Cesta do školy je pro některé děti stezkou odvahy. Bojí se aut i lidí

  8:15aktualizováno  8:15
Hradecká radnice má v ruce průzkum, který ukazuje, jak bezpečně se cítí děti při cestách do školy. Nejhůře na tom jsou žáci ze Slezského Předměstí, nejbezpečněji se cítí děti z Nového Hradce.

Z 6 700 žáků základních škol v Hradci se jich projektu zúčastnilo téměř 6 tisíc, což je 88 procent.(Ilustrační fotografie). | foto: Jan StrouhalMAFRA

Chodí do školy pěšky, jezdí na kole, nebo autem s rodiči? Cítí se na své cestě do školy něčím ohroženy? Na takové otázky koncem minulého školního roku odpovídaly děti ze všech sedmnácti základních škol v Hradci Králové zřizovaných městem.

Z 6 700 žáků základních škol v Hradci se jich projektu zúčastnilo téměř šest tisíc, což je 88 procent.

Překvapivé výsledky přineslo dotazníkové šetření mezi dětmi docházejícími na Základní školu Sever na Slezském Předměstí. Byť škola leží na pomezí sídliště z jedné strany a vilové čtvrti z druhé, 44 procent jejich žáků označilo cestu do školy jako nebezpečnou.

"Jako důvody uváděli zejména rušný provoz, nedostatek chodníků a nepřizpůsobivé lidi," říká Pavel Hykl z agentury Stars, která průzkum pro magistrát zpracovala.

Oproti stejnému průzkumu z roku 2009 má škola i největší nárůst pocitu nebezpečí mezi dětmi, za tři roky vzrostl o 32 procent.

Ředitel školy Milan Kučera míní, že se bezpečnost od doby, kdy výzkumníci průzkum na škole prováděli, v jejím okolí zlepšila.

"Od září je ulice, která vede kolem školy, jednosměrná, a to na základě našeho podnětu, který jsme kvůli bezpečnosti dávali na magistrát. V říjnu se sejde školská rada a budu chtít, aby mě podpořila při podání dalšího podnětu, tím je vytvoření dvou nových přechodů u školy," říká ředitel.

Že by ale kolem školy bylo výjimečně nebezpečno, to si nemyslí. "Nepřizpůsobiví lidé jsou všude," míní.

Některé školy v Hradci naopak dosáhly velkého zlepšení, jako třeba Základní škola v Malšově Lhotě. Cestu do ní hodnotí jako bezpečnou o čtvrtinu víc dětí než před třemi lety.

"Od posledního dotazníkového šetření jsme postavili nové chodníky vedoucí až přímo ke škole," vysvětluje možný důvod zlepšení pocitu bezpečí mezi dětmi předseda komise místní samosprávy v Malšově Lhotě Richard Nádvorník. Nejlépe se při cestě do školy cítí děti ze základních škol Nový Hradec, Bezručova a Jiráskovo náměstí.

Pocit nebezpečí při cestě do školy

Nejhorší výsledky

ZŠ Sever - 44 % (rušný provoz, málo chodníků, nepřizpůsobiví lidé)

ZŠ Habrmanova - 29 % (rušný provoz, problematická křižovatka, krátký interval na přechodu)

ZŠ Svobodné Dvory - 27 % (málo přechodů, nepřehlednost)

Nejlepší výsledky

ZŠ Nový Hradec - 9 %

ZŠ Bezručova - 11 %

ZŠ Jiráskovo nám. - 13 %

Nejrizikovější přechody u škol už několik let každé ráno střeží strážníci, podle jejich mluvčí Evy Čížkové ale nemají personální kapacity, aby mohli hlídkovat u všech přechodů.

Děti stále méně chodí do školy pěšky

"I proto už druhým rokem nabízíme školám v Hradci možnost proškolení civilního dohledu u přechodů. Může to být třeba školník nebo aktivní senior z okolí, kteří by ráno v reflexní vestě stáli u přechodu a pomáhali dětem přecházet. Za tu dobu ale projevila zájem jen škola v Malšově Lhotě," pozastavuje se Čížková a dodává, že základem bezpečnosti je nejen pravidelná dopravní výchova, kterou strážníci chodí vyučovat do škol, ale i výchova v rodině.

"Je důležité, aby i rodiče učili děti bezpečně přecházet," říká mluvčí.

Zajímavé informace přineslo šetření o způsobu dopravy do škol. Už od roku 2003, od kdy děti dotazníky vyplňují, postupně výrazně klesá docházka do školy pěšky, zato rapidně narůstá cestování autem.

Zatímco v roce 2003 v zimě jezdilo autem do školy jen 14 procent dětí, loni jich bylo už téměř 31 procent. Pěšky do školy teď chodí 41 procent žáků, před deseti lety to bylo o 12 procent víc. Počty dětí, které se do školy dopravují na kole nebo MHD, zůstávají zhruba na stejných číslech.

"Vzrůstající počet dětí, které vozí rodiče do školy autem, je znepokojující. Rádi bychom se zaměřili na podporu dopravy na kole nebo pěšky," říká náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich. Radnice se prý v následujících měsících soustředí na analýzu nebezpečných míst kolem jednotlivých škol.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Když mluvíte, lidé musí rozumět, našel recept Birke. Vyhrál, ač ČSSD ztrácí

Jan Birke na jednání grémia ČSSD (14. června 2017)

Mezi sociálními demokraty, kteří zažili v komunálních volbách debakl, je starosta Náchoda Jan Birke unikát. Hladce...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou posádku pěchotního srubu...

Další z rubriky

Sníh na svazích v Peci pohlídá satelitní systém, ušetří elektřinu a vodu

Technik instaluje zařízení Snowsat do rolby v Peci pod Sněžkou.

Vlekaři v Peci pod Sněžkou začnou jako první u nás jezdit s rolbami vybavenými technologií na monitorování výšky sněhu...

Soud uložil pět let vězení muži, který kamarádovi prodal dívku na sex

Vazební věznice Hradec Králové

Za prodej nezletilé kamarádky a distribuci pervitinu dostal David H. u Krajského soudu v Hradci Králové pětiletý trest....

Knihy až po strop a hudba z vinylu, antikvariát se drží od revoluce

Hynek Kaněra v Antikvariátu na rynku v Hradci Králové

Místo pro antikvariát jako stvořené. Původně renesanční dům na hradeckém Malém náměstí má dnes klasicistní podobu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz