Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náchod opraví kruhové objezdy, auta čekají půlroční objížďky i kolony

  17:31aktualizováno  17:31
Šoféry i obyvatele Náchoda potrápí objížďky a dopravní kolony. Od jara až do podzimu se budou opravovat dva kruhové objezdy. Rekonstrukce důležité ulice zkomplikuje provoz také v nedalekém Novém Městě nad Metují.

Podobné komplikace kvůli opravám v centru zažil Náchod už loni. | foto: Michal Fanta

Radnice v Náchodě už rozjela v předstihu kampaň, která chce na tyto komplikace připravit rodiče, školy i instituce. Stavební práce začnou 16. března na křižovatce u Slávie. Po čtvrt roce se firma přesune na kruh u Čedoku, který je nejdůležitějším uzlem ve městě.

„Na kruhové křižovatce u Slávie se budou rekonstruovat všechny inženýrské sítě plynu, teplovodu, vodovodu i přeložky některých kabelových tras. Po tři měsíce to bude velká komplikace, ale musí se to udělat, protože kruh je v havarijním stavu. Firma tam bude pracovat v prodloužených směnách do 22 hodin,“ řekl zastupitelům starosta Náchoda Jan Birke.

Opravy a zvětšení kapacity obou kruhů na silnici první třídy na průtahu mířícím do Polska se připravují několik let, vloni Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) opravilo kruhovou křižovatku u Itálie a výpadovku k Červenému Kostelci.

Stát vydá za opravy u Slávie 15,6 milionu korun, zanikne při nich přechod pro chodce přes vozovku směrem na Hradec Králové a rozšíří se prstenec kruhu, což má bránit vysoké rychlosti a na obvod křižovatky přivést víc aut.

Kruh u Čedoku vyjde odhadem na 34 milionu, prstenec se posune směrem k benzince a vznikne jeden bypass do Raisovy ulice a druhý povede pod viadukt ke kruhu u Itálie. Podle posledního sčítání dopravy z října 2014 projede u Čedoku za 24 hodin téměř 30 tisíc aut.

Opravy

Opravy v Náchodě: Rekonstrukce křižovatky u Slávie 1. etapa: 16. března až 6. května: uzavření poloviny okružní křižovatky ve směru k nemocnici po křižovatku s ulicí na Denisově nábřeží 2. etapa: 7. května až 15. června: uzavření druhé poloviny křižovatky a navazující ulice B. Němcové ve směru do centra po křižovatku s ulicí Palachovou

Opravy v Novém Městě nad Metují: Rekonstrukce Náchodské ulice 1. etapa: 16. března až 3. května: bude se opravovat úsek od křižovatky U Papežů po vjezd do firmy Arriva, úplná uzavírka 2. etapa: 4. května až 30. srpna: Náchodská ulice se bude rekonstruovat po polovinách za provozu

Auta pojedou jen jedním jízdním pruhem

„Kruh u Čedoku je nejhorší uzlový bod a bude to největší oříšek. Sjíždějí se tam komunikace ze všech směrů. Velmi intenzivně jednáme s ŘSD i policií, ale dodnes ještě nejsou stanoveny objízdné trasy,“ popisuje starosta.

Místní tvrdí, že jim nezbývá než stavbu přetrpět. „Jako řidič se opravdu netěším, protože Náchod bývá neprůjezdný normálně. Podle mého názoru je vůbec nesmysl, že u Čedoku vznikl malý kruh, protože pod železničním viaduktem se doprava obvykle ucpává,“ říká Vladimír Jirásko, který žije na Plhově.

Řidiči se musí připravit na to, že na Pražské ulici i v okolí se nejspíš bude jezdit v kolonách. Kruhové křižovatky u Slávie a později i u Čedoku budou vždy z poloviny uzavřené.

Auta pojedou jen jedním jízdním pruhem, od 6 do 18 hodin budou řídit dopravu kyvadlově pověření zaměstnanci, v noci semafory. Doprava povede objížďkami i řadou ulic v centru.

Na kolony se chystá i sousední Nové Město nad Metují. Kraj tam za 34,5 milionu z regionálního operačního programu opraví zdevastovanou Náchodskou ulici. Dalších 10 milionů investuje město do cyklostezky, chodníků a zeleně.

„Kraj začne opravovat tuto ulici po mnoha letech urgencí, ale bude to znamenat složitou dopravní situaci. Toho, kdo chce jet ze severu okresu na Brno, bude čekat problém nejdřív v Náchodě, pak i u nás,“ říká místostarosta Nového Města Michal Beseda. Tranzitní osobní i nákladní doprava se bude odklánět přes Jaroměř.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz