Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návštěvníci hospitalu Kuks si neužijí luxus, ale čisto a rozumné ceny

  15:08aktualizováno  15:08
Unikátní barokní areál Kuks brzy čekají opravy za víc než půl miliardy korun. Rekonstrukce však návštěvníky zatím neomezí a i dnes je zde co obdivovat. Zázemí pro návštěvníky je také přijatelné. V žádné z tamních provozoven není draho, nic mimořádného ale nečekejte.

Hospital Kuks | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Celodenní parkování u nás stojí 30 korun. Pokud se chcete dostat blíž k hospitalu, můžete to objet až dolů k mostku. Tam stojí odstavení auta padesátikorunu," informovala ochotně obsluha parkoviště.

Kuks a hospital

Parkování - snadno dostupné, levné

Orientace - viditelná, přehledná Informace - dostatečné

Občerstvení - spíše jednodušší, cenově přijatelné

Toalety - snadno dosažitelné, čisté, zdarma

Hospital Kuks.

Schody vedoucí k zámku Kuks.

Kdo chce ušetřit, může vyzkoušet ještě jeden jednoduchý fígl - sjet až dolů k Labi, projet druhým dražším parkovištěm a auto nechat na jednom z asi deseti parkovacích míst u soukromého minimuzea historických motocyklů.

"Parkování stojí dvacet korun včetně prohlídky našeho muzea. Lidé se jen nesmějí nechat odradit tím, že jim obsluha sousedního parkoviště skočí před auto a bude po nich chtít padesátikorunu," poradil spolumajitel muzea Dušan Erlebach.

Současná miniexpozice je jen ochutnávkou mnohem rozsáhlejší výstavy historických aut a motocyklů, kterou by chtěl s pomocí dalších členů rodiny v bývalé textilní továrně otevřít v příštím roce. "Snad se nám to podaří alespoň částečně. Bude záležet na penězích," dodal Erlebach.

Je libo pěšky, na kole, nebo autobusem?

Do Kuksu ovšem není nutno přijet autem. Přímo k hospitalu vede několik značených tras pro pěší i cyklisty, jen asi deset minut chůze od barokního areálu je vlaková zastávka na trati Jaroměř - Liberec a jen o málo dál je zastávka linkových autobusů u hlavní silnice.

"Přijely jsme autobusem, prošly jsme se po zahradě hospitalu, prohlédly si Braunovy sochy na terase a za chvíli budeme pokračovat dál do dvorské zoologické zahrady," popsaly další z možných způsobů návštěvy Kuksu Monika Jarková a Alena Jarošová z Hradce Králové.

Hospital nabízí tři prohlídkové okruhy

Barokní areál bývalého zaopatřovacího ústavu se špitálem pro vojenské vysloužilce s kostelem nejsvětější Trojice a sochami Matyáše Bernarda Brauna, který nechal na začátku 18. století postavit hrabě František Antonín Špork, je největším turistickým lákadlem Kuksu.

Areál hospitalu Kuks
Areál hospitalu Kuks

Areál zámku Kuks

Návštěvníci mohou za 70 korun absolvovat hlavní prohlídkovou trasu, za 40 korun nahlédnout do farmaceutického muzea a za 30 korun se podívat do hrobky F. A. Šporka. Prohlídka všech tří zajímavostí trvá necelé dvě hodiny.

"Předtím, než lidé uvěřili, že kolem nás řádí hospodářská krize, kompletní balíček prohlídek si kupovali častěji. Dnes to víc zvažují. Ale všechno stále bere přes polovinu návštěvníků," uvedl správce kukských uměleckých sbírek Jindřich Kolda.

Chystaná rekonstrukce návštěvníky neomezí

Omezení návštěvníků rekonstrukčními pracemi podle něj zatím nehrozí. "Stavební úpravy začnou až na podzim a potrvají několik let. Hospital však bude po celou dobu přístupný veřejnosti. A budeme dělat všechno pro to, aby se rekonstrukce návštěvníků dotkla co nejméně," slíbil Kolda.

V historických sklepích pod hospitalem mohou zájemci navštívit Galerii českých vín Stanislava Rudolfského - majitele vinice na protějším břehu Labe. "Nabízíme výhradně česká vína. Lahev stojí od 90 do 650 korun. Nejdražší je právě víno s kukských hroznů," informoval syn kukského vinaře Jan Rudolfský.

Areál zámku Kuks

Areál zámku Kuks

Zavřená hospoda u Prďoly v Kuksu.

Zavřená hospoda u Prďoly v Kuksu.

Hladoví návštěvníci najdou v Kuksu několik míst, kde si mohou dát něco k jídlu. Hned vedle parkoviště u vjezdu do obce je bistro se základním občerstvením. To nabízí i kiosk v Zámecké restauraci v sousedství hospitalu, která je už kvůli plánované rekonstrukci uzavřena.

Náročnější strávníci mohou vyzkoušet hostinec U Zlatého slunce nad kaskádovým schodištěm k Labi a znalci místních poměrů doporučují především kuchyni známé restaurace U Prďoly. Ta má sice otevřeno jen od středy do neděle, a to ještě pouze v odpoledních a večerních hodinách, ale nabízí domácí polévky za 30 korun, smažený sýr s topinkami za 55 korun. A trutnovskou dvanáctku Krakonoš za 16 korun.

Ani cena jídel v ostatních stravovacích zařízeních nejde nad sto korun. Přímo na parkovišti u vjezdu do obce najdou turisté i toalety. Další veřejné záchody jsou ve vstupu k pokladně hospitalu. Veřejné toalety nejsou sice nijak přepychově vybavené, ale jsou čisté a zdarma.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz