Takováto cedule bude může teď být v Náchodě hned vedle školy. Ilustrační foto

Takováto cedule bude může teď být v Náchodě hned vedle školy. Ilustrační foto | foto: Radek Cihla, MAFRA

Náchod přiblížil herny s terminály ke školám, chce si zachovat příjem

  • 5
Zatímco severočeská Chrastava bojovala u Ústavního soudu za právo vytlačit z města videoloterijní terminály, náchodští zastupitelé schválili jejich přiblížení ke školám. Podle vyhlášky z minulého týdne mohou být už patnáct metrů od vzdělávacích ústavů. Dosud to bylo sto.

Opoziční zastupitelé, například Nezávislí a Zelení, to považují za krok, který umožní otevírat herny takřka kdekoliv. Jednání o vyhlášce bylo i podle zástupců radnice velmi bouřlivé.

"Vyhláška znamená v praxi podporu rozvoje heren a hazardu. Tím, že zmenšila okruh od předmětných budov na patnáct metrů, umožní, aby tyto přístroje mohly fungovat prakticky kdekoli," říkají opoziční zastupitelé.

Chrastava uspěla u soudu

Město Chrastava na Liberecku v úterý obhájilo před Ústavním soudem svou vyhlášku, kterou vykázalo videoloterijní terminály do tří heren. Dosud terminály povolovalo jen ministerstvo financí, což kritizovaly samosprávy, jež se snažily vymýtit hazard. (více čtěte zde)

V Náchodě je nyní 68 výherních přístrojů povolených městem na 3 až 6 měsíců, 24 povolených ministerstvem financí a 208 videoterminálů, celkem tedy 300 různých hracích automatů a zařízení na 33 adresách.

Město samo nemá podle opozice zákonnou možnost regulovat videoloterijní terminály, neboť je povoluje ministerstvo financí. Od loňského podzimu se ale při vydávání licencí musí řídit obecně závaznými vyhláškami měst. A v úterý Ústavní soud konstatoval, že terminály obce mohou regulovat (viz box)

"Přijetím takové vyhlášky bude muset Náchod i ministerstvo financí povolovat výherní hrací přístroje a terminály i tam, kdy by vůbec být neměly, například šestnáct metrů od středních škol či školek," kritizují vyhlášku opoziční zastupitelé.

Příjmy města by se propadly o dva a půl milionu

Správce městské pokladny Ladislav Šimek však upozornil, že pokud by zastupitelstvo vyhlášku neschválilo, snížil by se příjem z těchto přístrojů z více než tří milionů korun za rok na 538 tisíc.

Opozice sice přitakává, že je to pravda, ale zdůrazňuje, že současný přístup radních bude znamenat další nárůst heren. "Město přitom má možnost vymoci si zrušení licencí na herny soudně, tak jako se o to nyní pokoušejí třeba Františkovy Lázně či Brno," míní zastupitel Jan Ježek.

Radnice však namítá, že problematika poskytování povolení pro výherní hrací přístroje je dnes velmi složitá a pro města je téměř neřešitelné věc regulovat.

"Všichni koaliční partneři dali jasně najevo, že s provozováním výherních hracích přístrojů ve městě nesouhlasí a nebudou je podporovat. Dohodli se také, že vzájemně vytvoří tlak na zákonodárce, aby se problematikou začali intenzivně zabývat a schválením novely zákona umožnili městům a obcím provozování automatů skutečně regulovat," řekl starosta města Jan Birke.

Předseda zelených v Náchodě Michal Kudrnáč upozornil, že omezení heren v blízkosti školských a jiných zařízení bylo součástí programového prohlášení čtyřkoalice. "Zastupitelstvo se k vyhlášce na podzim vrátí. Stále tak máme naději, že napodruhé již zvítězí zodpovědnější přístup," řekl Michal Kudrnáč.

,