Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechat chátrat kláštery je zločin, řekl Zeman. V textilce dostal župan

  9:20aktualizováno  9:20
Prezident Miloš Zeman ukončil třídenní putování Královéhradeckým krajem návštěvou Broumova. Z textilky Veba si odnesl župan, setkal se s příznivci i zastupiteli a zašel do benediktinského kláštera. Slíbil, že se příští rok vydá na Rychnovsko a Trutnovsko.

V jarním slunku vypadal Broumov při čtvrteční prezidentské návštěvě jako v pohádce. I když lidé na internetu šprýmovali, že Miloš Zeman by si měl zajít také do problémových ulic pod klášterem nebo zkusit práci za minimální mzdu, mnoho nářků nakonec neslyšel. Ocenil úspěšné tažení zdejší textilky na africké trhy i její dělnické platy, podpořil opravu kláštera a hodně Broumovské chválil.

"Dvakrát padlo slovo Sudety. Když jsem byl poměrně nedávno v Ústeckém kraji, tam se ukázalo, že ti lidé tam prostě nezakořenili, že je to naplavenina, která nesrostla se svým krajem. Zatímco tady na Broumovsku vidím pravý opak, tady už strom české populace zapustil hluboké kořeny a je to vidět na nádherném městě a obnovení nádherných kulturních památek," prohlásil Miloš Zeman na Mírovém náměstí, kam si ho přišlo poslechnout na sedm stovek lidí.

Jediné, co prý Broumovu zbývá, je opravit ruinu Městského hotelu v rohu náměstí.

Fotogalerie

Místní si však silně uvědomují, že Broumovsko má k ideálu daleko. Je tu dost nezaměstnaných.

"Já už se tu cítím doma, protože v Broumově žiju od roku 1961, ale mladí spíš odcházejí. Studenti odsud musí dojíždět do škol a nám ve starším věku nezbyde než také jezdit za některými lékaři do Náchoda. Veba je tady jediný velký zaměstnavatel a kdyby nefungovala, byla by to pohroma," říká penzistka z Broumova, ale představit se nechce. Doufá, že prezident bude tlumočit své názory ministrům.

Tkalcovna se kvůli prezidentovi na hodinu zastavila

Prezident zahájil svou návštěvu v olivětínské Vebě. Tkalcovna, která jinak jede v nepřetržitém provozu, se kvůli němu na hodinu zastavila, aby se Zeman mohl sejít se zaměstnanci.

"Mně to až tolik nevadí, že jsme měli přestávku. Jsem ráda, že jsem prezidenta mohla vidět na vlastní oči. Jen škoda, že nepřijela jeho paní, aspoň by si prohlédla náš textil," míní Lenka Štěpánková z úpravny. Hejtman Lubomír Franc zavzpomínal, že právě v úpravně strávil dvacet let.

Prezident se poptal na dělnické platy a byl spokojen, protože se pohybují kolem 22 tisíc korun. Ocenil, že textilka díky schopným manažerům proplula krizemi.

Podnik s dvanácti sty zaměstnanci mu představil žakárové tkaniny pro africké zákazníky. Ve vzorkovně dostal od ředitele župan. "Toto je náš chráněný vzor tkanina Prowell, která odvádí vlhkost navenek pláště. Není to něco, co dodává Čína nebo Indie, ale opravdu sofistikovaný výrobek," říká generální ředitel Veby Josef Novák.

Podniku se loni dařilo, zvýšil tržby o 80 milionů korun, měl obrat přes 2 miliardy a zisk před zdaněním je 371 milionů korun.

Pražský hrad objedná brokát pro marockého krále

Prezident slíbil, že ještě letos textilce pomůže aspoň jednou zakázkou. "Pražský hrad si u vás objedná za tržní cenu brokát pro marockého krále a královnu. Znáte to minimálně z filmů, jak to chodí na královském dvoře. Když to má král a královna, chtějí to všichni ostatní," směje se Zeman.

V klášterním kostele sv. Vojtěcha uvítal prezidenta převor benediktinů Petr Prokop Siostrzonek. Na varhany zahrál Ladislav Šikut, Zeman obdivoval madonu ze 14. století, byť to byla replika.

"Její originál je v trezoru, další kopii madony máme na oltáři. Panu prezidentovi jsme také ukázali prvotisk latinské bible z roku 1478 a atlas Novus Coelestis z roku 1742, tyto tisky jsou jinak uložené v depozitářích nebo zdejší knihovně," říká správce kláštera Přemysl Sochor.

Restituce stranou. Stavební klenoty zaslouží opravy

Benediktinský klášter usiluje o restituci svých bývalých lesů a polí na Broumovsku a Policku, ale zatím nemá nic jisté. Benediktini získali čtvrtmiliardovou dotaci na opravu a oživení části kláštera, kde vznikne vzdělávací centrum.

Zbývá však ještě velká část prostor, které čekají na opravy. Prezident si prohlédl třeba zaplevelený rajský dvůr kláštera. S přímluvou přiznal, že broumovský klášter, ale třeba i klášter Louka na Znojemsku nebo Vyšší Brod si zasluhují opravit.

"Kláštery jsou stavební klenoty a bez ohledu na vlastnictví, bez ohledu, zda jste věřící nebo ne, jsou to dominantní krajinotvorné prvky. Nechat je chátrat je zločin," dodává Zeman.

Na radnici prezident dostal objemnou knihu sběratele Petra Bergmanna o historických vyobrazeních Broumovska anebo kolekci piva z broumovského pivovaru. Na náměstí se mu pak lidé svěřili i s nepříjemnými zkušenostmi.

"Z meziměstského depa jsou ruiny, přitom ho opravili za sedmdesát milionů. V depu zrušili vše, co šlo, zbytek je rozkradený. Mohl byste vzkázat vládě, aby šetrně zacházela s penězi," stěžoval si strojvůdce v důchodu Miloslav Hladík.

Zeman kritizoval plýtvání v Českých drahách i zlaté padáky manažerů a vybízel lidi, ať jsou aktivní ve svých občanských právech a třeba ať píší petice.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Play off začíná. Hradečtí hokejisté potřebují zdolat nejdřív Tygry

Hradecký asistent Tomáš Martinec maluje hráčům Mountfieldu jednu z herních...

Hokejisté hradeckého Mountfieldu se dnes střetnou v prvním zápase čtvrtfinále play off s Bílými Tygry Liberec. Loňská...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz