Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trutnovské Bojiště odkrývá přírodní bohatství, vzniká tam naučný areál

  11:35aktualizováno  11:35
Ekologové mu říkají Noemova archa. Na žádném místě v Česku podle nich není na tak malém místě takové přírodní bohatství jako v Trutnově na Bojišti. Vznikla tam proto naučná stezka, na níž lze spatřit vzácné motýly, jezevce i mokřady. I v noci nebo v zimě. Areál se bude dál rozvíjet.

Stezka, kterou nedávno otevřeli, nabízí ojedinělý pohled do světa rostlin i živočichů | foto: Trutnovská zeleň (14.11.2012)

Trutnovský areál na Bojišti neslouží jen festivalům a dalším kulturním akcím, své místo si v jeho blízkosti našli i ochránci přírody ze společnosti Trutnovská zeleň.

Naučná stezka Ostrov přírody v Trutnově na Bojišti

Výskyt biotopů:

  • ruderální, mokřadní, lesní biotop, suchomilný biotop, krajinné prvky

Příklady živočichů:

  • modrásek bahenní, zlatohlávek tmavý, okáč prosíčkový, babočka síťkovaná, brkoslav severní, hýl obecný, strnad obecný, kněžice páskovaná, cvrčilka zelená, rákosník zpěvný, kobylka a saranče

Příklady rostlin:

pelyněk černobýl, opletník plotní, svízel siřišťový, krvavec totem, tužebník jilmový, mateřídouška vejčitá, pupava bezlodyžná, mochna nátržník, hvozdík kropenatý, chrpa luční

Zajímavosti:

  • Údolí si díky své poloze a povrchovému utváření uchovalo přírodě blízký charakter a tvoří tak ostrůvek přírody v intenzivně obdělávané krajině. Ochránci přírody mluví o areálu jako o "Noemově arše", počet druhů rostlin a živočichů je zde značně vyšší než v jeho okolí.

Otevírací doba:

  • Na objednání na telefonu nebo na emailu
  • kontakt: Terezie Mertlíková 773 558 890 jm@trutnovskazelen.cz (Více naleznete zde)

Díky tomu, že tu je naprosto ojedinělý přírodní komplex s různými typy biotopů, vytvořili místní nadšenci stezku Ostrov přírody, unikátní naučný okruh, který bude sloužit jak všem milovníkům přírody, tak i školákům a studentům odborných škol či univerzit.

Stezka, kterou nedávno otevřeli, nabízí ojedinělý pohled do světa rostlin i živočichů. Na malém prostoru tu totiž lze pozorovat třeba lišky, jezevce, koně, ovce, včely i vzácné motýly.

"Pro děti nabídnou naučné cedule i hodně nepoznaného, vybízejí k přemýšlení, kladou otázky. Budou třeba v naší pozorovatelně sledovat motýly a do pracovních listů doplňovat různé údaje. Od jara bychom tu chtěli mít i vysokoškoláky, kteří budou tři roky sledovat vývoj údolí. Zájem mají také studenti odborných lesnických škol, kteří by u nás chtěli psát seminárky, i jejich učitelé," popisuje projekt ředitelka společnosti Trutnovská zeleň Terezie Mertlíková.

V areálu mají i ohroženého motýla

Ochránci přírody se o šestihektarovou lokalitu začali zajímat spíše náhodou, o existenci takového přírodního bohatství zprvu neměli tušení.

"Řekli nám to až odborníci, kteří oblast prostudovali. Jsou tu mokřady, suchomilné stráně, ruderální vyhnojené stanoviště s typickou květenou a brouky, je možné najít lesní ostrůvky i pozůstatky původní lesa. Dokonce tu máme i velice vzácného motýla modráska bahenního," líčí Mertlíková.

Autoři projektu chtějí na Bojišti propojit člověka s přírodou.

"Chceme studovat, jak se údolí bude dál vyvíjet. Dneska už také máme velkou tůni, na kterou jsme dostali dotaci. Ta nám vytvoří nový vodní biotop, protože tu je vysoká hladina spodní vody. Měli by se objevit i další nové rostliny a živočichové, kteří do toho prostředí patří," míní Mertlíková.

Areál využije třeba Česká lesnická akademie v Trutnově. "Chystáme si tam vytvořit terénní cvičení pro obor ekologie a životní prostředí. Zajímavé je to také pro laika, exkurzi v areálu bych doporučil i základním a středním školám," komentuje Ostrov přírody vedoucí vyšší odborné lesnické školy Vladimír Černík.

Pozorovat zvířata budou moci lidé i přes noc

Lokalita na Bojišti je svým bohatstvím v celé republice raritou, čehož chce společnost Trutnovská zeleň využít naplno a komplex otevře i přes noc. "Máme tu ohniště i domeček, který je vybaven k tomu, aby v něm mohli lidé přespávat. Zájemci mohou v noci pozorovat lišky a jezevce, jsou tu i chřástalové," upozorňuje Mertlíková.

Fotogalerie

S přípravami pomáhali i další odborníci z oboru. "Projekt jsme s autory konzultovali. Beru to jako dobrý příspěvek k oživení Trutnova a okolí. Turismus se doteď soustředil hlavně na památky, toto je pozitivní krok jiným směrem," myslí si ředitel Severu, střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory Jiří Kulich.

Organizátoři zvou návštěvníky i v zimě, v budově lze zatopit. "Už teď cítíme zájem, například učitelky z jedné mateřské školy přislíbily, že k nám přijdou odlévat stopy zvířat," prozradila vedoucí.

Do budoucna společnost připravuje "učebnu pod širým nebem", na ni však teprve budou muset sehnat peníze. Nyní je čekají návštěvy ve školách v Trutnově a okolí, kde chtějí o svém projektu informovat.

Na místě dnešní stezky, která vznikla za podpory Nadace ČEZ jako součást projektu Praktická enviromentální výchova, původně byly pouze zarostlé pozemky. V areálu pracují i dlouhodobě nezaměstnaní, což je první krok, který jim může otevřít cestu k dalšímu uplatnění na trhu práce.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Najdete na iDNES.cz