Majitelům heren vadí, že se teď zcela změní podmínky pro jejich podnikání.

Majitelům heren vadí, že se teď zcela změní podmínky pro jejich podnikání. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Náchod se připojil do boje proti hazardu, herny od ledna zmizí

  • 3
Náchodské zastupitelstvo schválilo revoluční vyhlášku, která od Nového roku zcela obrací přístup města k hazardu. Z celého území města by měly od příštího roku postupně mizet herny, které podle radnice vedou lidi k závislosti na hraní a z toho plynou další společenské problémy.

Podobné vyhlášky teď přijímá řada měst po vzoru severočeské Chrastavy, která s protihazardní vyhláškou uspěla u Ústavního soudu.

Zastupitelé v Náchodě argumentovali, že hraní je ve městě až příliš dostupné a někteří lidé mu propadnou, zadluží se, kradou či pijí. Patologické hráčství se jen těžko léčí a herny slouží i k praní špinavých peněz.

"Jsme teď všichni pod obrovským tlakem, je to revoluční změna. Nezanedbatelný bude i výpadek v rozpočtu," řekl náchodský starosta Jan Birke z ČSSD.

Náchod se dosud stavěl k hazardu velmi smírně. Podle letošní vyhlášky omezoval sousedství veřejných budov od heren pouhými patnácti metry, což nebylo problém splnit. Pokud město hazard omezí, mohlo by na poplatcích přijít ročně o více než čtyři miliony korun.

V Náchodě působí 33 provozoven s 300 hracími přístroji. Starým automatům město nechá doběhnout nájmy, omezení on-line her bude řešit přes ministerstvo financí. 

"Situace, kdy je v okresním městě několik desítek heren, a to i v těsné blízkosti škol, považuji za závažný společenský problém," tvrdí zastupitel zelených Jan Ježek. Za obratem v postoji radnice vidí hlavně změny v přerozdělování daní, které se rýsují v neprospěch měst. Rozdělení daní však dosud řeší parlament.

Někteří zastupitelé by v některých lokalitách herny nechali. "Určitá skupina lidí bude vždycky vyhledávat tento druh zábavy. Žádný zákaz tomu nezabrání," míní radní Karel Petránek.

"Osobně nemám nic proti kultivovanému sázení, ale o to v Náchodě nejde. Je na místě jednat, protože ze Sněmovní ulice nevyřešíte problémy, které trápí mnoho spoluobčanů," tvrdí ale radní Aleš Cabicar.

Majitelům heren vadí, že se teď zcela změní podmínky pro jejich legální podnikání. "Pochopí někdo, že si podnikatel musel vzít na svou investici úvěr a měl nějaký podnikatelský záměr, za jak dlouho na to vydělá? Najednou se změní podmínky, on to může sbalit a jít," zlobí se Martin Fiala z firmy Beladon, která provozuje hernu v Náchodě.