Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silnice v Krkonoších nemají ani půl roku po povodni asfalt

  16:23aktualizováno  16:23
Obce v Krkonoších se stále nevzpamatovaly z červnových povodní. Práce zastavila zima a ani po půl roce nejsou opravené silnice či škola v Hostinném. Starostové se bojí, že budou vracet dotace.

Černohorský potok zavalil domy ve Svobodě nad Úpou kamením (4.6.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na provizorně opravených silnicích už leží sníh. Některé jsou i šest měsíců po dvou červnových povodňových vlnách neprůjezdné.

Nejvíce zasažené obce v Krkonoších nestihly položit asfalt a tamní obyvatelé jsou rádi, že se dostanou ke svým domům alespoň po štěrku, pokud vůbec.

Fotogalerie

"Do původního stavu se nám nepovedlo dát ještě nic, ale všechny silnice už jsou sjízdné, i když po štěrku," říká starosta Rudníku Aleš Maloch.

Svoboda bude asfaltovat příští rok

Tolik štěstí nemají obyvatelé nedaleké Svobody nad Úpou. Desítky rodin, které bydlí v lokalitě Nový Svět, se ke svým domovům stále nedostanou. Asfaltování kvůli půl metru sněhu nepřipadá v úvahu, takže se oprav dočkají až příští rok.

"Zhruba 70 procent oprav máme hotových, zbývají nám poslední dvě lokality v kopcích, které jsou nejdražší a technologicky nejnáročnější," vysvětluje starosta Svobody nad Úpou Jiří Špetla.

Škody přesáhly jen na obecním majetku 30 milionů korun a větší polovinu měla pokrýt dotace od ministerstva dopravy. Starosta ale netrpělivě čeká na prodloužení termínu, protože do konce roku peníze proinvestovat nestihne.

"Hotovo mělo být do konce roku, ale rozhodnutí o dotaci přišlo koncem září a peníze jsme dostali až koncem října, takže nebylo reálné, abychom to stihli," vysvětluje Špetla.

Povodně v červnu 2013

  • Během prvních dvou červnových víkendů zaplavily celkem 125 obcí v hradeckém kraji, nejhůře na tom byly obce v Krkonoších.
  • Vyžádaly si 3 lidské životy.
  • Na majetku obcí a kraje způsobily škody za 519 milionů korun, jen na krajských silnicích vznikly škody za 66 milionů korun.
  • Společnost Povodí Labe vyčíslila škody na zhruba 174 milionů korun.
  • V Krkonošském národním parku velká voda poškodila cesty a vodní toky za 152 milionů korun.
  • Další škody v řádu stovek milionů korun způsobily povodně na soukromém majetku.

Obce mohly žádat o prodloužení termínu do středy, a přestože ministerstvo tvrdí, že žádostem vyhoví, starostové jsou zatím velmi opatrní.

"Pokud si o převedení finančních prostředků obce požádají, bude jim ze strany ministerstva dopravy vyhověno. Takto převedené finanční prostředky budou obce muset vyčerpat do 31. prosince 2014," uvedla Andrea Volaříková z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

"Dokud to nemám černé na bílém, tak se neraduji. Nechci říkat hop, dokud nepřeskočím," reaguje starosta Svobody nad Úpou.

Hostinné musí opravit školy i kino

I Hostinné se dodnes potýká s následky červnových povodní, které z provozu vyřadily místní kino i tři budovy základní školy. Povedlo se opravit dvě, do třetí se zatím děti vrátit nemohly.

"Ještě čekáme na finance od státu, protože jsme se rozhodli budovu rovnou i zateplit a vyměnit okna," vysvětluje starosta Hostinného Karel Klíma.

Podle něj musí obec investovat do budov 15 milionů, a pokud zastupitelé budou chtít opravit i vyplavené kulturní centrum s kinosálem, kde voda nenávratně poničila vzduchotechniku a topení, čeká je nelehký úkol sehnat zhruba 50 milionů.

Opravy poničených silnic tam spolknou kolem sedmi milionů korun. "Zvládli jsme opravit zhruba třetinu komunikací," říká starosta Hostinného. Voda vyplavila kromě kina a budov základní školy také gymnázium a speciální školu patřící kraji.

V Rudníku se celková škoda vyšplhala dokonce na 50 milionů korun a přibližně stejně velkou škodu velká voda napáchala na soukromém majetku.

Rudníku pomohly solidární obce

Za zhruba 17 milionů korun obec opraví kromě silnic také mosty, voda jich zničila 30 a zatím vznikly pouze dva nové. Velkou část má obci zaplatit pojišťovna.

"Čekali jsme od státu větší pomoc, ale ostatní města a obce byly solidární a spolu s firmami i obyčejnými lidmi nám přispěly asi 6,5 milionu," kvituje vlnu solidarity starosta Rudníku, kterému pomohl mimo jiné i slevový portál Zapakatel. cz prodejem poukázek.

Sbírka uspořádaná Královéhradeckým krajem vynesla 1,7 milionu korun, přes tři čtvrtě milionu přinesla horským obcím také Krakonošova sbírka, kterou organizoval svazek obcí Východní Krkonoše.

Povodně v hradeckém kraji postihly 125 obcí a způsobily škody za více než půl miliardy na majetku obcí a kraje. Přibližně 174 milionů korun vyčíslila společnost Povodí Labe a škody za 152 milionů hlásí Krkonošský národní park.

Tam letos stihli opravit cesty a potoky za více než 31 milionů korun a pokračovat budou zase až na jaře, jakmile roztaje sníh. "Pro příští rok tak zbývá udělat akce za přibližně 121 milionů, tyto akce se nyní projektují a soutěží," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz