pravidla běžná ve společnosti," myslí si hradecká psycholožka Petra Yamuna Částková.

Bezpečněji je v krajských městech

K nejméně rizikovým městům v kraji patří Rychnov nad Kněžnou, kde je nezaměstnanost 6 procent. V počtu trestných činů patří k nejméně problematickým okresům v republice vůbec.

Zatímco v Rychnově evidovali policisté v roce 2011 kolem tisícovky trestných činů, na Trutnovsku a také na Náchodsku víc než tři tisíce. I tam musí nově řešit kriminalitu spojenou s pohraničím.

Z policejního výzkumu také vyplývá, že bezpečněji se mohou cítit lidé v obou krajských městech Hradci Králové a Pardubicích i v jejich nejbližším okolí. Ve srovnání s jinými městy v republice obě východočeské metropole totiž patří do desítky nejbezpečnějších, například vedle Českých Budějovic, Jindřichova Hradce a nebo Mladé Boleslavi.

"Vychází to hlavně z dobré spolupráce všech, kteří se nějak o bezpečnost obyvatel starají. Navíc zde není tak velká nezaměstnanost jako v jiných regionech republiky. Pokud je nezaměstnanost nízká, nepřináší to další problémy," uvažuje Ježková.

Jestli v regionu hrozí nárůst kriminality, ovlivňují podle policistů i lokality se sociálně nepřizpůsobivými občany. Kvůli tomu roste nebezpečí kriminality také na Broumovsku nebo Náchodsku, kde je větší procento romské populace.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....První kapitán hradecké éry odchází. Nevím, co bude dál, říká Šimánek

Hradecký Jiří Šimánek (uprostřed) si proklestil cestu před brankáře Šimona...

Hokejový útočník Jiří Šimánek nebude od příští sezony hrát za hradecký Mountfield, devětatřicetiletý hráč končí poté,...

Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Ignorují nás, tvrdí opozice. V Opočně odstoupilo už sedmnáct zastupitelů

Zámek Opočno

Současné volební období v Opočně se vyznačuje velkými turbulencemi. Za necelé čtyři roky opustilo svá křesla už 17 lidí...

Potápěčka vídá málo ryb, zato hory odpadků. Oceány zachraňuje uměním

Anna Milerová z Jaroměře se ráda potápí. Na pomoc mořím rozjela projekt Be Sea.

Třiadvacetiletá Anna Milerová z Jaroměře ve volném čase „zachraňuje“ oceány. Studentka a grafička rozjela projekt Be...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Najdete na iDNES.cz