Novobydžovské nízkoprahové centrum DoPatra nabízí dětem třeba břišní tance.

Novobydžovské nízkoprahové centrum DoPatra nabízí dětem třeba břišní tance. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Napětí v Novém Bydžově odlákalo romské děti z nízkoprahového centra

  • 8
V Novém Bydžově se ukázalo, jak rychle může vzít za své dlouhodobá práce s romskými dětmi. Poté, co starosta na podzim označil Romy odpovědnými za násilné útoky, přestaly jejich děti navštěvovat nízkoprahové centrum, která je má začlenit do společnosti.

V klubech Čas a Čásek nízkoprahového centra DoPatra se sociálně vyloučená mládež učí reagovat na aktuální situaci ve městě.

"Každý měsíc máme nějaké téma pro besedy či skupinové práce. Snažíme se reagovat rychle, v lednu jsme vyhlásili téma prevence kriminality. Hradecký policista tu probral s dětmi trestní zákon, mohly si vyzkoušet i oděv zásahové jednotky. Občas jsme žasli, jaké slangové výrazy už děti znají," vypráví vedoucí nízkoprahového zařízení Hana Kočířová.

Po listopadovém vzestupu napětí ve městě se ale sociálně vyloučené rodiny stáhly a návštěva v centru se výrazně snížila.

"Teď už se to zase začíná spravovat, ale v prosinci a v lednu děti chodily mnohem méně. Menší nyní chodí vyzvedávat starší sourozenci nebo někdo z rodiny, což dříve nebývalo," říká vedoucí. Do centra se vejde dvacet dětí najednou, dřív se jich tam za odpoledne vystřídalo i více než třicet.

"Teď jich tam je třeba jenom deset až patnáct. Nízkoprahové centrum je tady - hodně zjednodušeně řečeno - proto, aby se děti netoulaly po ulicích, ale rozvíjely se," říká bydžovská terénní sociální pracovnice Hana Stará.

Některé děti se v centru učí základní věci

Vedoucí DoPatra dětem nabízí smysluplně strávený volný čas a některým dětem musí vštěpovat i základní sociální návyky.

"S malými dětmi, které nechodily do školky, se učíme barvičky nebo počítat. Někdy je musíme naučit i základní sociální dovednosti, jako pozdravit při vstupu do místnosti," upřesňuje.

Jak mládež v klubu Čas od 15 až 26 let, tak šesti až čtrnáctileté děti v Čásku hrají ping-pong, stolní fotbal, šipky a deskové hry, učí se vařit, kreslí nebo tancují.

V únoru jsou tématem základní lidská práva, třeba sociální právní ochrana dětí. A také hospodaření s penězi.

"Jde o projekt Finanční gramotnost, který hradí banka ČSOB. Měli jsme besedy, které produkty banky nabízejí, děti se učí rozeznávat jednotlivé pojmy, dnes už třeba vědí, jaký je rozdíl mezi bankovním a úvěrovým účtem," popisuje Hana Stará. K tomu pomáhají hry, neoblíbenější jsou Monopoly a Dostihy a sázky.

Děti dostávají "patráčky", které musí spořit jako ve skutečnosti. "Učíme je hospodařit, na což nejsou doma zvyklí. Každý si vylosoval určitou situaci a musí platit fiktivní nájem, splácet půjčky. Když nezaplatí, dostávají i upomínky nebo jim přijde exekuce," uvádí sociální pracovnice.