Ve Vrchlabí čekali na Miloše Zemana i jeho odpůrci (1.4.2016).

Ve Vrchlabí čekali na Miloše Zemana i jeho odpůrci (1.4.2016). | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Zeman demonstrantům při návštěvě Vrchlabí popsal historii Tibetu

  • 639
Druhým dnem v pátek pokračovala návštěva prezidenta Miloše Zemana v Královéhradeckém kraji. Po Hradci Králové a Třebechovicích zamířila hlava státu do Vrchlabí, kde na něj čekali demonstranti. S nimi Zeman promluvil o Tibetu.

Na setkání s prezidentem přišlo ve Vrchlabí přes 600 lidí. Mezi nimi byli i demonstranti s tibetskými vlajkami a nápisem Zeman je gentleman, který byl v uvozovkách dán do úst Vladimiru Putinovi. Hlava státu je označila za pomýlence a začala vysvětlovat přínosy čínských investic, které se prý pozitivně projeví i v Krkonoších, a to se zavedením nových leteckých spojů. Poté se Miloš Zeman pustil do výkladu o tibetské historii.

„Nemám nic proti tomu, aby kdokoli vyvěšoval tibetskou vlajku, ale měl by mít alespoň základní informace o tom, jak Tibet vypadal předtím (před čínskou okupací, pozn. red). Neměl by si namlouvat, že to byla rozvinutá a prosperující demokracie. Byl to feudálně otrokářský stát,“ pronesl Zeman před davem, v němž bylo vidět i červenou vlajku.

Vrchlabí bylo jedním z měst, kde Miloš Zeman v prezidentské volbě v roce 2013 prohrál s Karlem Schwarzenbergem. Tehdy to odůvodnil tím, že v krkonošském městečku volila i řada turistů z Prahy.

Lidé se ho také ptali, zda by udělil státní vyznamenání svému předchůdci Václavu Klausovi.V posledních dnech se totiž objevily informace, že Klausovo jméno doputovalo do Poslanecké sněmovny, jako jeden z návrhů veřejnosti, koho by měl Zeman ocenit. Jednoznačné odpovědi, jestli se tak může stát, se však lidé nedočkali.

„Nemám problém vyznamenat lidi, kteří něco dokázali. Příkladem je třeba podnikatel a senátor Jiří Hlavatý,“ odpověděl prezident.

Z Vrchlabí se Miloš Zeman přesunul do Kostelce nad Orlicí na Rychnovsku, kde ho čekali především jeho příznivci. Na jednom z domů však visel transparent Tady je Schwarzenbergovo. Ten by mohl odkazovat na fakt, že starostou městečka je hrabě František Kinský, který je vzdáleným bratrancem bývalého ministra zahraničí.

V Kostelci nad Orlicí je největší pobytové středisko pro žadatele o azyl (podívat se do něj můžete zde). Místní proto nejvíce zajímaly názory prezidenta na uprchlickou krizi. Ptali se například na finanční pomoc Turecku.

„800 milionů korun, které chce vláda poskytnout Turecku kvůli migraci, jsou peníze vyhozené do kanálu,“ odpověděl jim Zeman s tím, že vláda by je měla raději investovat do hospiců a domovů pro seniory.

Třetí návštěva je jen dvoudenní

Miloš Zeman byl v Královéhradeckém kraji na třetí oficiální návštěvě ve funkci prezidenta republiky. Zahájil ji ve čtvrtek v sídle kraje, kde mu hejtman Lubomír Franc (ČSSD) představil sochu svaté Anežky České, která by měla v červnu putovat do vatikánských zahrad jako dar České republiky. Sochu vytvořili studenti střední kamenické školy v Hořicích.

Hejtman se hned na úvod návštěvy dopustil přešlapu, když sochu označil za dílo z hořické žuly, přestože v Hořicích se těží světoznámý hořický pískovec.

Poté následovala diskuze s krajskými zastupiteli a vybranými starosty z regionu. První muž Náchoda Jan Birke (ČSSD) se zajímal o možnost zrušení vízové povinnosti mezi Českem a Čínou, které prezident podporuje. O zrušení víz prý Zeman hovořil i se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem při jeho návštěvě v Česku (podrobnosti jsme psali zde).

Miloš Zeman debatoval se zastupiteli také o nutnosti opravovat kulturní památky. Zmínil například soubor pěti barokních kostelů na Broumovsku, které jsou v havarijním stavu. Upozornil přitom, že církev nad rámec restitucí získává dvě miliardy korun ročně.

Miloš Zeman zahájil návštěvu regionu v sídle Královéhradeckého kraje (31.3.2016).

„Dovolte mi vyslovit kacířskou myšlenku. Bylo by dobré, aby si svoje kostely konečně opravila,“ řekl Miloš Zeman (více čtěte zde).

Ve čtvrtečním programu poté prezident a první dáma pokračovali odděleně. Ivana Zemanová navštívila pražírnu kávy v Borohrádku na Rychnovsku a chráněné dílny v Neratově v Orlických horách. Miloš Zeman zamířil do slévárny v Třebechovicích pod Orebem. S jejími zaměstnanci hovořil o migraci, terorismu a vyjádřil se také k protikuřáckému zákonu.

„Zákon podepíšu, abych nebyl obviněn z konfliktu zájmů. Jinak si o něm myslím, že je to úplná blbost,“ odpověděl zaměstnancům slévárny prezident, který se poté setkal také s lidmi na třebechovickém náměstí.

Letošní Zemanova návštěva je výjimečná tím, že je o den kratší, pouze dvoudenní. Avšak prezident slíbil, že příště už Královéhradecký kraj neochudí.

„Slibuji, že příště přijedu na čtyři dny. I proto, abych se podíval do Babiččina údolí, na které jsem se moc těšil,“ řekl Zeman hejtmanovi. Babiččino údolí musel letos vyškrtnout kvůli kolizi s návštěvou čínského prezidenta.

, ,