Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trutnovské Bojiště odkrývá přírodní bohatství, vzniká tam naučný areál

  11:35aktualizováno  11:35
Ekologové mu říkají Noemova archa. Na žádném místě v Česku podle nich není na tak malém místě takové přírodní bohatství jako v Trutnově na Bojišti. Vznikla tam proto naučná stezka, na níž lze spatřit vzácné motýly, jezevce i mokřady. I v noci nebo v zimě. Areál se bude dál rozvíjet.

Stezka, kterou nedávno otevřeli, nabízí ojedinělý pohled do světa rostlin i živočichů | foto: Trutnovská zeleň (14.11.2012)

Trutnovský areál na Bojišti neslouží jen festivalům a dalším kulturním akcím, své místo si v jeho blízkosti našli i ochránci přírody ze společnosti Trutnovská zeleň.

Naučná stezka Ostrov přírody v Trutnově na Bojišti

Výskyt biotopů:

  • ruderální, mokřadní, lesní biotop, suchomilný biotop, krajinné prvky

Příklady živočichů:

  • modrásek bahenní, zlatohlávek tmavý, okáč prosíčkový, babočka síťkovaná, brkoslav severní, hýl obecný, strnad obecný, kněžice páskovaná, cvrčilka zelená, rákosník zpěvný, kobylka a saranče

Příklady rostlin:

pelyněk černobýl, opletník plotní, svízel siřišťový, krvavec totem, tužebník jilmový, mateřídouška vejčitá, pupava bezlodyžná, mochna nátržník, hvozdík kropenatý, chrpa luční

Zajímavosti:

  • Údolí si díky své poloze a povrchovému utváření uchovalo přírodě blízký charakter a tvoří tak ostrůvek přírody v intenzivně obdělávané krajině. Ochránci přírody mluví o areálu jako o "Noemově arše", počet druhů rostlin a živočichů je zde značně vyšší než v jeho okolí.

Otevírací doba:

  • Na objednání na telefonu nebo na emailu
  • kontakt: Terezie Mertlíková 773 558 890 jm@trutnovskazelen.cz (Více naleznete zde)

Díky tomu, že tu je naprosto ojedinělý přírodní komplex s různými typy biotopů, vytvořili místní nadšenci stezku Ostrov přírody, unikátní naučný okruh, který bude sloužit jak všem milovníkům přírody, tak i školákům a studentům odborných škol či univerzit.

Stezka, kterou nedávno otevřeli, nabízí ojedinělý pohled do světa rostlin i živočichů. Na malém prostoru tu totiž lze pozorovat třeba lišky, jezevce, koně, ovce, včely i vzácné motýly.

"Pro děti nabídnou naučné cedule i hodně nepoznaného, vybízejí k přemýšlení, kladou otázky. Budou třeba v naší pozorovatelně sledovat motýly a do pracovních listů doplňovat různé údaje. Od jara bychom tu chtěli mít i vysokoškoláky, kteří budou tři roky sledovat vývoj údolí. Zájem mají také studenti odborných lesnických škol, kteří by u nás chtěli psát seminárky, i jejich učitelé," popisuje projekt ředitelka společnosti Trutnovská zeleň Terezie Mertlíková.

V areálu mají i ohroženého motýla

Ochránci přírody se o šestihektarovou lokalitu začali zajímat spíše náhodou, o existenci takového přírodního bohatství zprvu neměli tušení.

"Řekli nám to až odborníci, kteří oblast prostudovali. Jsou tu mokřady, suchomilné stráně, ruderální vyhnojené stanoviště s typickou květenou a brouky, je možné najít lesní ostrůvky i pozůstatky původní lesa. Dokonce tu máme i velice vzácného motýla modráska bahenního," líčí Mertlíková.

Autoři projektu chtějí na Bojišti propojit člověka s přírodou.

"Chceme studovat, jak se údolí bude dál vyvíjet. Dneska už také máme velkou tůni, na kterou jsme dostali dotaci. Ta nám vytvoří nový vodní biotop, protože tu je vysoká hladina spodní vody. Měli by se objevit i další nové rostliny a živočichové, kteří do toho prostředí patří," míní Mertlíková.

Areál využije třeba Česká lesnická akademie v Trutnově. "Chystáme si tam vytvořit terénní cvičení pro obor ekologie a životní prostředí. Zajímavé je to také pro laika, exkurzi v areálu bych doporučil i základním a středním školám," komentuje Ostrov přírody vedoucí vyšší odborné lesnické školy Vladimír Černík.

Pozorovat zvířata budou moci lidé i přes noc

Lokalita na Bojišti je svým bohatstvím v celé republice raritou, čehož chce společnost Trutnovská zeleň využít naplno a komplex otevře i přes noc. "Máme tu ohniště i domeček, který je vybaven k tomu, aby v něm mohli lidé přespávat. Zájemci mohou v noci pozorovat lišky a jezevce, jsou tu i chřástalové," upozorňuje Mertlíková.

Fotogalerie

S přípravami pomáhali i další odborníci z oboru. "Projekt jsme s autory konzultovali. Beru to jako dobrý příspěvek k oživení Trutnova a okolí. Turismus se doteď soustředil hlavně na památky, toto je pozitivní krok jiným směrem," myslí si ředitel Severu, střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory Jiří Kulich.

Organizátoři zvou návštěvníky i v zimě, v budově lze zatopit. "Už teď cítíme zájem, například učitelky z jedné mateřské školy přislíbily, že k nám přijdou odlévat stopy zvířat," prozradila vedoucí.

Do budoucna společnost připravuje "učebnu pod širým nebem", na ni však teprve budou muset sehnat peníze. Nyní je čekají návštěvy ve školách v Trutnově a okolí, kde chtějí o svém projektu informovat.

Na místě dnešní stezky, která vznikla za podpory Nadace ČEZ jako součást projektu Praktická enviromentální výchova, původně byly pouze zarostlé pozemky. V areálu pracují i dlouhodobě nezaměstnaní, což je první krok, který jim může otevřít cestu k dalšímu uplatnění na trhu práce.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Zdokonalíme podzemí a otevřeme další úkryt, říká správce tvrze Stachelberg

Předseda spolku Stachelberg Pavel Holzknecht

Dělostřeleckou tvrz mezi Trutnovem a Žacléřem každý rok navštíví přes 20 tisíc zájemců. V letošním roce začne u hlavní...

Opravené muzeum ukáže expozice, jaké Hradečané neviděli, slibuje šéf

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich

V květnu začne dlouho očekávaná rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové za necelých 70 milionů korun. Brzy by měly...

Hořickou akademii povede Neuman, kraj pochybnosti o konkurzu odmítl

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

Zemědělskou akademii v Hořicích na Jičínsku povede Stanislav Neuman. Napotřetí o tom rozhodl zřizovatel střední školy,...

Najdete na iDNES.cz