Iniciátor stavby Tomáš Otruba před „svou“ novou zvoničkou na Vlašských boudách v Krkonoších (27.9.2015). | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Vysnili si kapli v Krkonoších, nadchli pro ni i Lenku Dusilovou

  • 4
Manželé Otrubovi z Prahy postavili na Vlašských boudách dřevěnou kapli se zvonem. „Máme to tu rádi,“ zdůvodňují neobvyklý počin. Peníze pomohla získat i zpěvačka Lenka Dusilová.

Kromě krásné přírodní scenérie a stylových horských chalup mají turisté od posledního zářijového víkendu další důvod, proč navštívit Vlašské boudy, zvané též Valšovky, nad Velkou Úpou.

Manželé Otrubovi z Prahy nechali u cesty postavit dřevěnou kapli se zvonem. „Máme to tu rádi. Historicky zvon na Vlašských boudách musel být, ten zvuk sem patří,“ říká Tomáš Otruba, který vlastní chatu Polárka na protějším svahu a do Pece pod Sněžkou celý život jezdí.

Objekt bude místem pro rozjímání, turistickým cílem a zároveň pro výletníky úkrytem před deštěm či sněhovou bouří. Klíčníky budou obyvatelé Valšovek.

„Ze začátku to necháme pro veřejnost otevřené. Když uvidíme, že nám zvoničku někdo ničí, budeme ji otevírat pouze při akcích,“ dodává Otruba, jenž plánuje i vysvěcení zvonu.

Projekt se rodil tři roky. Kaple je vysoká zhruba čtyři metry, stavaři použili přírodní materiály i tradiční krkonošské technologie, a tak by měla odolat i drsným klimatickým podmínkám.

Uvnitř je kámen s letopočtem

Základy tvoří suché zdivo, konstrukci prkna z krkonošských smrků, střecha je šindelová. V místech, kde bývá obvykle vymazávka, jsou vloženy skleněné prvky. Díky nim dovnitř proniká přirozené denní světlo.

„Prošla jsem se po horách a vzpomněla si na svícen, který jsem dostala od sestry. Řekla jsem si, že by bylo fajn, kdyby tam bylo sklo a světlo,“ poznamenává architekta kaple Jana Krákorová. Uvnitř se kromě zvonu nachází jako symbol holubice.

Stavba zvoničky byla bleskurychlá. Začalo se v červenci a ještě v polovině září na místě byla pouze podezdívka. Konstrukci stavaři smontovali těsně před nedělním otevřením. V základech je kámen, který sem na první pohled nepatří - červený pískovec z historického domu na trutnovském Krakonošově náměstí s vyrytým letopočtem 2015.

„Přál bych si, aby si každý, kdo se zde zastaví, při pohledu na letopočet uvědomil, že to byl rok, kdy jsme se měli dobře, nebyly zde žádné války a kdy jsme dělali věci, které jsme pro svůj konzumní život ani nepotřebovali,“ prozrazuje Otruba poselství kamene.

Přestože nových nebo opravených kapliček se v Krkonoších nachází několik, otevření zvoničky na Vlašských boudách je mimořádnou událostí.

„Máme velkou radost, že podobné stavby vznikají. Správa Krkonošského národního parku už na celém území opravila kolem dvaceti obdobných objektů, ale na spočítání těch, které financují a stavějí místní lidé, by mi stačily prsty jedné ruky,“ tvrdí náměstek ředitele Správy KRNAP Luděk Khol.

Při otevření zahráli filharmonici i Dusilová

Na slavnostní otevření dorazily zhruba dvě stovky lidí. „Je dobře, že na horách kromě nesmyslných developerských projektů vznikají takovéto stavby, které sem patří,“ míní David Poznar z Pece pod Sněžkou.

Polovinu rozpočtu se iniciátorům podařilo zaplnit příspěvky od soukromých dárců. Na financování stavby putoval také výtěžek z benefičního koncertu Lenky Dusilové v peckém hudebním klubu Klondike. Přední česká zpěvačka zahrála společně s členy České filharmonie i při slavnostním otevření, hudebníci pod vedením skladatele Tomáše Ille zvoničce věnovali krkonošskou píseň Žádný o světě neví.