Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V průmyslu chybí šikovní absolventi, firmy a školy ještě víc spojí síly

  8:37aktualizováno  8:37
Před několika lety se o tom jen mluvilo, nyní se věci dávají konečně do pohybu. Katastrofální nedostatek odborníků z řad absolventů učňovských oborů, ale i středních a vysokých škol, kteří by se po ukončení studia rychle chytli v novém zaměstnání, nutí firmy, školy i úřady k mnohem většímu propojení vzdělávacího systému a trhu práce.

Výroba umělého trávníku v Královédvorské textilní společnosti Juta | foto: Ondřej Littera

V Královéhradeckém kraji se osvědčil model, kdy na školách vznikají nové obory, ve kterých si odborníky vyškolí přímo konkrétní firmy. Mnohem větší vliv získává i kariérní centrum hradecké univerzity a do boje za efektivnější vzdělávání vyráží i krajská hospodářská komora a kraj. Komoře se nelíbí, že studentům chybí praxe, bez níž se nemohou patřičně zapojit do pracovního procesu.

Problém by podle ní měla řešit série veletrhů konaných ve všech okresních městech. Na každém veletržním dnu se představí jak lokální školy se svými obory a dalšími nabídkami pro studenty, tak firmy, které na nich mohou lákat budoucí zaměstnance.

„Naším cílem je nabídnout rodičům a žákům základních škol možnost blíže poznat střední školy v regionu, protože chceme, aby si vybrali správný obor, jehož absolventi najdou uplatnění. Chceme ukázat, jak firmy, především ty technicky zaměřené, se školami spolupracují už v současnosti, a poukázat třeba na to, že všeobecné studium na gymnáziu nemusí zajistit lepší budoucnost než kvalitní vzdělání na odborné škole,“ říká ředitel Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje Radek Zelenka.

Broumovská textilka Veba bývala dříve raritou

„Věřím, že akce přinese žákům základních škol a jejich rodičům přehled nejen o studijních možnostech, ale hlavně o budoucím uplatnění absolventů škol a oborů ve zcela konkrétních firmách. Od zaměstnavatelů zazní i informace o platových podmínkách, náplni práce, podpoře při výborných studijních výsledcích,“ přidává se krajská radní pro oblast školství Táňa Šormová.

Když loni na hronovské průmyslovce otevřeli obor, v němž si vychovává vlastní zaměstnance broumovská textilka Veba, zdálo se, že půjde spíše o raritu (více čtěte zde). Na tento způsob už nyní podobně navazují další školy, například na Střední škole oděvní, služeb a ekonomiky v Červeném Kostelci zřídili se zdejšími regionálními průmyslovými giganty Saar Gummi a Rubenou učňovský obor gumař-plastikář.

„Absolventi najdou uplatnění v gumárenském průmyslu, který je v Červeném Kostelci, Náchodě i Velkém Poříčí hojně zastoupen, pracuje v něm více než dva tisíce zaměstnanců,“ vysvětluje ředitel školy Marek Špelda.

Druhému novému oboru dali název výrobce textilií, kterým chce červenokostelecká škola reagovat na dlouhodobý nedostatek pracovníků v oděvním a textilním průmyslu. Absolventi najdou uplatnění zejména ve dvorské textilce Juta.

„Pro děti a jejich rodiče z Královédvorska, Náchodska a Trutnovska je volba tohoto oboru výhodná, protože jim umožní vystudovat blízko bydliště a ti nejlepší zde následně také získají uplatnění,“ podotýká personální ředitelka Juty Marie Jirková.

Mladí se rychleji dostanou na vyšší mzdu

Podle ředitele Špeldy je spolupráce s podniky výhodná pro všechny strany: „Škole umožní připravit absolventy, kteří budou okamžitě uplatnitelní na trhu práce, podnikům urychlí zaškolování nových pracovníků, protože u nich již budou pracovat v rámci praxí a mladí zaměstnanci se zase rychleji dostanou na vyšší mzdu.“

Praxi potřebují nejen učni, ale také maturanti, ne každý z nich pokračuje na vysoké. Své o tom ví Jan Lang, ředitel Střední školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Její studenti pracují na projektech pro pražskou pobočku společnosti Microsoft.

„Na střední škole by praxe měla zaujímat přiměřenou část. My za praxi považujeme hlavně studentské projekty, ideálně když je studenti připravují pro konkrétní firmu nebo jedince. Naopak nejsem příznivcem krátkodobých praxí, při nichž student jde dělat nějakých čtrnáct dní do fabriky. Za tu dobu se toho moc nenaučí a pro firmu je to spíš zátěž. Podle mého názoru je důležité, aby studenti hodně tvořili už v samotné škole,“ míní ředitel Lang.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz