Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nástupkyně Kocába pro lidská práva přijde za pár dnů, prozradil John v Bydžově

  13:52aktualizováno  15:38
Ministr vnitra Radek John v televizní diskusi z Nového Bydžova na Královéhradecku prozradil, že vláda v řádu dnů jmenuje nového vládního zmocněnce pro lidská práva. Prořekl se také, že to bude žena. Jméno ale neprozradil.

Radek John (vlevo) a Jeroným Tejc v pořadu Otázky Václava Moravce v Novém Bydžově | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Posledním vládním zmocněncem pro lidská práva byl exministr ze stejného resortu Michael Kocáb. 

PADESÁT PŘIHLÍŽEJÍCÍCH

Otázky Václava Moravce z Nového Bydžova

Novobydžovská radnice počítala s velkým zájmem občanů o debatu, ale nakonec jich do Jiráskova divadla přišlo zhruba padesát, z toho jen tři zástupci romské komunity. Otázky místních navíc už ve dvouhodinovém přímém přenosu nezazněly. Na obrazovce se tak místní projevili hlavně potleskem, když starosta Louda kritizoval práci bývalých ministrů pro lidská práva Džamily Stehlíkové a Michaela Kocába.

"Jdu se podívat především ze zvědavosti. Že by ale ministr vnitra a starosta situaci, která tady je, vyřešili, si nemyslím. Jestli budu mít možnost se zeptat, tak toho určitě využiji,“ řekl MF DNES před vysíláním student Lukáš Rosůlek. Způsob, jakým o situaci v Bydžově informují média, považuje za přehnaný.

Odešel loni v září, když se několik dnů dohadoval přes média s premiérem Petrem Nečasem, zda podal rezignaci, nebo byl odvolán. Nakonec ho v polovině měsíce kabinet odvolal. Tehdy se mluvilo o tom, že by jeho nástupcem mohl být třeba Oldřich Kužílek.

Z vyjádření Johna v Otázkách Václava Moravce ale vyplývá, že to bude žena. "Doufám, že v tomto týdnu bude jmenována," řekl totiž vicepremiér. Nečas mu prý jméno pošeptal ve Sněmovně, stejně jako dalšímu vicepremiérovi Karlu Schwarzenbergovi, a oba souhlasili.

Úřadu se zřejmě ujme Monika Šimůnková, která je odbornicí na právní ochranu dětí. Uvedl to server Aktuálně.cz s odvoláním na zdroje z blízkosti premiéra. Šimůnková dříve pracovala například jako právnička v Nadaci Naše dítě.

Média na podzim spekulovala o tom, že by se vládní zmocněnkyní mohla stát bývalá poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques. Nečas však řekl, že tento návrh nebyl nikdy na pořadu dne.

Zmocněnec pro lidská práva předsedá některým vládním radám a řídí jejich činnost. Garantuje také vypracování koncepcí ochrany lidských práv v Česku.

Jedním z prioritních úkolů zmocněnkyně by podle Johna mělo být dopracování zákona o Agentuře pro sociální začleňování v romských lokalitách, jejíž šéf byl také hostem pravidelné nedělní debaty přenášené tentokrát z městečka na Královéhradecku.

V Novém Bydžově totiž v posledních měsících stouplo napětí mezi většinovou populací a Romy kvůli násilným útokům a následným ostrým prohlášením starosty Pavla Loudy z ODS.

Starosta: Chtěl jsem, aby výroky nezapadly

Ten totiž po několika loupežných přepadeních a jednom znásilnění uvedl na webu radnice i v médiích, že za trestnou činnost mohou Romové a je třeba situaci řešit. Vysloužil si za to trestní oznámení i nespokojenost Romů starousedlíků, podle nichž neplechu páchá jen pár příslušníků mladší generace, kteří do města přišli v poslední době.

"Bylo to tvrdé, ale věrně to odráželo situaci ve městě. Slova se dala volit mírněji, ale chtěl jsem, aby prohlášení nezapadlo. Samozřejmě s ohledem na trestní oznámení bych dnes asi některá slova volil jinak," konstatoval s odstupem starosta.

Šéf agentury pro začleňování Martin Šimáček mu vyčetl, že přispěl k eskalaci napětí a od té doby navrhuje samá represivní opatření místo třeba zlepšení přístupu ke vzdělání nebo zaměstnání. Louda ale opakovaně namítá, že pozitivní kroky, které navrhuje agentura, město zkouší už šestnáct let a k ničemu nevedly.

"Je potřeba čekat, až se  změny projeví," míní Šimáček, podle něhož má dobré výsledky třeba bydžovské nízkoprahové centrum, ale to funguje teprve rok. Šimáček také míní, že už v současné legislativě je možné zlepšit řadu věcí, když se na ně města zaměří, a není potřeba měnit radikálně systém sociálních dávek.

Otázky Václava Moravce

Otázky Václava Moravce

Louda by naopak chtěl více policistů v ulicích nebo větší pravomoc odebírat sociální dávky lidem, kteří je propijí nebo prohrají v automatech. Na toto téma bude už v pondělí diskutovat s téměř padesáti starosty dalších podobně "postižených" měst a obcí.

"Policejní heslo Pomáhat a chránit vnímá obyčejný občan tak, že policie chodí po chodníku a netráví většinu času sepisováním v kanceláři, jak je to dnes," zmínil problém Louda, čímž se vrátil k první hodině debaty.

V ní se mluvilo o zeštíhlování policie a nutných úsporách. Podle starosty Loudy v tom musí být systém, protože města nemohou sama živit třeba armádu vlastních strážníků. Nový policejní prezident Petr Lessy slibuje, že se pokusí třeba o to, aby byly služebny otevřené i po večerech. (více o první hodině debaty čtěte zde)

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Kraj schválil převzetí Škroupova domu, opravy ruiny začnou do dvou let

Chátrající Škroupův dům v Osicích na Královéhradecku.

Po desítkách let chátrání existuje konečně jasný plán na záchranu oprýskaného a vybydleného Škroupova domu v Osicích na...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz