Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U Hořic zabíjí nepozornost. Silnice je podle policie v pořádku

  17:33aktualizováno  17:33
Šestá nejrizikovější silnice v Česku je v Milovicích u Hořic. Podle policie je silnice v pořádku, problém dopravní policisté vidí spíše v nepozornosti řidičů. Rizikovost zvyšuje především odbočka k motorestu a výjezd z čerpací stanice.

Pomník na jedné z nejnebezpečnějších silnic v Milovicích u Hořic. | foto: Tomáš Kučera, 5plus2.cz

Dvou triček napnutých na konstrukcích za dřevěným křížem u hlavního tahu mezi Hradcem Králové a Jičínem v Milovicích u Hořic si nelze nevšimnout. Pomník kousek za čerpací stanicí připomíná jednu z mnoha tragických nehod, které se tady v posledních letech udály.

25 nehod za poslední 4 roky

Od 1. ledna 2010 se na silnici v Milovicích u Hořic stalo více než 25 dopravních nehod (jednu z nich najdete zde), z toho nejméně 9 velmi vážných, při nichž zemřeli 2 lidé a nejméně 4 utrpěli těžká zranění.

„Jezdím tudy skoro denně a už jsem viděl několik ťukanců, zatím však nic vážného. Je to tu nebezpečné,“ říká profesionální řidič Milan Doležal, který zastavil v Milovicích, aby natankoval.

Úsek silnice první třídy číslo 35 v Milovicích patří dlouhodobě z hlediska tragických následků dopravních nehod mezi nejnebezpečnější v zemi. Vyplývá to z analýzy nehod, která vzniká každoročně v rámci projektu Allianz pojišťovny.

„Jde o několikasetmetrové pásmo úseku v okolí čerpací stanice při příjezdu do obce směrem od Stračova. Je to šestý nejnebezpečnější úsek v zemi,“ potvrdil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

A to i přesto, že nedávno došlo v kritickém úseku k úpravě vodorovného dopravního značení, tedy jízdních pruhů, a ke snížení rychlosti na padesát kilometrů v hodině. Přitom v obou směrech v širším okolí křižovatky je již delší dobu sedmdesátka.

Podle policie nenese vinu silnice, ale řidiči

Seznam silnic smrti vznikl podle několika kritérií: podle počtu nehod, při kterých došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, podle počtu zraněných nebo usmrcených osob na místě, dále podle závažnosti zranění a počtu ostatních nehod v dané lokalitě.

Co policie v místě nehody zkoumá

Policie vždy místo, kde se stala tragická nehoda, analyzuje. V Milovicích však policie zásadní problémy nezjistila.

„Místo nehody zkoumáme z dopravně-inženýrského hlediska, to znamená, jestli je v pořádku vozovka, okolí silnice, jestli tam jsou všechny dopravní značky, které tam mají být, zkrátka všechno, co by mohlo mít vliv na dopravní nehodu. Pokud zjistíme, že je něco, co bychom mohli zlepšit, tak úpravy navrhneme,“ uvedl Dušek.

Dopravní policisté problém v Milovicích vidí poněkud jinak. Podle nich hlavní silniční tah v Milovicích není sám o sobě nijak zvlášť nebezpečný: silnice ve směru od Hradce jde do mírné pravotočivé zatáčky, je dostatečně široká a nechybí ani snížení rychlosti. Problém je prý v nepozornosti řidičů.

„Nesouhlasím s tím, že by to byl nejnebezpečnější úsek v kraji. Máme místa, kde je mnohem více nehod. Loni se však v Milovicích vždy téměř na stejném místě staly dvě tragické nehody, avšak s bezpečnostní samotného úseku to nemělo nic společného. Na vině byla nepozornost řidičů. Co se tragických následků nehod týče, tak v tomto smyslu lze hovořit o problémovém místě,“ uvedl vedoucí dopravní policie krajského policejního ředitelství v Hradci Králové Petr Dušek.

Rizikovost zvyšují hlavně dvě okolnosti, a to odbočka k motorestu a výjezd z benzinky. „Často tam měříme, ale s výrazným porušováním rychlosti se nesetkáváme,“ sdělil Dušek.

„Nepřipadá v úvahu rychlost ještě dále snižovat, protože by to situaci akorát zkomplikovalo. Je tam velmi hustý provoz a tvořily by se kolony, ve kterých stoupá nervozita a řidiči pak riskantně předjíždějí,“ dodal Dušek.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Najdete na iDNES.cz