Napoleon s Bartem, lví bratři z olomoucké zoologické zahrady, se přestěhovali...

Napoleon s Bartem, lví bratři z olomoucké zoologické zahrady, se přestěhovali do zoo ve Dvoře Králové. | foto: Milan Kořínek, Zoo Olomouc

Zoo ve Dvoře chytila druhý dech. Brzy začne s výstavbou lvího safari

  • 11
Zoo ve Dvoře Králové nad Labem se letos za první pololetí podařilo přilákat o 35 procent více návštěvníků než za stejnou dobu v loňském roce. Příští rok by chtěla překonat půlmilionovou hranici. Má k tomu přispět i nové lví safari.

Když před dvěma lety v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem končila éra ředitelky Dany Holečkové, zoo se potýkala s rekordně nízkou návštěvností a s vyhazovy z evropské a světové asociace zoologických zahrad.

Po loňském pomalém rozjezdu ale jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí v Královéhradeckém kraji chytila druhý dech, o čemž svědčí i aktuální čísla. Zoo letos rapidně vzrostla návštěvnost i zisky. Pokračování růstu mají podpořit další novinky.

Po roce 2008, kdy branami zahrady prošlo téměř 540 tisíc návštěvníků, nastal strmý propad, návštěvnost rychle klesala. Nejtragičtější rok 2012 zoo zakončila s 370 tisíci platícími návštěvníky.

„Za první pololetí letošního roku přišlo o 41 tisíc návštěvníků víc než za první pololetí roku 2013, což znamená nárůst o 35 procent,“ přinesl čerstvá čísla z valné hromady zoo člen dozorčí rady náměstek hejtmana Otakar Ruml (KSČM).

„Před několika dny se nám podařilo překročit hranici 400 tisíc a věříme, že do konce roku se to dotáhne na 450 tisíc lidí,“ odhadl Ruml. V příštím roce by zoo ráda atakovala půl milionu. To se ale neobejde bez dalších investic a novinek, které pomohou přilákat nové návštěvníky.

V nejbližších dnech proto ve Dvoře začne růst nové lví safari. Návštěvníci tam krále zvířat budou obdivovat přímo ze svých aut či ze safaribusu. „Lví safari bude muset být zabezpečené maximálně technicky, zřejmě tam po celou dobu bude také hlídka,“ uvedla mluvčí zoo Jana Myslivečková.

K Napoleonovi a Bartovi zoo sežene další lvy

Po safari se před očima návštěvníků budou prohánět zatím dva mladí lvi berberští Napoleon a Bart, které zoo získala z Olomouce spolu se starší lvicí.

Ekonomický růst

Dvorská zahrada si díky nárůstu návštěvnosti může dovolit i větší investice, protože prožívá ekonomický růst. Za letošní první pololetí zahrada vydělala o 5,9 milionu korun víc než za stejné období v roce loňském. Více vydělával i přilehlý hotel a safarikemp.

„Tam jsme zaznamenali nárůst tržeb o 2,45 milionů korun,“ informoval Ruml. O dalších 650 tisíc korun víc získala zoo i z podílu na prodeji občerstvení, které zajišťuje soukromá firma a zahradě odvádí procenta z výdělku.

„Další lvy bude nutné ještě sehnat,“ podotkl Ruml. Lví safari bude stát odhadem 16,5 milionu korun. Část uhradí zoo ze svého, na část přispěje Královéhradecký kraj. „Letos jsme na zřízení přispěli třemi miliony korun, další tři snad pošleme i příští rok,“ uvedl hejtmanův náměstek.

Práce na safari by měly začít v nejbližších dnech a první návštěvníci by se po něm mohli projet ještě před zahájením příští hlavní sezony.

Mezi dalšími plánovanými novinkami je i nový pavilon pro hrochy. Dvůr, který se zaměřuje téměř výhradně na africká zvířata, hrocha už dvanáct let nechová. Návrat tohoto obra je snem ředitele Přemysla Rabase, Ruml včera potvrdil, že jeho sen se začne v následujících letech pomalu plnit.

„Nejprve je potřeba, aby jezdilo více návštěvníků. Když se to podaří, potom bude možné postavit i nový hrošinec,“ pravil Rabas v loňském rozhovoru, kdy byl ve vedení dvorské zoo necelý půlrok. Podmínka, kterou uvedl, se už pomalu začíná plnit.

Zoo se pokouší o návrat do asociace

Další bolístkou zahrady, jež se zvolna začíná hojit, byl odchod z Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA), který svým postojem zavinila tehdejší ředitelka Holečková. Dvůr se nyní pokouší o návrat.

„Jednání o vstupu trvají dost dlouho a ještě nepokročila. Důležité a dobré pro nás ale je to, že pokračuje naše spolupráce se zahradami, které jsou členy EAZA,“ míní náměstek Ruml.

Dopady neuváženého rozhodnutí o vystoupení z asociace zahrada pocítila několikrát. Nejdříve přišla o chovnou samici vzácné pralesní žirafy okapi a také o možnost zabydlet nový pavilon goril. Zabouchla si i dveře před možností získat další druhy a projevilo se to i při snaze o vývoz zvířat.

Zoo ve Dvoře Králové stojí od roku 1946 a specializuje se na africká zvířata, která v minulosti do Dvora přivezl nejslavnější ředitel a zakladatel safari Josef Vágner. Letos zahrada otevřela například maketu termitiště (fotografie si můžete prohlédnout zde).