Nástupkyně Kocába pro lidská práva přijde za pár dnů, prozradil John v Bydžově

  13:52aktualizováno  15:38
Ministr vnitra Radek John v televizní diskusi z Nového Bydžova na Královéhradecku prozradil, že vláda v řádu dnů jmenuje nového vládního zmocněnce pro lidská práva. Prořekl se také, že to bude žena. Jméno ale neprozradil.

Radek John (vlevo) a Jeroným Tejc v pořadu Otázky Václava Moravce v Novém Bydžově | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Posledním vládním zmocněncem pro lidská práva byl exministr ze stejného resortu Michael Kocáb. 

PADESÁT PŘIHLÍŽEJÍCÍCH

Otázky Václava Moravce z Nového Bydžova

Novobydžovská radnice počítala s velkým zájmem občanů o debatu, ale nakonec jich do Jiráskova divadla přišlo zhruba padesát, z toho jen tři zástupci romské komunity. Otázky místních navíc už ve dvouhodinovém přímém přenosu nezazněly. Na obrazovce se tak místní projevili hlavně potleskem, když starosta Louda kritizoval práci bývalých ministrů pro lidská práva Džamily Stehlíkové a Michaela Kocába.

"Jdu se podívat především ze zvědavosti. Že by ale ministr vnitra a starosta situaci, která tady je, vyřešili, si nemyslím. Jestli budu mít možnost se zeptat, tak toho určitě využiji,“ řekl MF DNES před vysíláním student Lukáš Rosůlek. Způsob, jakým o situaci v Bydžově informují média, považuje za přehnaný.

Odešel loni v září, když se několik dnů dohadoval přes média s premiérem Petrem Nečasem, zda podal rezignaci, nebo byl odvolán. Nakonec ho v polovině měsíce kabinet odvolal. Tehdy se mluvilo o tom, že by jeho nástupcem mohl být třeba Oldřich Kužílek.

Z vyjádření Johna v Otázkách Václava Moravce ale vyplývá, že to bude žena. "Doufám, že v tomto týdnu bude jmenována," řekl totiž vicepremiér. Nečas mu prý jméno pošeptal ve Sněmovně, stejně jako dalšímu vicepremiérovi Karlu Schwarzenbergovi, a oba souhlasili.

Úřadu se zřejmě ujme Monika Šimůnková, která je odbornicí na právní ochranu dětí. Uvedl to server Aktuálně.cz s odvoláním na zdroje z blízkosti premiéra. Šimůnková dříve pracovala například jako právnička v Nadaci Naše dítě.

Média na podzim spekulovala o tom, že by se vládní zmocněnkyní mohla stát bývalá poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques. Nečas však řekl, že tento návrh nebyl nikdy na pořadu dne.

Zmocněnec pro lidská práva předsedá některým vládním radám a řídí jejich činnost. Garantuje také vypracování koncepcí ochrany lidských práv v Česku.

Jedním z prioritních úkolů zmocněnkyně by podle Johna mělo být dopracování zákona o Agentuře pro sociální začleňování v romských lokalitách, jejíž šéf byl také hostem pravidelné nedělní debaty přenášené tentokrát z městečka na Královéhradecku.

V Novém Bydžově totiž v posledních měsících stouplo napětí mezi většinovou populací a Romy kvůli násilným útokům a následným ostrým prohlášením starosty Pavla Loudy z ODS.

Starosta: Chtěl jsem, aby výroky nezapadly

Ten totiž po několika loupežných přepadeních a jednom znásilnění uvedl na webu radnice i v médiích, že za trestnou činnost mohou Romové a je třeba situaci řešit. Vysloužil si za to trestní oznámení i nespokojenost Romů starousedlíků, podle nichž neplechu páchá jen pár příslušníků mladší generace, kteří do města přišli v poslední době.

"Bylo to tvrdé, ale věrně to odráželo situaci ve městě. Slova se dala volit mírněji, ale chtěl jsem, aby prohlášení nezapadlo. Samozřejmě s ohledem na trestní oznámení bych dnes asi některá slova volil jinak," konstatoval s odstupem starosta.

Šéf agentury pro začleňování Martin Šimáček mu vyčetl, že přispěl k eskalaci napětí a od té doby navrhuje samá represivní opatření místo třeba zlepšení přístupu ke vzdělání nebo zaměstnání. Louda ale opakovaně namítá, že pozitivní kroky, které navrhuje agentura, město zkouší už šestnáct let a k ničemu nevedly.

"Je potřeba čekat, až se  změny projeví," míní Šimáček, podle něhož má dobré výsledky třeba bydžovské nízkoprahové centrum, ale to funguje teprve rok. Šimáček také míní, že už v současné legislativě je možné zlepšit řadu věcí, když se na ně města zaměří, a není potřeba měnit radikálně systém sociálních dávek.

Otázky Václava Moravce

Otázky Václava Moravce

Louda by naopak chtěl více policistů v ulicích nebo větší pravomoc odebírat sociální dávky lidem, kteří je propijí nebo prohrají v automatech. Na toto téma bude už v pondělí diskutovat s téměř padesáti starosty dalších podobně "postižených" měst a obcí.

"Policejní heslo Pomáhat a chránit vnímá obyčejný občan tak, že policie chodí po chodníku a netráví většinu času sepisováním v kanceláři, jak je to dnes," zmínil problém Louda, čímž se vrátil k první hodině debaty.

V ní se mluvilo o zeštíhlování policie a nutných úsporách. Podle starosty Loudy v tom musí být systém, protože města nemohou sama živit třeba armádu vlastních strážníků. Nový policejní prezident Petr Lessy slibuje, že se pokusí třeba o to, aby byly služebny otevřené i po večerech. (více o první hodině debaty čtěte zde)

Autoři: ,


Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Další z rubriky

VIDEO: Recidivista s drogami v autě ujížděl policistům až stoosmdesátkou

Řidič po honičce s policií narazil do balvanů v areálu autobazaru (15.10.2018).

Zběsilou a riskantní jízdu předvedl na Náchodsku řidič, který v noci na pondělí prchal před policejní hlídkou. Řítil se...

Koalici v Hradci zřejmě utvoří ANO, ODS a Změna. Primátorem bude Hrabálek

Vyjednávací týmy ODS a hnutí ANO v Hradci Králové. Alexandr Hrabálek, nyní...

Na radnici v Hradci Králové se po více než týdenním povolebním vyjednávání rýsuje koalice ve složení ANO, ODS a Změna...

V ODS v Hradci to vře, kvůli dohodě s ANO odchází vlivný člen strany

Zástupci ANO a ODS na jednání o budoucí hradecké koalici. Poslanec ANO Jiří...

V krajské ODS panuje znatelný neklid. Na protest proti chystané koalici s hnutím ANO na hradecké radnici vystoupil ze...

Najdete na iDNES.cz