Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechceme těžbu plynu ani privatizaci nemocnic, shodnou se strany v kraji

  10:43aktualizováno  10:43
Strany kandidující do zastupitelstva a rady Královéhradeckého kraje našly v některých tématech shodu. Ať už dají voliči hlas komukoliv, mají dvě jistoty: ve vedení kraje určitě zůstane negativní postoj k těžbě břidlicového plynu a nedojde k privatizaci krajských nemocnic.
Strany se v hradeckém kraji shodnou jen na dvou tématech - těžba plynu a privatizace nemocnic (ilustrační foto).

Strany se v hradeckém kraji shodnou jen na dvou tématech - těžba plynu a privatizace nemocnic (ilustrační foto). | foto: Jan Karásek, MAFRA

V obou otázkách řeklo v předvolební době kategorické "ne" všech osm velkých hráčů o krajskou radu a zastupitelstvo, tedy ČSSD, ODS, TOP 09, SPOZ, KSČM, Koalice a Změna pro Královéhradecký kraj i Východočeši.

Kraji by neměla hrozit ani vláda ruku v ruce s komunisty, kterou kromě komunistů samých připustili už jen Zemanovci vedení Vladimírem Drymlem a ČSSD v čele s Lubomírem Francem.

Tito lídři si ale nemohou přijít na jméno, takže případná koalice Zemanovců, sociálních demokratů a komunistů nevypadá příliš reálně. "Případné koaliční partnery budu hledat mezi stranami, které obdrží mandát, avšak ne mezi všemi," upozornil Franc.

Komunisté překvapivě schvalují nadstandardy v nemocnicích

Dalším tématem, na němž se většina velkých stran a sdružení většinou shoduje, jsou příplatky za výběr lékaře v krajských nemocnicích, respektive jejich odmítnutí. Pro příplatky jsou jen lidovci, Východočeši a trochu překvapivě i komunisté.

KSČM přitom na celostátní úrovni jakékoliv nemocniční nadstandardy tvrdě kritizuje a používá podobné argumenty jako třeba politici Změny pro Královéhradecký kraj. "Nejsme přílišnými přáteli tohoto systému. Je to pro nás vytváření nerovných podmínek," vysvětluje lídr Změny Adam Záruba.

Většina stran nedovolí omezení hradecké přírodní rezervace

Zajímavě rozdělené jsou strany v otázce možné redukce přírodní rezervace Na Plachtě 3 v Hradci Králové. Pro jsou pouze dvě pravicové strany ODS a TOP 09, ostatní s omezením rozlohy rezervace nesouhlasí.

"Za důležité ale považujeme spravedlivé odškodnění majitelů pozemků, které byly do přírodní rezervace zařazeny," říká lídr Změny pro Královéhradecký kraj Pavel Bělobrádek. 

V dalších otázkách týkajících se směřování kraje se už politici rozcházejí více. U mnohých z nich se odpovědi a názory liší i mezi jednotlivými stranami v pravicovém, levicovém či středovém spektru.

Na výměně vedení dvorské zoo se strany neshodnou

Dopředu nelze odhadnout třeba vývoj v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem. Ať volby dopadnou jakkoliv, o tuto otázku bude nejspíš v nově vytvořené koalici velký boj. Zejména pokud jde o změny ve vedení zoo, o nichž se už dlouho spekuluje.

Pro výměnu vedení zoo jsou pravicová TOP 09, levicoví Zemanovci a komunisté a středové strany Koalice pro Královéhradecký kraj pod vedením lidovců a Změna pro Královéhradecký kraj pod vedením zelených. Naopak ODS by kontroverzní ředitelku Danu Holečkovou neměnila, stejně jako Východočeši, za něž Holečková kandiduje.

Strany zabojují i v oblastech školství nebo dopravy

Pravice tvořená ODS a TOP 09 se neshodla ve více než polovině z třinácti témat, která MF DNES vybrala do volební tabulky (najdete ji ve čtvrteční hradecké příloze MF DNES). Rozdílné názory mají například na slučování středních škol nebo finanční podporu hradecké univerzity.

Neshodnou se mezi sebou ani nad investicemi do dopravy. Zatímco "topka" by dala přednost investicím do hromadné dopravy před rozvojem infrastruktury silnic, občanští demokraté to mají naopak.

Podobné skóre má i levice. Její tři zástupci, ČSSD, KSČM a SPOZ, se nedokážou shodnout na šesti tématech. Stejně jako u pravice nenašly konsensus v názoru na výměnu vedení zoo nebo slučování středních škol, které Zemanovci na rozdíl od dalších levicových stran nepodporují.

Politiky rozděluje i rekonstrukce náchodské nemocnice

Rozdílný názor má levice i na dokončení rekonstrukce náchodské nemocnice. Zatímco vládnoucí ČSSD si za projektem, který sama rozjela, stojí, komunisté ani Zemanovci by rekonstrukci v plném rozsahu podle současného plánu nepodpořili.

Šestice témat rozděluje i středovou část politického spektra, do níž patří Koalice pro Královéhradecký kraj, Východočeši a Změna pro Královéhradecký kraj. Ani oni se neshodnou na vedení zoo nebo slučování škol.

Na rozdíl od pravice a levice našly strany středu společnou řeč třeba v podpoře univerzity (pro) nebo dotování neziskových organizací zaměřených na integraci romské menšiny (pro). "Byla by ale potřeba důsledné kontroly efektivity jejich práce," míní lidovec Bělobrádek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Najdete na iDNES.cz