Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

O místa na úřadech není zájem, nízké tabulkové platy lidi nelákají

  • 9
Ještě před několika lety bylo místo úředníka pro řadu lidí vysněnou pozicí, na kterou se jen horko těžko dostávali. V posledním roce se situace otočila. Lidé, a to především ti kvalifikovaní, se na úřady nehrnou.

Teplá úřednická místečka už nejsou atraktivní. Nejen krajský úřad, ale i městské radnice v regionu trápí nedostatek úředníků. Nedaří se jim získávat hlavně vysokoškolsky vzdělané lidi, protože je nemají jak zaplatit. Úřady se snaží alespoň zavádět nové benefity, které odkoukaly od soukromých firem. Nejvíc pracovníků momentálně shání úřad Královéhradeckého kraje, který má 387 zaměstnanců a k ideálnímu stavu chybí 40 lidí.

„Dlouhodobě se nedaří naplnit počty zaměstnanců na odboru územního plánování a stavebního úřadu. Těžké je získat odborníky na veřejné zakázky, specifické oblasti práva, investiční přípravu, informatiku. Lze říct, že v době nízké nezaměstnanosti se společnosti a organizace o odborníky přetahují,“ říká mluvčí hejtmanství Michal Friček.

Specificky vzdělaní lidé chybí i na jednotlivých radnicích v regionu. Jde hlavně o stavební, dopravní či právní vzdělání. A do budoucna může být i hůř.

„Nejhůř se shání zaměstnanci se vzděláním stavebního zaměření a právníci. Lze očekávat, že podobná situace nastane u úředníků, jejichž náplní je řešení přestupků, s ohledem na kvalifikační předpoklady, které zavedl nový zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení,“ vysvětluje tajemník městského úřadu v Trutnově Jan Seidel.

Naráží tím na novou praxi, že dle zákona musí mít takzvaně oprávněná osoba vysokoškolské vzdělání nejméně v magisterském studijním programu v oboru právo.

Základní plat 14 tisíc korun

Jenomže zájemce s právním vzděláním od nástupu do úřednické funkce odradí zejména platové podmínky, které jsou v jejich oboru nesrovnatelné nejen oproti soukromému, ale i sektoru soudců či státních zástupců.

„Za situace, kdy i vysokoškoláka platíme tabulkovým platem, tedy nástupním platem 13 až 14 tisíc hrubého, jsme v obrovské nevýhodě oproti soukromému sektoru. Výdělkem nejsme vůbec zajímaví, vzdělaní lidé najdou ve svých oborech na jiných místech i několikanásobně vyšší výdělek,“ konstatuje tajemník rychnovského úřadu Lukáš Klátil a dodává, že zkušený řadový úředník s 20 lety praxe se ani neblíží průměrnému platu v České republice.

Výběrové řízení na obsazení pracovního místa na oddělení přestupků mají v Rychnově vyhlášené už potřetí. „Pokud se nám dříve do výběrových řízení hlásily desítky lidí, dnes jsme i po čtvrt roce od zveřejnění inzerátu rádi, že se vůbec někdo přihlásí,“ říká Klátil.

Podle mluvčího hradecké radnice Petra Vinkláře hraje v nedostatku úředníků roli i fakt, že ne každý je ochoten pracovat ve státní správě. „V některých případech, když zaměstnanec zjistí, co práce úředníka obnáší, dá přednost práci v soukromé sféře, kde uplatní pouze svoji odbornost,“ vysvětluje Vinklář.

Úředníci podle něj totiž musí mít i řadu takzvaných vedlejších znalostí, mezi něž patří například zákon o svobodném přístupu k informacím či další procesní pravidla, která řadu odborníků odradí.

Na služební byty dosáhnou jen někteří

Hradeckému magistrátu v současnosti nejvíc chybí již zmiňovaní právníci a investiční technici. Radnice proto nově rozšířila i benefity, na něž se snaží nové zaměstnance nalákat. Zavedla například takzvané sick days, tedy placené volno na vyřízení pochůzek u lékaře či vyležení lehkého onemocnění, nebo nabízí služební byty za zvýhodněné nájemné.

„Tento benefit však nenabízíme všem. Jde o případ, kdyby se mezi uchazeči objevil pro město perspektivní nebo zkušený kvalitní zaměstnanec právě na pozici, která je pro úřad strategicky důležitá, a tuto nabídku by přivítal,“ dodává Vinklář.

Na benefity hraje i krajský úřad, který už šestým rokem nabízí zaměstnancům, u nichž je to možné, práci z domova. Nabízí rovněž příspěvky na rekreaci, penzijní připojištění, stravování či vzdělávání. „Zvažujeme i rozšíření sick days a také možnost poskytování ošatného,“ dodává mluvčí Friček.

Krajští úředníci přitom patří k těm nejlépe placeným v regionu. Průměrný hrubý plat řadového úředníka je necelých 34 tisíc korun, u vedoucího odboru přes 66 tisíc a specialisté mají v závislosti na praxi kolem 50 tisíc korun hrubého. I tak krajský úřad nové zaměstnance stále hledá.

Pro srovnání: úředníci jičínské radnice berou v průměru 25 tisíc korun, vedoucí odboru necelých 32 tisíc a specialisté v průměru skoro 27 tisíc.

Na čem se většina oslovených radnic shodla, je fakt, že vyvíjejí tlak na úpravu legislativy, která odměňování řídí. „V některých případech je stav velmi nešťastný a dopadá zejména na mladé uchazeče. Časem se odměňování citelně zlepšuje, ale nástup do veřejné správy se mladým lidem zdá často neatraktivní,“ říká mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.