Oprýskaná fasáda na Velkém náměstí v Hradci Králové

Oprýskaná fasáda na Velkém náměstí v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Náměstí v Hradci Králové hyzdí ruiny, město je bezmocné

  • 1
Nevzhledné fasády domů v památkové rezervaci na královéhradeckém Velkém náměstí kazí ráz místa, ale památkáři nápravu nařídit nemohou. Každý rok se alespoň snaží na opravu domů vypisovat granty, o které mohou jejich majitelé zažádat.

Oprýskané omítky, neudržovaná okna pamatující válku, prorezavělé okapy, shnilé parapety. To vše je turisticky přitažlivé maximálně v kubánské Havaně, kde to patří ke koloritu a duchu místa. Jenže na Velkém náměstí v Hradci Králové mezi upravenými starobylými domy, vypadají ty zpustlé jako pěst na oko.

Nakázat opravu omítek, které hyzdí výkladní skříň Hradce, ale památkáři nemohou. "My můžeme nařídit udržovací nebo zabezpečovací práce v případě, kdyby došlo k ohrožení kulturní památky," říká vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta.

Oloupaná omítka a další ohyzdnosti podle Falty většinou památku neohrožují. "Takový případ, že by byla ohrožena barokní freska na fasádě, tady není, protože fasády na Velkém náměstí vesměs procházely inovacemi ve dvacátém století," vysvětluje Falta.

Oprýskaná fasáda na Velkém náměstí v Hardci Králové

Každá oprava musí být odsouhlasena památkáři. "Všichni majitelé domů v městské památkové zóně mají povinnost vyžádat si závazné stanovisko od odboru památkové péče i v případě udržovacích prací, jako je nové omítnutí, které stavební úřad běžně neřeší," upozorňuje.

Majitelé poničených domů mají každý rok šanci na opravu svých domů získat dotaci. Celé Velké náměstí totiž spadá do městské památkové rezervace.

"Většina domů je prohlášena za nemovité kulturní památky," vykládá Falta. Péče je podle něj otázkou státní správy, městská samospráva může vypisovat granty.

Jednotlivé domy jsou kulturními památkami

V letošním i loňském roce vyhlásilo město grantový program, ve kterém bylo celkem 9,3 milionu korun. "Letos bylo podáno kolem šedesáti žádostí a skoro čtyřicet z nich uspělo," říká Falta. Výše grantů podle něj každoročně záleží na tom, jaký rozpočet schválí zastupitelstvo.

Další možnost k podání žádostí o dotaci prý bude začátkem roku a samotný program nastartuje zhruba v březnu. Více však budou památkáři vědět až koncem roku, kdy už bude schválen rozpočet na další rok.

"Je nutné to sledovat na internetových stránkách. Žadatel by ale měl mít závazné stanovisko už dopředu a neměl by to odkládat až do vyhlášení programu, protože potom by to nestihl," řekl Falta.

Protože se na všechny domy na Velkém náměstí vztahuje plošná ochrana, majitelé musí s památkáři konzultovat i případné výměny oken. Většina domů v památkové rezervaci je navíc jednotlivě prohlášena nemovitou kulturní památkou.

Oprýskaná fasáda na Velkém náměstí v Hardci Králové

Stavební úřad výměnu oken posuzuje jako stavební práce, které nevyžadují stavební povolení nebo ohlášení, u památkově chráněných budov to však není tak jednoduché jako u paneláků. "Z pohledu zákona o státní památkové péči majitel potřebuje závazné stanovisko od odboru památkové péče, jinak se vystavuje postihu," říká Falta.

Pokud jsou podle něj okna v domech autentická nebo patřící k danému slohovému období, měla by být pouze repasována nebo vyměněna za repliky. Některé domy ale prošly necitlivou rekonstrukcí za socialismu. "Pokud to jsou okna, která tam byla vsazena v 70. letech a nejsou kvalitní, může být samozřejmě varianta odlišná," dodává.

Závazné stanovisko nebo správní rozhodnutí podle něj nelze vydat na počkání.