Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukromník staví půdní byty v Kotěrově domě. Zničí ho, tvrdí aktivisté

  9:25aktualizováno  9:25
Aktivistům ani odborníkům na architekturu se nelíbí čtyři byty, které vznikají na dříve nevyužívané půdě historického objektu naproti muzeu v Hradci Králové. Vestavba podle nich budovu poničí. Navíc tvrdí, že investor staví bez stavebního povolení.

Hradecká radnice chce zrekonstruovat pobočku bývalé městské knihovny na Eliščině nábřeží a vytvořit z ní supermoderní infocentrum. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stavební ruch v domě od architekta Jana Kotěry, v němž v minulosti sídlila pobočka městské knihovny, budí emoce už dlouho. Nejprve poutalo zájem místní infocentrum, a to hlavně kvůli jeho ceně.

Nyní hradečtí aktivisté upozorňují i na stavbu, která se děje nad ním. V nárožní budově totiž vznikají nové podkrovní byty, které buduje soukromý investor.

Podle členů Kruhu pro občanskou společnost (KOS) investor staví bez potřebného stavebního povolení.

„Na střeše se dělníci objevili už začátkem července. V minulých dnech sundali střešní krytinu a vyzdili nové komíny. Podali jsme podnět k odstranění stavby a další právní kroky budou následovat v rychlém sledu,“ říká člen spolku Aleš Dohnal. KOS by prý přivítal prohlášení budovy za kulturní památku.

Stavební úřad ještě povolení nevydal

Šéf stavebního odboru na hradeckém magistrátu Michal Jandík potvrzuje, že stavební povolení pro tuto přestavbu ještě úřad nevydal, ale zároveň upozorňuje, že na všechny stavební práce není povolení úřadů nezbytné.

„Investor v budově chce provádět práce, na které povolení je potřeba, ale i takové, které ho nevyžadují, mezi ně patří například výměna oken či drobnější úpravy,“ vysvětluje Jandík.

Podle stavebního zákona povolení nepotřebují obecně takové úpravy, které neohrožují zdraví lidí, stabilitu, vzhled stavby nebo nezasahují do nosných konstrukcí stavby.

Podle Dohnala však budova dozná řady proměn. „Počítá se se změněným sklonem střechy nebo s vybudováním pásových oken v průčelí budovy,“ upozorňuje.

Že to vzhled budovy pozmění, si myslí i hradecký architekt Jan Čížek: „Na stavbě je nejcennější originální ustoupené nároží se dvěma věžemi. Skoro až brutální zásah do této partie domu tuto ojedinělou budovu znehodnotí.“

Dům nemá památkovou ochranu

Některé stavební zásahy bez povolení je možné dělat proto, že dům není kulturní památkou, byť je z Kotěrova pera. Podle odborníků je unikátním dokladem, jak se architekt po roce 1918 snažil o nový styl reprezentující nový stát a propojující národní tradice s tehdy aktuálním kubismem.

Jeho přestavba ho podle nich znehodnotí. „Zejména zřízení podkrovního pásového okna v průčelí veškeré památkové hodnoty trvale a nevratně poškodí a zamezí tak prohlášení stavby za kulturní památku, což je poněkud trapný dluh, který město vůči Janu Kotěrovi coby zakladateli moderní české architektury má,“ hodnotí přestavbu hradecký historik architektury a autor několika publikací Ladislav Zikmund-Lender.

V přízemí a suterénu domu, kde dříve sídlila knihovna, roste moderní infocentrum za 42 milionů korun, které by mělo převzít funkci stávajícího, jež nyní sídlí na Gočárově třídě.

„Rekonstrukcí vznikne dvoupatrový prostor, který bude sloužit nejen jako infocentrum, ale také jako místo pro různé kulturní akce, výstavy nebo přednášky,“ říká náměstek primátora pro investice Jindřich Vedlich (TOP 09).

U infocentra opozice v minulosti kritizovala jednak jeho vysokou cenu, jednak také to, že radnice na jeho stavbu získala z evropských fondů dotaci, jejíž podmínkou je mimo jiné to, že projekty nesmí být využívány pro turistiku. Projekt je proto označován jako infocentrum pro obyvatele Hradce Králové.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz