Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Naštvaný člověk ke kvásku nesmí, říkají na známé rodinné biofarmě

  17:37aktualizováno  17:37
Vyhlášený chléb ze statku Tilia v Radešově u Police nad Metují se prodává od Liberce po Ústí nad Orlicí, ale i v Brně a Praze. O chlebový kvásek, bez kterého by se pekárna bio chleba neobešla, se tu starají s láskou. "Pozná, když je někdo naštvaný," říkají lidé z rodinné farmy Jiráskových.

Výroba chleba na farmě Tilia | foto: Michal Fanta

V malé místnosti statku nastal čas krmení. Zvířata tu ale nejsou, jen drobné mikroorganismy v chlebovém kvásku.

"Jsou to živé organismy a mají taky své vrtochy. Proto bych ke kvásku nikdy nepustil naštvaného člověka, dobře to pozná," podotkl Jan Jirásek z firmy Statek Tilia v Radešově u Police nad Metují.

Než se v rodinném podniku naučili klasický kvásek z mouky a vody připravovat a zacházet s ním, trvalo to pár měsíců. Dnes upečou z vlastní mouky asi pět set kilogramů celozrnného žitného kváskového chleba. Ve třech velikostech dodávají otrubový, se slunečnicovým semínkem a se špaldovou moukou.

Kolem chleba se točí jen pár lidí: jedna pracovnice v Radešově zvládne semlít mouku a postarat se o kvásek, dva další v Hronově pečou a jiní mají na starost rozvoz do prodejen zdravé výživy.

Firma vozí chléb po trasách od Náchodska až po Liberec, po Ústí nad Orlicí, do Prahy i Brna a svůj odbyt chce ještě rozšířit.

Žitný chléb je vlhčí a zabalený v utěrce se dá doma uchovat asi týden. Kdo ho nakrojí, prý ho však hned sní, tvrdí Jiráskovi.

Stačilo by méně hnojit, míní farmář

Farma hospodaří na sto hektarech, na větší části pěstuje polní plodiny a na 35 hektarech sadů mají jeřáby, rakytníky, muchovníky nebo bezy. Na pěti hektarech se pěstuje mrkev, červená řepa, dýně, rebarbora, maliny a další zahradní plodiny. Z ovoce farma vyrábí vlastní bio džemy asi v deseti druzích.

Nad zemědělstvím však farmář zrovna nejásá. Ve vyspělých zemích se prý potýkají s nadprodukcí a nemají odbyt. "Úplně by stačilo, kdyby vynechali hnojiva, tak jak to dělají bio zemědělci. Míň by se toho vypěstovalo, ale ušetřili bychom za výrobu hnojiv a prospěch by z toho měla příroda. Evropské země nemají odbyt a pitomě se to řeší různými dotacemi," zlobí se Jirásek.

Věří ale, že část lidí časem ocení šetrnější hospodaření a navzdory vyšší ceně budou kupovat bio výrobky. Mohou být zdravější. "Nejsou v nich pesticidy, zplesnivět však mohou produkty konvenční i bio," vysvětlil farmář.

Dokud se farmáři nesdruží, do supermarketů neproniknou

Na obchodní řetězce ani moc nenaříká, dokonce je prý v něčem chápe. Nechtějí si dělat starosti s příliš mnoha dodavateli, a dokud se zemědělci nesdruží, nemají šanci do nich proniknout. "Výsledkem je, že se stále snižuje podíl českých potravin na pultech," poznamenal Jirásek.

Chléb a džemy z rodinné farmy získaly koncem roku regionální značku Broumovsko. Farma se také přihlásila do soutěže o bio potravinu roku. "Regionální značky považuji za krok správným směrem. Soutěže kvality potravin však mají smysl jen tehdy, jsou-li hodnotiteli skutečně vážení lidé," řekl farmář.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Randstad s.r.o.
Plánovač výroby v automotive – Lipovka

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz