Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náchod přiblížil herny s terminály ke školám, chce si zachovat příjem

  9:13aktualizováno  9:13
Zatímco severočeská Chrastava bojovala u Ústavního soudu za právo vytlačit z města videoloterijní terminály, náchodští zastupitelé schválili jejich přiblížení ke školám. Podle vyhlášky z minulého týdne mohou být už patnáct metrů od vzdělávacích ústavů. Dosud to bylo sto.
Takováto cedule bude může teď být v Náchodě hned vedle školy. Ilustrační foto

Takováto cedule bude může teď být v Náchodě hned vedle školy. Ilustrační foto | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Opoziční zastupitelé, například Nezávislí a Zelení, to považují za krok, který umožní otevírat herny takřka kdekoliv. Jednání o vyhlášce bylo i podle zástupců radnice velmi bouřlivé.

"Vyhláška znamená v praxi podporu rozvoje heren a hazardu. Tím, že zmenšila okruh od předmětných budov na patnáct metrů, umožní, aby tyto přístroje mohly fungovat prakticky kdekoli," říkají opoziční zastupitelé.

Chrastava uspěla u soudu

Město Chrastava na Liberecku v úterý obhájilo před Ústavním soudem svou vyhlášku, kterou vykázalo videoloterijní terminály do tří heren. Dosud terminály povolovalo jen ministerstvo financí, což kritizovaly samosprávy, jež se snažily vymýtit hazard. (více čtěte zde)

V Náchodě je nyní 68 výherních přístrojů povolených městem na 3 až 6 měsíců, 24 povolených ministerstvem financí a 208 videoterminálů, celkem tedy 300 různých hracích automatů a zařízení na 33 adresách.

Město samo nemá podle opozice zákonnou možnost regulovat videoloterijní terminály, neboť je povoluje ministerstvo financí. Od loňského podzimu se ale při vydávání licencí musí řídit obecně závaznými vyhláškami měst. A v úterý Ústavní soud konstatoval, že terminály obce mohou regulovat (viz box)

"Přijetím takové vyhlášky bude muset Náchod i ministerstvo financí povolovat výherní hrací přístroje a terminály i tam, kdy by vůbec být neměly, například šestnáct metrů od středních škol či školek," kritizují vyhlášku opoziční zastupitelé.

Příjmy města by se propadly o dva a půl milionu

Správce městské pokladny Ladislav Šimek však upozornil, že pokud by zastupitelstvo vyhlášku neschválilo, snížil by se příjem z těchto přístrojů z více než tří milionů korun za rok na 538 tisíc.

Opozice sice přitakává, že je to pravda, ale zdůrazňuje, že současný přístup radních bude znamenat další nárůst heren. "Město přitom má možnost vymoci si zrušení licencí na herny soudně, tak jako se o to nyní pokoušejí třeba Františkovy Lázně či Brno," míní zastupitel Jan Ježek.

Radnice však namítá, že problematika poskytování povolení pro výherní hrací přístroje je dnes velmi složitá a pro města je téměř neřešitelné věc regulovat.

"Všichni koaliční partneři dali jasně najevo, že s provozováním výherních hracích přístrojů ve městě nesouhlasí a nebudou je podporovat. Dohodli se také, že vzájemně vytvoří tlak na zákonodárce, aby se problematikou začali intenzivně zabývat a schválením novely zákona umožnili městům a obcím provozování automatů skutečně regulovat," řekl starosta města Jan Birke.

Předseda zelených v Náchodě Michal Kudrnáč upozornil, že omezení heren v blízkosti školských a jiných zařízení bylo součástí programového prohlášení čtyřkoalice. "Zastupitelstvo se k vyhlášce na podzim vrátí. Stále tak máme naději, že napodruhé již zvítězí zodpovědnější přístup," řekl Michal Kudrnáč.

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Najdete na iDNES.cz