Zchátralý areál lázní v Bělovsi

Zchátralý areál lázní v Bělovsi | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Náchod chce koupit vrty minerálky Ida, získal by vliv na obnovu lázní

  • 2
Město Náchod chce získat od státu dva vrty s minerální vodou Ida v Bělovsi. Pokud by se to podařilo, bude mít konečně vliv na případné znovuobnovení lázeňství. Chátrající lázně i bývalá stáčírna minerálky v Náchodě-Bělovsi patří už patnáct let dvěma soukromým vlastníkům.

Budovy čelily nájezdům zlodějů, proto okna i dveře v přízemí lázní jsou zatlučená prkny. Park zarůstá nálety a na kolonádě bez skleněných tabulí bují vysoká tráva.

Jen plakátek na dveřích zve v červnu na víkendovou výstavu o historii zdejšího lázeňství. Během let se objevilo už několik investorů i nabídek, kdy město mohlo koupit lázně, ale vždy z toho sešlo. Náchod teď chce získat alespoň vrty s minerálkou.

„Jako město máme právo ucházet se u státu o vrty stejně jako ho mají majitelé lázní. Schizofrenní situace už tu trvá skoro dvacet let a zastupitele to přestalo bavit. Zájem o vrty není nic nového, již dříve jsme schválili záměr a nyní jeho uskutečnění,“ uvedl starosta Náchoda a poslanec Jan Birke (ČSSD) a zdůraznil, že lázně jsou pro město problematickou kauzou podobně jako Tepna (více čtěte zde) nebo obchvat (více čtěte zde).

Městu konkrétně jde o vrty Ida 1 a Ida 2, které už v minulosti stát nabídl jako zbytný majetek. Státní podnik Balmed, který jakožto zástupce státu vrty vlastní, v březnu doporučil ministerstvu zdravotnictví, aby je privatizovalo do rukou města.

Cena nemá překročit 700 tisíc

Dvacet zastupitelů nákup vrtů už odsouhlasilo, pokud cena nepřekročí zhruba 700 tisíc korun, jak ji určil znalecký posudek z roku 2011. Dva zastupitelé se zdrželi.

  • Lázně i stáčírna patřily před rokem 1989 státu. V roce 1991 koupil linku na minerálku za 110 milionů korun Antonín Moravec, majitel později zkrachovalé Kreditní a průmyslové banky Plzeň. V té době stáčírna čerpala vodu z pramene Ida, který však patřil lázním v Bělovsi. Ty dostávaly poplatek, ale časem chtěly platit i za čerpanou minerální vodu.
  • Spor vyvrcholil tím, že Moravec koupil opuštěný Jiráskův statek vedle lázní a udělal nové vrty a z nich od roku 1995 kyselku bral. Majitelé pak Moravce žádali, aby přestal používat značku Ida. Oba podniky dopadly neslavně.
  • Lázně se zavřely v roce 1996, Moravec byl už o dva roky dříve obviněn kvůli problémům banky. V roce 2001 společnost Ida zkrachovala.
  • Stáčírnu pak koupili Miroslav Borůvka a Marian Khalifa, kteří už v roce 2000 koupili uzavřené lázně Běloves. V Bělovsi nyní zůstávají čtyři vrty minerálky k pití, z nich dva vlastní stát. Ještě před několika lety si lidé mohli nabírat jen kyselku, která vytékala z několika trubek volně do řeky Metuje.

„Je to jediná cesta, jak se posunout dál a něco dělat s areálem,“ míní zastupitel Aleš Cabicar (TOP 09), který v předešlém období se státem o privatizaci vrtů vyjednával. Přesnou částku za vrty určí až nový znalecký posudek.

„Předpokládáme, že cena bude spíše nižší než v dřívějším posudku. V současné době jsme koupi vrtů předjednali na ministerstvu zdravotnictví a ministerstvu financí. Myslím, že k tomu, abychom vrty koupili, je nejlepší doba,“ zdůvodnil záměr před zastupiteli místostarosta Tomáš Šubert (Patrioti a Svobodní).

Od května 2011 se dá pít voda z vrtu Ida 1 v obnovené kapličce, která se historicky nazývala kaplička nad pramenem Jakubovým. Město ji získalo do dvacetileté bezplatné výpůjčky od majitelů a vybavilo ji technologií, řada náchodských řemeslníků a firem na to přispěla bezplatnou prací.

Uvažuje se o rehabilitačním centru

Před loňskými volbami majitelé lázní potvrdili, že i když se zatím s městem nedohodli, jejich nabídka na prodej areálu trvá. Patří jim vedle lázeňských budov i sousední Jiráskův statek, pozemky, dvě ochranné známky a vrty. Stáčírnu prodat nechtějí.

Vzniklo několik znaleckých posudků a cena klesla, poslední nabídky byly na 50 či 60 milionů korun. Navrhovaná akciová společnost s vlastníky však neprošla. Zastupitelé už v roce 2005 odhlasovali, že lázně koupí. Přes pět tisíc obyvatel, tedy 85 procent hlasujících, tehdy s koupí celého areálu včetně stáčírny za 78 milionů korun souhlasilo.

Město jednalo s několika investory, ale bez výsledku. Uvažuje i o projektu rehabilitačního centra za peníze z evropské dotace na pozemcích, které před devíti lety nad lázněmi koupilo už předešlé zastupitelstvo.