Ze slávy lázní v Bělovsi zbyly jen zchátralé budovy a zažloutlé pohlednice.

Ze slávy lázní v Bělovsi zbyly jen zchátralé budovy a zažloutlé pohlednice. | foto: Repro MF DNES

Náchod chce koupit lázně v Bělovsi celé i s právy na minerálku Ida

  • 3
Po letech váhání a jednom odmítnutí se schyluje k dalšímu jednání o osudu bývalých lázní v Náchodě-Bělovsi. Má o něm zájem město, nedávnou nabídku na koupi chátrajícího areálu za 62 milionů korun ale nepřijalo. Majitele požádalo o nabídku včetně vrtů, stáčírny a ochranných zámek na minerální vodu Ida.

Historie lázní v Bělovsi

Minerální vodu si nechával posílat už Albrecht z Valdštejna, Jakubský pramen se začal k lázeňství využívat od roku 1818, rozkvět zažily lázně v 19. a začátkem 20. století. Sloužily ještě po restituci, kvůli hygienickým požadavkům v roce 1996 skončily. V roce 2000 koupili lázně podnikatelé Miroslav Borůvka a Marian Khalifa, ti je opakovaně nabízeli městu k prodeji, v roce 2009 se je neúspěšně pokusili vydražit.

"Je to posun. Město poprvé vyhodnotilo celkovou situaci a vyjádřilo svůj zájem o ucelený balík všeho, co souvisí s dřívějšími lázeňskými aktivitami v Bělovsi," uvedl radní a předseda komise pro lázeňství a cestovní ruch Aleš Cabicar.

Jde prý hlavně o to, najít kompromis a také zpřehlednit situaci pro případného investora a partnera města. O běloveský areál se už zajímá provozovatel lázní v Jeseníku.

Soukromí vlastníci běloveských lázní Miroslav Borůvka a Marian Khalifa drží nemovitosti starých lázní, sousední Jiráskův statek a stáčírnu. Mají právo čerpat ze dvou vrtů pitnou vodu Idu, více mineralizovaná voda z dalších vrtů může sloužit pro lázeňské koupele.

Vlastní také ochrannou známku Běloveská kyselka z pramene Ida a označení původu Běloveská kyselka Ida. Trubky vrtů vlastní ministerstvo zdravotnictví.

"Na nepřiměřenou cenu nepřistoupíme"

"Jsem vstřícný k dalším jednáním, ale obávám se, že vinou některých lidí bude město taktizovat o ceně, jak se dělo už dvakrát v dřívější době. Na nepřiměřenou cenu ale nepřistoupíme," řekl za vlastníky pražský podnikatel Marian Khalifa, který si stěžuje na šíření různých fám a lží ohledně budoucnosti lázní.

Problémem Náchoda nyní je, že nemá lázně, ale od státu za patnáct let čerpal 62 milionů korun dotací pro lázeňské místo. Z toho město vystavělo například parkoviště nebo silnice.

Fotogalerie

"Může se stát, že ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo zdravotnictví budou žádat, abychom status lázeňského místa vrátili. Přitom by to mohl být další přínos," varoval zastupitele starosta Náchoda Jan Birke.

Druhou potíží je chráněné území v okolí Bělovsi, které nyní úřady vyhlašují, přitom už platí jeho předběžná ochrana. Město Náchod s chráněným územím kdysi souhlasilo, ale pak na něj politici i úředníci zapomněli. Zastupitelé před pěti lety nakoupili v Bělovsi pozemky pro případnou novostavbu lázní, v tom území se však zřejmě nebude moci stavět. Podle ankety z doby před šesti lety přeje koupi lázní většina obyvatel.

* minerální vodu si nechával posílat už Albrecht z Valdštejna, Jakubský pramen se začal k lázeňství využívat od roku 1818, rozkvět zažily lázně v 19. a začátkem 20. století * lázně sloužily ještě po restituci, kvůli hygienickým požadavkům v roce 1996 skončily * v roce 2000 koupili lázně podnikatelé Miroslav Borůvka a Marian Khalifa, ti je opakovaně nabízeli městu k prodeji, v roce 2009 se je neúspěšně pokusili vydražit.