Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Nadšenci opravují vojenské bunkry za své, na dotace nedosáhnou

  • 1
V Králické pevnostní oblasti je 247 vojenských objektů, od malých pevnůstek až po tři dělostřelecké tvrze. Naprostou většinu vlastní ministerstvo obrany. Nadšenci, kteří se o objekty starají, jsou tak odříznutí od dotací na jejich zvelebení. Armáda se ale k prodeji nepotřebných bunkrů staví liknavě.

"Objekty má předávat ministerstvo obrany, a to je velmi pomalé Od revoluce v roce 1989 se nic podstatného nezměnilo, opevnění odpovědné úředníky nezajímá. Objekty patří stále armádě, a proto například některé muzea přišla o možnost dotací z fondů Evropské unie," řekl Martin Ráboň ze Společnosti přátel československého opevnění.

Příkladem mohou být tvrze Bouda a Hůrka, pevnosti stejné kategorie. Zatímco Hůrka v majetku Králík loni získala na rekonstrukci přes 20 milionů korun, Bouda nedostala nic.

Pomalost armády nevadí jenom nadšencům z klubů vojenské historie, ale i obcím a městům. "Změna vlastníka by těmto objektům rozhodně prospěla. Už když jsem přišla před pěti lety na radnici, tak byl proces převodů objektů armády údajně nastartován, ale jediný objekt, který jsme dostali, byla Hůrka. A to si myslím, že jen proto, že stála armádu hodně peněz za temperování a ostrahu," řekla králická starostka Jana Ponocná.

O bunkry mají zájem i majitelé pozemků, na nichž stojí

Přitom seriózní zájem o ně je, například pro budování muzeí. Naproti tomu ošklivý osud potkal pěchotní srub K - S16, který stojí na příjezdu do Králík a byl by ideálním poutačem pro Králickou pevnostní oblast. Tam se majitelka okolních pozemků rozhodla, že zvědavost lidí zatrhne a srub zavezla štěrkem a sutí.

Liknavý přístup ministerstva může podle bunkrologů i za to, že některé objekty byly vykradeny o poslední nepatrné zbytky výbavy, dále ničeny a devastovány. "Také se výjimečně stává, že někteří nadšenci, v dobré víře a s velkým nadšením, si pletou rekonstrukci objektů s dostavbou," řekl Ráboň.

Podle něj do Králické pevnostní oblasti míří ročně 45 až 69 tisíc turistů. Kraj zatím podporuje hlavně ty, které se zásadním způsobem podílí na návštěvnosti, tedy hlavně tvrze Bouda a Hůrka a pěchotní srub K - S 14U Cihelny. A také podporuje společnou akci Cihelna, která je každoročně v srpnu jakousi výkladní skříní kraje.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jiřího Caletky od roku 2005, kdy se armáda rozhodla zbavit většiny ze zhruba pěti tisíc bunkrů, zatím v celé České republice bezúplatně předala 485 objektů a tři prodala.