Základní škola T. G. Masaryka v Náchodě | foto: Lukáš Urban

Rodiče neuspěli, veřejná základka v září alternativní třídu neotevře

  • 1
Po dva roky Masarykova základní škola v Náchodě dokázala přitáhnout větší množství prvňáčků. Mohl za to nástup silnějších populačních ročníků, ale i zájem rodičů o alternativní vzdělávací proudy. Letos však škola zažívá citelný propad a alternativní třídu neotevře.

Nejistotu mezi rodiči patrně vyvolalo, že se začátkem roku, tedy ještě před školním zápisem, ředitel školy i jeho zástupkyně vzdali svých funkcí. Do června poté dalo výpověď devět pedagogů.

Škola v posledních dvou letech vyšla vstříc rodičům slyšícím na alternativní metody a otevřela dva ročníky takzvaných Nových tříd. Do alternativní první třídy se však letos přihlásilo málo dětí. Nepomohl ani protest rodičů, kteří žádali o podporu zastupitele.

„Jedno dítě mám v alternativní 2. C na Masarykově základní škole a určitě ho v tomto kolektivu nechám pokračovat i v třetí třídě. Přihlásila jsem tam i budoucího prvňáčka, ale když Novou třídu neotvírají, dám ho jinam. Znamená to, že budu vozit děti na dvě místa, což bude velká komplikace,“ řekla mladá žena z Náchoda nepřející si zveřejnit jméno.

Kolik žáků navštěvuje školy v Náchodě

ZŠ T. G. Masaryka 379/364
ZŠ Plhov 372/406
ZŠ Komenského 816/836

1. údaj - počty žáků z výkazů na školní rok 2016/2017
2. údaj - předpoklad pro rok 2017/2018 z hlášení ředitelů v květnu

Zdroj: Městský úřad Náchod

Stýská si, že atmosféra ve škole nebyla v posledním roce vůbec dobrá. Přitom rodiče, kteří se kolem Nových tříd shromáždili, se snažili pro školu udělat víc, než bývá běžné.

V Náchodě působí tři velké základní školy. Komenského školu platící za výběrovou navštěvuje osm set žáků. Ve sportovně zaměřené škole na Plhově jich mají asi poloviční počet, podobně na Masarykově škole. Tu však poznamenává, že má asi ze třetiny romské žáky.

Škola zažila v posledním roce značné turbulence. Městští radní v lednu „grilovali“ tehdejšího ředitele Romana Odvářku, a to kvůli stížnostem rodičů a odchodům učitelů a žáků. Uložili mu, aby uvedl do rovnováhy inovativní postupy a klasickou výuku. Měsíc nato se ředitel vzdal funkce, poté i zástupkyně. Po dohodě s radnicí setrvali v čele školy až do konce června.

Z konkurzu už vzešla nová ředitelka. Ta v květnu vyjádřila Novým třídám podporu, a tak kantoři i rodiče na poslední chvíli sháněli zájemce. Přihlásilo se jich však jen 9, dalších 12 dětí zapsali rodiče do klasické třídy. Před rokem do školy nastoupilo 65 prvňáků, předtím 52. Ředitelka tak alternativní třídu odmítla otevřít.

Připadá mi to jako nátlak, říká starosta

Větší skupina rodičů vyrazila v červnu na zastupitelstvo v Náchodě a žádala, ať to město přehodnotí a Nové třídy podpoří. „Měla by se hledat podpora a být vedena diskuse, jak by bylo možné zapojit nové nastupující žáky do tohoto projektu. My se cítíme jako celek, jako komunita rodičů Nových tříd, přáli bychom si, aby všechny ročníky táhly za jeden provaz. Řada z nás má mladší děti a chceme, aby se projektu účastnily. Pokud bude přerušen, máme obavu, že kontinuita nebude v budoucnu zachována,“ řekl zástupce rodičů Jan Kučera. Podle něj tím škola získala žáky z majority.

Ministerská vyhláška vyžaduje, aby v jedné třídě bylo v průměru 17 dětí. Město mohlo sáhnout k výjimce a doplatit náklady, což ale zastupitelé odmítli jako precedens. Odbor školství kraje doporučil sloučit přihlášené děti do jediné třídy. Vedení radnice prosazovalo, že by do pravomocí ředitele město nemělo mluvit.

Starosta Jan Birke (ČSSD) tvrdí, že se radní jako zřizovatelé museli zabývat situací ve škole, která v důležitých věcech „byla neřízena“, ale že odchod ředitele nezpůsobili.

„Devět dětí ve třídě, to by ekonomicky byl náraz do zdi. Kdyby jich bylo šestnáct, i čtrnáct, tak já budu klečet na městské radě a přemlouvat radní, že to dofinancujeme. Ale vás je devět a ještě říkáte, že když nevyjdeme vstříc, padesát dětí zvednete a odtáhnete pryč? Nevím, jestli je to jednání, mně to připadá jako nátlak,“ zlobil se starosta.

V Nových třídách je dosud kolem 40 dětí. Rodiče pro ně už hledali náhradní prostory v Novém Městě nad Metují, ale sešlo z toho i kvůli tomu, že část rodičů s tím nesouhlasila. Rodiče se hlavně dožadovali, ať nové vedení školy konečně představí svou vizi. Podle zástupkyně Heleny Kudelové chce ředitelka vrátit škole její dřívější pověst, bude cílit na rozšířenou výuku jazyků a technicko-přírodovědné zaměření, Nové třídy přitom ponechá. Další taková třída se může otevřít za rok.

„Školní rok zahájíme s jednou první třídou. Ohledně pedagogického sboru mohu sdělit, že je kompletní a vzdělávání všech žáků v příštím školním roce zajistí,“ uvedla nyní ředitelka školy Radka Lokvencová.