Podle architekta Michala Rouhy by schody vedoucí do řeky oživily úpské nábřeží...

Podle architekta Michala Rouhy by schody vedoucí do řeky oživily úpské nábřeží a návštěvníkům poskytly odpočinkové místo. | foto: Archiv TUarch

Spolek navrhl proměnu Trutnova. Chce schody do řeky a parkovací domy

  • 2
Projekt Městské zásahy otevřel diskusi o veřejném prostoru v Trutnově. Architekti navrhují parkovací domy, originální přestavbu největšího sídliště či zpřístupnění řeky. Radnice nový pohled vítá, ale realizovat řadu projektů nejspíš nebude možné.

Z projektu Městské zásahy, uspořádaného místním architektonickým spolkem TUarch, vzešlo několik desítek návrhů. Obyvatelé Trutnova zaslali organizátorům 119 podnětů, 50 architektů rozpracovalo 14 konkrétních projektů. Mezi nejzajímavější patří návrh originální regenerace sídliště Zelená Louka, stavba cyklostezky podél Úpy nebo modernizace městské tržnice. Opakovaně zazněla také myšlenka na stavbu parkovacích domů.

Spolek mladých trutnovských architektů TUarch sbíral od veřejnosti podněty celé léto. Jejich počet překonal očekávání organizátorů. Ukázalo se, že místním není podoba veřejného prostoru, ve kterém žijí, lhostejná.

„Nečekali jsme takový zájem a jsme za něj velice rádi. Je to znamení, že lidé nad svým městem přemýšlejí, chtějí ho zlepšit a dokážou formulovat, co jim chybí,“ říká spoluzakladatel kritické platformy TUarch Jan Veisser.

Mezi dodanými podněty překvapivě převažují drobnější zásahy. „Nikdo nechce v Trutnově budovat obrovské stavby. Lidem například chybí lavička, častým tématem je cyklodoprava nebo zlepšení veřejného prostranství tak, aby se dalo využívat,“ dodává Veisser.

Organizátoři oslovili trutnovskou radnici, úředníci se ke každému bodu vyjádřili. Kompletní seznam návrhů a odpovědí představuje venkovní instalace na dřevěných kostkách před kulturním centrem Uffo.

Cyklostezka i redukce reklamy

Dalším výstupem projektu je 14 vizí, které vypracovali architekti z celé republiky. Na studiích se podílelo více než 50 odborníků a tři ateliéry na ČVUT v Praze. Odborníci se zabývali podněty, které mezi návrhy veřejnosti rezonovaly nejčastěji, jiní si vybrali vlastní téma.

Bez reklam. Michal Rouha navrhuje zredukovat reklamní poutače v historické Horské ulici.

Architekt Michal Rouha ze spolku TUarch se zabývá myšlenkou vybudovat schody do řeky, které by podtrhly význam Úpy pro Trutnov, sloužily by jako místo pro relaxaci. Ve spolupráci s Filipem Kocourkem připravil také nový koncept umístění reklamních poutačů a billboardů v historické Horské ulici.

„Reklama by ve městě měla mít jednotnou kultivovanou podobu ve formě jednoduchých popisů a názvů,“ tvrdí autoři. Podle nich by velikost a umístění reklamy měla určovat městská vyhláška.

Jan Veisser rozpracoval myšlenku na prosvětlení Síně Bohuslava Martinů a na vybudování cyklostezky podél Úpy v úseku Horní Staré Město – Kalná Voda.

Kateřina Stiehlová spolu s Janem Jehlíkem se zaměřili na zkultivování zanedbaných míst v centru města. Do prostoru stávající městské tržnice by umístili novou budovu pro celoroční provoz trhů, Malé náměstí navrhují osadit novou řadou stromů, travnatá plocha pod Hradem by se mohla proměnit v piknikovou louku s vodním prvkem připomínajícím mlýnský náhon.

K nejambicióznějším vizím patří kompletní regenerace největšího trutnovského sídliště Zelená Louka. Eva Maškova s Lucií Kirovovou navrhují vybudování skate parku, dětských hřišť, půjčovny sportovních potřeb, kopce se skluzavkami či novou koncepci parkování a pěších cest.

„Na Zelené Louce se toho v uplynulých letech změnilo jen velmi málo. Rozlehlé prostory mezi domy, které jsou dnes nevyužité, by měly sloužit k aktivnímu trávení volného času. V současnosti jsou pouze místem, kudy obyvatelé chodí do supermarketu a zpět,“ říká Eva Mašková.

Architekti ze spolku TUarch doufají, že se alespoň některé projekty nebo jejich části podaří uskutečnit. „Návrhy představují úplný začátek celého procesu. Je to hozená rukavice. Doufáme, že se toho město ujme a bude hledat způsoby, jak to zrealizovat,“ přeje si Jan Veisser.

Mezi návrhy se několikrát objevuje myšlenka parkovacích domů. Jan Pustějovský s Terezou Lemperovou navrhují jeden z nich umístit před pivovar.

Podle trutnovského starosty Ivana Adamce jsou některé vize životaschopné.

„Jsou tam věci, které rozhodně mohou vést k realizaci, některé mohou vést k zamyšlení, jiné samozřejmě realizovatelné nebudou. Často nejsou největším problémem peníze, ale majetkoprávní vztahy. Například opravovat břeh řeky dnes není vůbec jednoduchá záležitost, protože do toho mluví spousta státních orgánů,“ upozorňuje Adamec.

Mezi projekty, která patří spíš do sféry snů, je možno zařadit parkovací dům na parkovišti u pivovaru. „Není to nový nápad. O parkovacím domu v tomto místě se hovoří 20 let. Otázkou je, kdo ho postaví, za kolik peněz a kdo ho bude provozovat,“ připomíná starosta.

Projekt Městské zásahy

Vznikl v roce 2007 v Bratislavě. Kancelář Vallo Sadovsky Architects oslovila několik kolegů z architektonických ateliérů, aby si sami vybrali prostor, problematické místo a pokusili se navrhnout řešení. Výsledky se setkaly s kladným ohlasem u města i u širší veřejnosti.

Ze Slovenska se nápad rozšířil do Brna, Prahy, Jablonce nad Nisou a dalších českých měst. Hned první ročník se setkal s velkým úspěchem. Organizátorům dorazilo od veřejnosti 95 podnětů, některé se dokonce podařilo zrealizovat. Ve slovenské metropoli vzniklo mobilní informační centrum, v Brně po urgenci místních došlo k rozšíření ulice.

Parkovací domy architekti navrhují také v dalších lokalitách, na Zelené Louce, u autobusového nádraží a na místě stávajících parkovišť U Studny a Na Struze. Naopak rekonstrukci Skřivánčí ulice, která je spojkou mezi dvěma klíčovými dopravními tepnami Horskou a Krkonošskou a která se mezi čtrnáctkou projektů objevuje, už město zahájilo v letošním roce.

Nový pohled na věc

Součástí projektu Městské zásahy byl letní workshop na úpském nábřeží v Trutnově, na který se sjela dvacítka studentů architektury z celé republiky. Během týdne vytvořili pět venkovních instalací ze dřeva. Horní Promenádu oživila lávka s výhledem na vodní hladinu, obří kostka vyzývající ke hře i odpočinku nebo originální průchod k řece tvořený soustavou zmenšujících se rámů. Některé objekty jsou u Úpy dodnes.

Přestože spolek TUarch vznikl jako kritická platforma mladých architektů, kterým se nelíbila rekonstrukce Jiráskova náměstí, radnice jejich projekt podpořila. A to i finančně.

„Architektura je konfrontační, o problémech je nutné diskutovat. Potřebujeme neotřelé nápady a nové pohledy na věc. Proto budeme podobné aktivity podporovat i nadále,“ říká Ivan Adamec.