Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Trutnovsku stoupá počet narkomanů, podle odborníků i kvůli amnestii

  12:46aktualizováno  12:46
Na Trutnovsku stoupl počet drogově závislých, množství vydaných injekčních stříkaček se zvedlo dokonce o třetinu. Podle odborníků za to může loňská amnestie prezidenta Václava Klause a neúspěšný boj s kriminalitou.
Počet vydaných injekčních stříkaček stoupl na Trutnovsku o více než třetinu (ilustrační snímek).

Počet vydaných injekčních stříkaček stoupl na Trutnovsku o více než třetinu (ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Kromě rekordní nezaměstnanosti má Trutnovsko další vážný problém. Regionální institut ambulantních a psychosociálních služeb (RIAPS) tam v loni evidoval 328 uživatelů návykových látek, zhruba o šedesát víc než předloni. 

O víc než třetinu stoupl také počet vydaných injekčních stříkaček. Jen loni jich závislým předali 75 tisíc.

Co je RIAPS

* Regionální institut ambulantních a psychosociálních služeb má sídlo v Trutnově, ale pracovníci jezdí i do Vrchlabí, Dvora Králové nad Labem, Hostinného a Úpice.

* Klientům kromě léčby pomáhají s vyřízením dokladů, sociálních dávek, hledáním bydlení a práce. Ti, kteří bydlí na ulici a ve squatech, se tu mohou vysprchovat a vyprat si oblečení. Rodičům, kteří mají obavy, že jejich potomek užívá návykové látky, nabízí anonymní poradenství.

Jednou z příčin je podle expertů kontroverzní amnestie prezidenta Václava Klause z loňského ledna.

"Pocítili jsme to okamžitě. Z výkonu trestu vycházeli velmi narychlo a nepřipravení. Venku často neměli nikoho, kdo by je čekal, kdo by jim byl schopný a ochotný pomoci. Takový návrat přitom není jednoduchý," vysvětlil vedoucí služby RIAPS Ondřej Čalovka.

Amnestovaní vězni měli podle něj v řadě případů zpřetrhané rodinné vazby a nebylo proto překvapením, že rychle skončili na ulici. Kvůli nízké kvalifikaci a záznamu v rejstříku trestů jsou navíc téměř nezaměstnatelní, a tak se velmi rychle dostali do potíží.

"Motivace k lepšímu není vysoká a lidé se často vracejí k obvyklému naučenému způsobu života. Droga je jedním ze způsobů, jak takový nelehký úděl zvládat lépe, a současně může být vedle krádeží i dalším zdrojem příjmů. Tím se uzavírá kruh, který je znovu nasměruje do vězení," popisuje adiktolog.

Varny pervitinu v hradeckém kraji přibývají

Vzrůstající počet deliktů spojený s drogami, na který odborník naráží, je další příčinou nelichotivého trendu. Zatímco v roce 2012 souviselo s drogovou kriminalitou 161 trestných činů, loni jich bylo už přes dvě stovky. Policie proto loni obvinila o několik desítek více lidí, přesně 180.

"Drogy se užívají víc než dřív. Nejsem až takový optimista, abych tvrdil, že se nám to někdy povede vymýtit," komentoval situaci ředitel policie Královéhradeckého kraje Jan Švejdar.

Nikoho už asi nepřekvapí, že největší starosti přidělávají sociálním pracovníkům výrobci pervitinu, vždyť improvizované varny rostou v kraji jako houby po dešti.

"Pervitin je primární návykovou látkou ve třech případech ze čtyř. Dále následuje alkohol, opiáty a kanabinoidy," sdělil adiktolog Čalovka.

Klientka Dagmar přišla do centra poprvé před třemi roky. "Nejdřív jen měnila stříkačky. Postupně přišla na to, že užívání jí v mnoha ohledech komplikuje život. Časem dospěla do stadia, kdy se rozhodovala, jak se svým životem naloží dál," vyprávěla příběh jednoho z klientů trutnovská sociální pracovnice Olga Trunečková.

Dagmar se nejdřív snažila vše zvládnout tím, že bude docházet do ambulance. Nedokázala však abstinovat a musela do léčebny.

"Tím však získala čas k řešení obtíží, které jí život na drogách přinesl, tedy špatný vztah s rodiči, dluhy a zdravotní potíže. Léčbu nakonec úspěšně dokončila a z města, ve kterém drogy brala, se odstěhovala," uvedla sociální pracovnice.

Do specializovaných center přicházejí i rodiče a příbuzní narkomanů. Jen loni jich v Trutnově požádalo o pomoc přes dvacet. Mezi ostatními částmi kraje se Trutnovsko ve statistikách liší. Například v Hradci Králové je podle centra Laxus situace dlouhodobě stabilní.Nejčtenější

Krkonošská vlčice je v zoo, po vypuštění zakousla štěně a vběhla do hospody

Více než roční samice vlka, kterou našel chovatel ovcí 3. srpna v ohradě mezi...

Roční samici vlka, kterou našel v pátek chovatel ovcí v ohradě u Vrchlabí, veterináři dočasně umístili do...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Najdete na iDNES.cz