Na hrad Adršpach vedou nové chodníky, stezku dostane i rozhledna Čáp

  • 2
V národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály přibývají vylepšené výletní cíle. Turisté se nyní mohou vydat po opravených chodnících na zříceninu hradu Adršpach a zřejmě v srpnu se otevře obnovená stezka na rozhlednu na Čápu, což je nejvyšší vrchol Teplických skal.

Po novém turistickém okruhu kolem pozapomenutého hradu Adršpach se turisté prošli poprvé v pondělí. Podnik Lesy České republiky tam nechal vybudovat modřínové a bukové chodníky a opravil také přístup po žebřících na skalní vyhlídku, odkud se dají přehlédnout Adršpašské skály, Javoří nebo Stolové hory.

Z hradu založeného patrně Janem Lucemburským v druhém nebo třetím desetiletí 14. století na linii pohraničního opevnění se sice dochovaly už jen zbytky zdí a bývalá studna, turisté však zklamáni nebudou. Na rozdíl od turistického okruhu po Adršpašských skalách, kam v sezoně přijedou tisíce lidí, zde vládne klid.

„Jedná se o nádhernou lokalitu mimo exponovaná skalní města a turistické trasy. Okruh okolo zříceniny hradu Adršpach měří asi 1,3 kilometru a je vhodný pro rodiny s dětmi,“ řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Státní podnik platil opravy ze svého Programu 2020. Za okruh kolem hradu vydal 530 tisíc korun bez započtení daně, z nichž se platilo vybudování nových schodišť na žluté turistické značce, nátěry starších ocelových zábradlí a žebříků i pořízení dřevěných laviček.

Odpadky si turisté musí odnést s sebou

Lidé vyjdou na adršpašský hrad po turistické značce z rozcestí pod Starozámeckým vrchem. Stačí desetiminutový výstup a dostanou se do rozlehlého areálu někdejšího hradu s dvěma obytnými jádry, chráněného dvojitým valem.

Nové výletní cíle mají i své stinné stránky. Přilákají víc lidí na nová místa, ale na rozdíl od zavedených turistických atrakcí tam chybí třeba toalety. Toalety pod hradem však nechce řešit ani obec, ani státní podnik. Popravdě však na hrad nemíří žádné davy.

„Je povinností vytvořit takové zázemí ve skalním městě, kde je velká koncentrace lidí. Na většině území se však neřeší, že by se budovalo sociální zázemí. Lidé mohou chodit do lesa, protože to umožňuje zákon, ale my nezajišťujeme vše. Například nechceme instalovat odpadkové koše, ale spíš se snažíme lidi učit, aby si odnesli odpadky pryč s sebou,“ vysvětlil Ludvík Řičář, který vede krajské ředitelství Lesů ČR v Liberci.

V Adršpachu to funguje tak, že si obec pronajímá skalní město od Lesů ČR a provozuje tam turistický okruh. Letos zde očekávají podobnou návštěvnost jako loni, kolem 250 až 270 tisíc turistů.

V těžko přístupném terénu vzniknou dřevěná schodiště

Vylepšení čekají i vrchol Čáp, kam se před dvěma lety vrátila rozhledna (více o rozhledně čtěte zde). Nová cesta po zelené turistické značce vyjde státní podnik na 630 tisíc bez započtení daně. V těžko přístupném terénu vzniknou dřevěná schodiště z modřínového a dubového řeziva se zábradlím. Turisté totiž chodívali často mimo cestu.

Rozhledna má značnou popularitu, jenže pokulhává turistické zázemí. Návštěvníci často přijedou autem, ale v osadě Jiráskovy skály chybějí nárazově parkovací místa. Na toalety musí lidé do zámeckého hotelu Bischofstein nebo do lesa.

Někteří turisté si stěžovali, že cesta k rozhledně nemá výrazné značení, takže na poslední křižovatce tuto odbočku přešli.

„Možná jsme podcenili, jak populární rozhledna bude. Je z ní krásný výhled, láká hodně lidí a přináší to problémy ohledně parkování, toalet a úklidu odpadků. Není jednoduché to doplnit,“ reagoval Petr Kuna ze Správy CHKO. Do budoucna se uvažuje o parkovišti a toaletách u zámečku.