Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechat chátrat kláštery je zločin, řekl Zeman. V textilce dostal župan

  9:20aktualizováno  9:20
Prezident Miloš Zeman ukončil třídenní putování Královéhradeckým krajem návštěvou Broumova. Z textilky Veba si odnesl župan, setkal se s příznivci i zastupiteli a zašel do benediktinského kláštera. Slíbil, že se příští rok vydá na Rychnovsko a Trutnovsko.

V jarním slunku vypadal Broumov při čtvrteční prezidentské návštěvě jako v pohádce. I když lidé na internetu šprýmovali, že Miloš Zeman by si měl zajít také do problémových ulic pod klášterem nebo zkusit práci za minimální mzdu, mnoho nářků nakonec neslyšel. Ocenil úspěšné tažení zdejší textilky na africké trhy i její dělnické platy, podpořil opravu kláštera a hodně Broumovské chválil.

"Dvakrát padlo slovo Sudety. Když jsem byl poměrně nedávno v Ústeckém kraji, tam se ukázalo, že ti lidé tam prostě nezakořenili, že je to naplavenina, která nesrostla se svým krajem. Zatímco tady na Broumovsku vidím pravý opak, tady už strom české populace zapustil hluboké kořeny a je to vidět na nádherném městě a obnovení nádherných kulturních památek," prohlásil Miloš Zeman na Mírovém náměstí, kam si ho přišlo poslechnout na sedm stovek lidí.

Jediné, co prý Broumovu zbývá, je opravit ruinu Městského hotelu v rohu náměstí.

Fotogalerie

Místní si však silně uvědomují, že Broumovsko má k ideálu daleko. Je tu dost nezaměstnaných.

"Já už se tu cítím doma, protože v Broumově žiju od roku 1961, ale mladí spíš odcházejí. Studenti odsud musí dojíždět do škol a nám ve starším věku nezbyde než také jezdit za některými lékaři do Náchoda. Veba je tady jediný velký zaměstnavatel a kdyby nefungovala, byla by to pohroma," říká penzistka z Broumova, ale představit se nechce. Doufá, že prezident bude tlumočit své názory ministrům.

Tkalcovna se kvůli prezidentovi na hodinu zastavila

Prezident zahájil svou návštěvu v olivětínské Vebě. Tkalcovna, která jinak jede v nepřetržitém provozu, se kvůli němu na hodinu zastavila, aby se Zeman mohl sejít se zaměstnanci.

"Mně to až tolik nevadí, že jsme měli přestávku. Jsem ráda, že jsem prezidenta mohla vidět na vlastní oči. Jen škoda, že nepřijela jeho paní, aspoň by si prohlédla náš textil," míní Lenka Štěpánková z úpravny. Hejtman Lubomír Franc zavzpomínal, že právě v úpravně strávil dvacet let.

Prezident se poptal na dělnické platy a byl spokojen, protože se pohybují kolem 22 tisíc korun. Ocenil, že textilka díky schopným manažerům proplula krizemi.

Podnik s dvanácti sty zaměstnanci mu představil žakárové tkaniny pro africké zákazníky. Ve vzorkovně dostal od ředitele župan. "Toto je náš chráněný vzor tkanina Prowell, která odvádí vlhkost navenek pláště. Není to něco, co dodává Čína nebo Indie, ale opravdu sofistikovaný výrobek," říká generální ředitel Veby Josef Novák.

Podniku se loni dařilo, zvýšil tržby o 80 milionů korun, měl obrat přes 2 miliardy a zisk před zdaněním je 371 milionů korun.

Pražský hrad objedná brokát pro marockého krále

Prezident slíbil, že ještě letos textilce pomůže aspoň jednou zakázkou. "Pražský hrad si u vás objedná za tržní cenu brokát pro marockého krále a královnu. Znáte to minimálně z filmů, jak to chodí na královském dvoře. Když to má král a královna, chtějí to všichni ostatní," směje se Zeman.

V klášterním kostele sv. Vojtěcha uvítal prezidenta převor benediktinů Petr Prokop Siostrzonek. Na varhany zahrál Ladislav Šikut, Zeman obdivoval madonu ze 14. století, byť to byla replika.

"Její originál je v trezoru, další kopii madony máme na oltáři. Panu prezidentovi jsme také ukázali prvotisk latinské bible z roku 1478 a atlas Novus Coelestis z roku 1742, tyto tisky jsou jinak uložené v depozitářích nebo zdejší knihovně," říká správce kláštera Přemysl Sochor.

Restituce stranou. Stavební klenoty zaslouží opravy

Benediktinský klášter usiluje o restituci svých bývalých lesů a polí na Broumovsku a Policku, ale zatím nemá nic jisté. Benediktini získali čtvrtmiliardovou dotaci na opravu a oživení části kláštera, kde vznikne vzdělávací centrum.

Zbývá však ještě velká část prostor, které čekají na opravy. Prezident si prohlédl třeba zaplevelený rajský dvůr kláštera. S přímluvou přiznal, že broumovský klášter, ale třeba i klášter Louka na Znojemsku nebo Vyšší Brod si zasluhují opravit.

"Kláštery jsou stavební klenoty a bez ohledu na vlastnictví, bez ohledu, zda jste věřící nebo ne, jsou to dominantní krajinotvorné prvky. Nechat je chátrat je zločin," dodává Zeman.

Na radnici prezident dostal objemnou knihu sběratele Petra Bergmanna o historických vyobrazeních Broumovska anebo kolekci piva z broumovského pivovaru. Na náměstí se mu pak lidé svěřili i s nepříjemnými zkušenostmi.

"Z meziměstského depa jsou ruiny, přitom ho opravili za sedmdesát milionů. V depu zrušili vše, co šlo, zbytek je rozkradený. Mohl byste vzkázat vládě, aby šetrně zacházela s penězi," stěžoval si strojvůdce v důchodu Miloslav Hladík.

Zeman kritizoval plýtvání v Českých drahách i zlaté padáky manažerů a vybízel lidi, ať jsou aktivní ve svých občanských právech a třeba ať píší petice.Nejčtenější

Krkonošská vlčice je v zoo, po vypuštění zakousla štěně a vběhla do hospody

Více než roční samice vlka, kterou našel chovatel ovcí 3. srpna v ohradě mezi...

Roční samici vlka, kterou našel v pátek chovatel ovcí v ohradě u Vrchlabí, veterináři dočasně umístili do...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz