Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nádrž v Hostinném nakonec nevznikla, chránila by před suchem i povodní

  7:41aktualizováno  7:41
Po vizionářském starostovi Hostinného na Vrchlabsku zbyla v 60. letech nedostavěná nádrž na Východním potoce. Mohla by sloužit jako obrana před povodněmi i dnes. Do hry se vrátila až v roce 2013, krátce po ničivých povodních v Krkonoších. Vodní dílo se však nikomu nechce dokončit.

Pavel Baculák se na konci 60. let chodil na stavbu retenční nádrže dívat. Betonová vpusť tu stojí dodnes. | foto: Tomáš Plecháč

Povodně v Hostinném způsobily v roce 2013 mnohamilionové škody. Právě před třemi lety ukázal Východní potok svou sílu, i když zplundroval jen chovatelskou kolonii po obou březích (o povodních jsme psali zde). Za mimořádných okolností by však rozvodněná říčka mohla zaplavit vlakové nádraží, výrobní areály i rodinné domy.

Tehdejší vedení radnice přišlo s nápady, jak nedostavěnou nádrž využít. Jednou variantou byla stavba suchého polderu, druhou vytvoření hektarové přírodní nádrže. Radnice podnikla první přípravné kroky a nechala posoudit, která varianta bude vhodnější.

„Dlouho panovaly obavy, zda tam bude dostatek vody pro vytvoření nádrže. Povodně v roce 2013 a výpočty, které jsme nechali udělat, ukázaly, že je to reálné. Předpokládali jsme, že to budeme s využitím dotačních peněz realizovat v novém volebním období,“ říká bývalý starosta Hostinného Karel Klíma.

Plány zůstaly jen na papíře. Po komunálních volbách v roce 2014 došlo ke kompletní výměně ve vedení radnice a nové zastupitelstvo si stanovilo jiné priority. Podle místostarosty Petra Kesnera navíc není údolí podél Východního potoka k vybudování nádrže příliš vhodné. Problémem je podloží na březích.

Není to aktuální

„Na jedné straně je opuka, na druhé u garáží zavážka, která zůstala po bývalé skládce. Musela by se v těchto místech vybudovat nepropustná zeď, aby voda neprosakovala. A to by bylo velice nákladné,“ vysvětluje místostarosta.

Dál po proudu, nad bývalou slévárnou, je zarostlý rybník, který by po vyčištění mohl sloužit jako retenční nádrž. „V současnosti to není aktuální. Máme rozpracovaných několik investičních projektů, na které se chceme zaměřit,“ upozorňuje Petr Kesner.

Několikahektarovou nádrž rozestavěl na konci 60. let někdejší starosta Jaroslav Mazáček nedaleko městské části Podháj. Dodnes tu stojí torzo hráze i vpusť.

Pavel Baculák žije na Podháji celý život a je jedním z posledních usedlíků, kteří stavbu pamatují. Na budování vodního díla se chodil jako čtrnáctiletý kluk dívat. „Je to původní louka. Vybagrovali tehdy celé koryto řeky, terénní úpravy na březích dělal buldozer,“ vzpomíná na konec 60. let.

Stavbaři vybudovali betonovou vpusť a podzemní potrubí, kterým potok vede několik desítek metrů. Na povrch se voda dostává až za silnicí, pokračuje dál a vlévá se do Labe. Nedokončili pouze hráz, která měla být oproti dnešnímu stavu o dva metry výš.

Ve Východním potoce je běžně vody sotva po kotníky. Přesto by mohl být dobrou zásobárnou užitkové vody. „Nepamatuji si, že by někdy vyschl. Nemáme tu spodní vody. Sice naprší, ale voda není. V krajině se neudrží. Nádrž by mohla sloužit také hasičům při požárech,“ upozorňuje Pavel Baculák.

Problém s nedostatkem vody

V Hostinném je odnepaměti problém s nedostatkem vody. V minulosti se pitná voda brala ze studní, dnes jižní část města napájí pramen z nedalekého Debrného, severozápadní část zásobuje pramen z 15 kilometrů vzdáleného Lánova. Ještě větší nouzi o vodu začalo Hostinné pociťovat v 19. století, kdy se rozvíjel průmysl.

V 60. letech se proto objevily plány na vybudování obří přehrady Velké Debrné, která se měla stát zásobárnou vody pro celý region. Za oběť jí mělo padnout 12 obcí včetně podkrkonošského města. Ze záměru nakonec sešlo, stejně se nikdy nerealizovala ani menší nádrž Vestřev.

Pro Hostinné to mělo neblahé důsledky, veškeré investice do obecního majetku na několik let stopla stavební uzávěra. Město citelně zchátralo. Když obavy ze stavby přehrad opadly, přišel tehdejší starosta Jaroslav Mazáček s vlastním plánem, jak pro obyvatele zajistit zásobu pitné vody a zároveň zmírnit následky povodní.

Na Východním potoce, jenž se po přívalových deštích už tehdy rozléval, začal v roce 1967 budovat umělou nádrž. Při stavbě však zjistili, že zdejší voda není dostatečně kvalitní. Starosta chtěl pokračovat, měla vzniknout alespoň protipovodňová retenční nádrž.

Svůj plán ambiciózní starosta nestačil dokončit, v roce 1970 ve funkci skončil. Tím hlavním důvodem nejspíš bylo, že Hostinné mělo po letech chátrání úplně jiné priority.

„Jaroslav Mazáček měl spoustu vizí, nerealizovala se ani polovina z nich. Myslím si, že na to nebyly peníze. V té době se muselo investovat do rekonstrukce historického centra, škol a bytů, které byly kvůli stavební uzávěře ve velmi špatném stavu,“ vysvětluje hostinský historik a kronikář Tomáš Anděl.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

V Trutnově narazila okupační vojska na odpor, na cestách hořely barikády

Stržený památník tanku v Horské ulici v Trutnově v srpnu 1968.

Při příjezdu okupačních vojsk v roce 1968 to v Trutnově vypadalo jako ve válečné zóně. Na příjezdových cestách hořely...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ – NEREZOVÉ MATERIÁLY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz