Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náchod opraví kruhové objezdy, auta čekají půlroční objížďky i kolony

  17:31aktualizováno  17:31
Šoféry i obyvatele Náchoda potrápí objížďky a dopravní kolony. Od jara až do podzimu se budou opravovat dva kruhové objezdy. Rekonstrukce důležité ulice zkomplikuje provoz také v nedalekém Novém Městě nad Metují.

Podobné komplikace kvůli opravám v centru zažil Náchod už loni. | foto: Michal Fanta

Radnice v Náchodě už rozjela v předstihu kampaň, která chce na tyto komplikace připravit rodiče, školy i instituce. Stavební práce začnou 16. března na křižovatce u Slávie. Po čtvrt roce se firma přesune na kruh u Čedoku, který je nejdůležitějším uzlem ve městě.

„Na kruhové křižovatce u Slávie se budou rekonstruovat všechny inženýrské sítě plynu, teplovodu, vodovodu i přeložky některých kabelových tras. Po tři měsíce to bude velká komplikace, ale musí se to udělat, protože kruh je v havarijním stavu. Firma tam bude pracovat v prodloužených směnách do 22 hodin,“ řekl zastupitelům starosta Náchoda Jan Birke.

Opravy a zvětšení kapacity obou kruhů na silnici první třídy na průtahu mířícím do Polska se připravují několik let, vloni Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) opravilo kruhovou křižovatku u Itálie a výpadovku k Červenému Kostelci.

Stát vydá za opravy u Slávie 15,6 milionu korun, zanikne při nich přechod pro chodce přes vozovku směrem na Hradec Králové a rozšíří se prstenec kruhu, což má bránit vysoké rychlosti a na obvod křižovatky přivést víc aut.

Kruh u Čedoku vyjde odhadem na 34 milionu, prstenec se posune směrem k benzince a vznikne jeden bypass do Raisovy ulice a druhý povede pod viadukt ke kruhu u Itálie. Podle posledního sčítání dopravy z října 2014 projede u Čedoku za 24 hodin téměř 30 tisíc aut.

Opravy

Opravy v Náchodě: Rekonstrukce křižovatky u Slávie 1. etapa: 16. března až 6. května: uzavření poloviny okružní křižovatky ve směru k nemocnici po křižovatku s ulicí na Denisově nábřeží 2. etapa: 7. května až 15. června: uzavření druhé poloviny křižovatky a navazující ulice B. Němcové ve směru do centra po křižovatku s ulicí Palachovou

Opravy v Novém Městě nad Metují: Rekonstrukce Náchodské ulice 1. etapa: 16. března až 3. května: bude se opravovat úsek od křižovatky U Papežů po vjezd do firmy Arriva, úplná uzavírka 2. etapa: 4. května až 30. srpna: Náchodská ulice se bude rekonstruovat po polovinách za provozu

Auta pojedou jen jedním jízdním pruhem

„Kruh u Čedoku je nejhorší uzlový bod a bude to největší oříšek. Sjíždějí se tam komunikace ze všech směrů. Velmi intenzivně jednáme s ŘSD i policií, ale dodnes ještě nejsou stanoveny objízdné trasy,“ popisuje starosta.

Místní tvrdí, že jim nezbývá než stavbu přetrpět. „Jako řidič se opravdu netěším, protože Náchod bývá neprůjezdný normálně. Podle mého názoru je vůbec nesmysl, že u Čedoku vznikl malý kruh, protože pod železničním viaduktem se doprava obvykle ucpává,“ říká Vladimír Jirásko, který žije na Plhově.

Řidiči se musí připravit na to, že na Pražské ulici i v okolí se nejspíš bude jezdit v kolonách. Kruhové křižovatky u Slávie a později i u Čedoku budou vždy z poloviny uzavřené.

Auta pojedou jen jedním jízdním pruhem, od 6 do 18 hodin budou řídit dopravu kyvadlově pověření zaměstnanci, v noci semafory. Doprava povede objížďkami i řadou ulic v centru.

Na kolony se chystá i sousední Nové Město nad Metují. Kraj tam za 34,5 milionu z regionálního operačního programu opraví zdevastovanou Náchodskou ulici. Dalších 10 milionů investuje město do cyklostezky, chodníků a zeleně.

„Kraj začne opravovat tuto ulici po mnoha letech urgencí, ale bude to znamenat složitou dopravní situaci. Toho, kdo chce jet ze severu okresu na Brno, bude čekat problém nejdřív v Náchodě, pak i u nás,“ říká místostarosta Nového Města Michal Beseda. Tranzitní osobní i nákladní doprava se bude odklánět přes Jaroměř.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Mladík stáhl intimní fotky školačky. Pak ji vydíral, aby poslala další

(ilustrační snímek)

Královéhradecká policie obvinila mladíka z Jihlavy, který vylákal od čtrnáctileté dívky z východních Čech přihlašovací...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Najdete na iDNES.cz