Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechceme těžbu plynu ani privatizaci nemocnic, shodnou se strany v kraji

  10:43aktualizováno  10:43
Strany kandidující do zastupitelstva a rady Královéhradeckého kraje našly v některých tématech shodu. Ať už dají voliči hlas komukoliv, mají dvě jistoty: ve vedení kraje určitě zůstane negativní postoj k těžbě břidlicového plynu a nedojde k privatizaci krajských nemocnic.
Strany se v hradeckém kraji shodnou jen na dvou tématech - těžba plynu a privatizace nemocnic (ilustrační foto).

Strany se v hradeckém kraji shodnou jen na dvou tématech - těžba plynu a privatizace nemocnic (ilustrační foto). | foto: Jan Karásek, MAFRA

V obou otázkách řeklo v předvolební době kategorické "ne" všech osm velkých hráčů o krajskou radu a zastupitelstvo, tedy ČSSD, ODS, TOP 09, SPOZ, KSČM, Koalice a Změna pro Královéhradecký kraj i Východočeši.

Kraji by neměla hrozit ani vláda ruku v ruce s komunisty, kterou kromě komunistů samých připustili už jen Zemanovci vedení Vladimírem Drymlem a ČSSD v čele s Lubomírem Francem.

Tito lídři si ale nemohou přijít na jméno, takže případná koalice Zemanovců, sociálních demokratů a komunistů nevypadá příliš reálně. "Případné koaliční partnery budu hledat mezi stranami, které obdrží mandát, avšak ne mezi všemi," upozornil Franc.

Komunisté překvapivě schvalují nadstandardy v nemocnicích

Dalším tématem, na němž se většina velkých stran a sdružení většinou shoduje, jsou příplatky za výběr lékaře v krajských nemocnicích, respektive jejich odmítnutí. Pro příplatky jsou jen lidovci, Východočeši a trochu překvapivě i komunisté.

KSČM přitom na celostátní úrovni jakékoliv nemocniční nadstandardy tvrdě kritizuje a používá podobné argumenty jako třeba politici Změny pro Královéhradecký kraj. "Nejsme přílišnými přáteli tohoto systému. Je to pro nás vytváření nerovných podmínek," vysvětluje lídr Změny Adam Záruba.

Většina stran nedovolí omezení hradecké přírodní rezervace

Zajímavě rozdělené jsou strany v otázce možné redukce přírodní rezervace Na Plachtě 3 v Hradci Králové. Pro jsou pouze dvě pravicové strany ODS a TOP 09, ostatní s omezením rozlohy rezervace nesouhlasí.

"Za důležité ale považujeme spravedlivé odškodnění majitelů pozemků, které byly do přírodní rezervace zařazeny," říká lídr Změny pro Královéhradecký kraj Pavel Bělobrádek. 

V dalších otázkách týkajících se směřování kraje se už politici rozcházejí více. U mnohých z nich se odpovědi a názory liší i mezi jednotlivými stranami v pravicovém, levicovém či středovém spektru.

Na výměně vedení dvorské zoo se strany neshodnou

Dopředu nelze odhadnout třeba vývoj v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem. Ať volby dopadnou jakkoliv, o tuto otázku bude nejspíš v nově vytvořené koalici velký boj. Zejména pokud jde o změny ve vedení zoo, o nichž se už dlouho spekuluje.

Pro výměnu vedení zoo jsou pravicová TOP 09, levicoví Zemanovci a komunisté a středové strany Koalice pro Královéhradecký kraj pod vedením lidovců a Změna pro Královéhradecký kraj pod vedením zelených. Naopak ODS by kontroverzní ředitelku Danu Holečkovou neměnila, stejně jako Východočeši, za něž Holečková kandiduje.

Strany zabojují i v oblastech školství nebo dopravy

Pravice tvořená ODS a TOP 09 se neshodla ve více než polovině z třinácti témat, která MF DNES vybrala do volební tabulky (najdete ji ve čtvrteční hradecké příloze MF DNES). Rozdílné názory mají například na slučování středních škol nebo finanční podporu hradecké univerzity.

Neshodnou se mezi sebou ani nad investicemi do dopravy. Zatímco "topka" by dala přednost investicím do hromadné dopravy před rozvojem infrastruktury silnic, občanští demokraté to mají naopak.

Podobné skóre má i levice. Její tři zástupci, ČSSD, KSČM a SPOZ, se nedokážou shodnout na šesti tématech. Stejně jako u pravice nenašly konsensus v názoru na výměnu vedení zoo nebo slučování středních škol, které Zemanovci na rozdíl od dalších levicových stran nepodporují.

Politiky rozděluje i rekonstrukce náchodské nemocnice

Rozdílný názor má levice i na dokončení rekonstrukce náchodské nemocnice. Zatímco vládnoucí ČSSD si za projektem, který sama rozjela, stojí, komunisté ani Zemanovci by rekonstrukci v plném rozsahu podle současného plánu nepodpořili.

Šestice témat rozděluje i středovou část politického spektra, do níž patří Koalice pro Královéhradecký kraj, Východočeši a Změna pro Královéhradecký kraj. Ani oni se neshodnou na vedení zoo nebo slučování škol.

Na rozdíl od pravice a levice našly strany středu společnou řeč třeba v podpoře univerzity (pro) nebo dotování neziskových organizací zaměřených na integraci romské menšiny (pro). "Byla by ale potřeba důsledné kontroly efektivity jejich práce," míní lidovec Bělobrádek.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Miss Hradeckého majálesu je vysokoškolačka Pavla se smyslem pro humor

Pavla Jelínková (Lékařská fakulta Hradec Králové)

Čtenáři iDNES.cz zvolili za letošní Miss Hradeckého majálesu 2018 zdravotní sestřičku a studentku Lékařské fakulty...

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz