Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozemek v ruinách Tepny Náchod nekoupí, radnice pro něj nemá využití

  8:12aktualizováno  8:12
Zbořeniště někdejší Tepny pod zámkem v Náchodě se v budoucnu zřejmě skutečně promění v komerční areál s přízemními markety. Město již upustilo od záměru koupit půlhektarový pozemek od teplického developera JTH Holding, i když současné vedení radnice tvrdí, že s developerem bude ještě jednat.

Zchátralé budovy Tepny už jsou zdemolované až na část přiléhající k opravené budově Drapačových. Snímek je z horkovzdušného balonu (16.6.2014). | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Opozice chtěla, aby se koupí pozemků otevřela cesta ke vzniku plnohodnotné městské čtvrti.

„Jsou tady jistě spousty zásadních rozhodnutí a investic, toho jsem si vědom. Přesto si myslím, že jde o tak strategicky velký a pro další rozvoj města důležitý pozemek, že to nemá obdoby. Je to příležitost, která se v Náchodě objeví možná jednou za dvacet až padesát let,“ řekl opoziční zastupitel Michal Kudrnáč (Strana zelených).

Zelení navrhli pověřit radní, aby jednali o koupi celého 2,5 hektaru za cenu v místě a čase obvyklou, i když podnikatel Jaroslav Třešňák už dřív upozornil, že celý areál nehodlá prodat. Jejich návrh neprošel, stejně jako návrh komunistů na koupi půlhektarového pozemku při ulici Příkopy.

Starosta Jan Birke (ČSSD) varoval, že město je sice v dobré finanční kondici, ale má před sebou převod státního pozemku u Bílé růže, kde se neuskutečnila stavba nového soudu, a do dvou let také výstavbu osmdesáti bytů na sídlišti U Nemocnice, ke které se město zavázalo při čerpání dotace.

Jak vypadala demolice Tepny

Firma JTH Holding dala loni nabídku na prodej za cenu 2 844 korun za metr čtvereční, později ji snížila na 1 990 korun a do zastupitelstva přišel návrh na 1 800 korun. Radním se to zdá i tak dost, protože v Náchodě se pozemky prodávají v ceně od 600 do 900 korun za metr.

„Teoreticky by bylo možné dohodnout se na ceně v místě a čase obvyklé, pro tento záměr a nákup bychom v zastupitelstvu získali i čtrnáct hlasů. Chci upozornit, že by to město v žádném případě nepoložilo. Nevylučuji cenu, která je vyšší než v místě a čase obvyklá, ale jak říkají právníci, musel by k tomu být relevantní důvod. Tedy co tam bude, co tím vyřešíme, jakou infrastrukturu zvolíme,“ prohlásil starosta před zastupiteli.

Budoucí využití pozemku však Náchodští stále neznají, není k němu ani příjezdová cesta a bylo by nutné k němu dovést sítě.

Radní nakonec rozhodli, že se zruší usnesení z loňského září a město se o půl hektaru přestane ucházet. Většina zastupitelů byla pro, jeden se zdržel a tři byli proti. Podle vedení města je možné s majitelem jednat dál.

„Sejdeme se s panem Třešňákem v druhé polovině května a o této záležitosti budeme dál debatovat. Neberu to jako uzavřenou věc, i s ohledem na novou situaci, kdy investorovi nebylo vydáno územní rozhodnutí,“ dodal starosta.

Řízení o územním rozhodnutí je na začátku

Stavebník má s plánovanými markety problém. Krajský úřad zrušil na konci dubna územní rozhodnutí pro JTH Holding a jeho Obchodní centrum Náchod a vrátil ho náchodskému stavebnímu úřadu k novému projednání. Dal za pravdu Sboru dobrovolných občanů a jedné majitelce nemovitosti, kteří se odvolali proti tomu, že v územním řízení chyběla hluková studie. Královéhradecká krajská hygienická stanice původně souhlasila, že ji investor předloží až v další fázi.

Stavba má zahrnout parkoviště pro zákazníky, zásobovací dvůr a dvě budovy s hypermarketem. Krajský úřad také vytkl náchodským úředníkům, že neposoudili umístění stavby s ohledem na územní plán, což posledních osm let kritizují místní aktivisté.

Vloni se kvůli Tepně dokonce konalo historicky první náchodské referendum, vyvolané lidmi kolem Sboru dobrovolných občanů. Vadilo jim totiž, že zastupitelé dali souhlas ke stavbě marketů a že radní poskytli investorovi městské pozemky pro zásobování kamiony přes Plhovské náměstí. Referendum však nemělo velkou šanci na úspěch, protože zastupitelé oddálili jeho termín až na dobu po komunálních volbách. K referendu přišlo jen 2 255 oprávněných voličů, tedy 13,7 procenta. I když většina s markety nesouhlasila a žádala od města jiný postup, výsledek nebyl závazný.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Play off začíná. Hradečtí hokejisté potřebují zdolat nejdřív Tygry

Hradecký asistent Tomáš Martinec maluje hráčům Mountfieldu jednu z herních...

Hokejisté hradeckého Mountfieldu se dnes střetnou v prvním zápase čtvrtfinále play off s Bílými Tygry Liberec. Loňská...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Najdete na iDNES.cz