Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Hradecká nemocnice omezila provoz lůžek kvůli nedostatku zdravotníků

  • 26
Nemocnice v Královéhradeckém kraji pociťují nedostatek personálu a musejí kvůli němu dokonce omezovat provoz některých oddělení. Dotklo se to už i oddělení kardiologie v hradecké fakultní nemocnici. Zatím jen lůžkové části.

Nedostatek zdravotníků trápí všechny nemocnice v Královéhradeckém kraji. Omezit provoz lůžek musela už i fakultní nemocnice a v ohrožení jsou i plánované oprace. Pomoci mají čerstvé maturantky či lékaři z Ukrajiny, pro něž příští týden začne intenzívní kurz češtiny.

„Týká se to i ostatních provozů. Když někde akutně chybí sestry, snažíme se je, pokud jsou kvalifikačně použitelné, z jiného pracoviště přesouvat mezi klinikami tak, abychom to ladili, jak to jen jde. Upřímně jsme na hraně, abychom drželi provoz v plném rozsahu,“ říká ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička.

Špitál zatím omezuje pouze jednotky běžných lůžek. Není však vyloučeno, že by nedostatek sester mohl dočasně ovlivnit i plánování operací.

„Zatím to nebylo nutné, teď však vidíme, že nám hrozí i tato nutnost, ale snažíme se k ní sáhnout co nejméně, protože bychom velmi neradi prodlužovali objednací doby. Už teď máme některé poměrně dlouhé. Bojujeme s tím,“ přiznává ředitel hradecké nemocnice, které k ideálnímu stavu chybí 20 až 30 sester.

„Stav nemáme v řádově velkém deficitu, ale lidé chybí z různých důvodů. Třeba přijdou prázdniny, na které si řada sester kvůli dětem chce vzít volno, a do toho nastane nemocnost. Nemáme rezervy,“ říká.

Lépe na tom nejsou ani další nemocnice v kraji, jimž dohromady chybí 54 lékařů a 72 sester. Druhá největší, Oblastní nemocnice Náchod, má kvůli nedostatku zdravotnického personálu omezeny počty lůžek na oddělení interním a lůžek následné péče.

„Sestry nám chybí na všech nejvíce exponovaných pracovištích, jako jsou interna, chirurgie a ARO. S lékařským personálem je nejsložitější situace u interních oborů, ale lékaři chybí i u chirurgických oborů a na intenzivní péči,“ říká její mluvčí Hana Voborníková.

Nemocnice v Trutnově k zajištění plnohodnotné péče postrádá 11 lékařů a 14 sester v různých oborech. Už více než rok proto má omezeno 15 lůžek na interně.

„Situace, že by některé oddělení bylo nutné zavřít úplně, nehrozí. Prázdninový režim promýšlíme již nyní. Případné uzávěry plánujeme vždy hodně dopředu a informujeme o nich veřejnost,“ vysvětluje její mluvčí Zdenka Hanyšová Celá. Pro krizové situace je podle ní trutnovská nemocnice v kontaktu s hradeckou fakultní.

Nemocnice získávají personál na všech frontách. Například hradecká počítá, že nové sestry přijme v létě. „To už by měly mít odmaturováno studentky středních zdravotnických škol, které na odděleních mohou pracovat jako zdravotnické asistentky,“ věří Palička. Absolventky středních škol sice musí pracovat pod dohledem nadřízené sestry, i tak jsou však podle ředitele na odděleních velmi užitečné a potřebné.

Krajské nemocnice hledají i za hranicemi

Od nových absolventek si hodně slibují i krajem provozované nemocnice. „Situaci se snažíme řešit náborovými inzeráty i osobními schůzkami jak v českých zdravotních školách, tak i nabídkami zaměstnání v Polsku, na Slovensku či na vzdálenější Ukrajině,“ popisuje Voborníková.

Právě zaměstnanci z Ukrajiny by mohli být spásou pro krajské ústavy. „K úspěšnému konci se nyní blíží první kolo náboru zdravotníků z Ukrajiny. V příštím týdnu přijede první skupina sedmi lékařů a jedné sestry, čeká je intenzivní tříměsíční jazykový kurz. Někteří z nich už mají hotovu první a druhou část aprobační zkoušky a dobrá znalost češtiny jim pomůže uspět i v její třetí a čtvrté části,“ říká Aleš Cabicar (TOP 09), náměstek hejtmana zodpovědný za krajské zdravotnictví.

Krajský zdravotnický holding plánuje příjezd druhé skupiny zdravotníků z Ukrajiny do podzimu. „Zároveň prověřujeme možnosti náborových aktivit i v dalších zemích,“ dodává Cabicar.

Královéhradecký kraj provozuje nemocnice v Náchodě a Trutnově a také v Jičíně, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové nad Labem.