Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zadlužený farmář vsadil na marihuanu, na Broumovsku rostla ve velkém

  12:29aktualizováno  12:29
Kriminalisté odhalili na Broumovsku dvě největší plně automatizované pěstírny marihuany v novodobé historii Královéhradeckého kraje. Policisté obvinili čtyři muže a zajistili 450 kusů marihuany a dalších více než 100 kilogramů částečně usušených rostlin.

Částečně usušené rostliny konopí v pěstírně na Broumovsku | foto: Policie ČR

"Velmi kvalitní marihuana měla s největší pravděpodobností končit na drogovém trhu v sousedním Polsku. Podle dostupných informací by tam tato kvalitní a zároveň levná droga postupně ovládala nelegální obchod s marihuanou," uvedla mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Kriminalisté již obvinili čtyři muže ve věku 27 až 57 let z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Třem z nich hrozí v případě odsouzení tresty až na 12 let, nejmladšímu až na 5 let. Dva z nich budou stíháni vazebně.

"Hlavním pěstitelem je obviněný jednatřicetiletý muž z Broumovska, který soukromě podniká jak v živočišné, tak v rostlinné výrobě. Vzhledem k tomu, že se podle svých slov dostal do poměrně velkého zadlužení, rozhodl se využít svých znalostí z rostlinné výroby k pěstování marihuany. Předpokládal, že se díky snadnému a vysokému zisku dostane z dluhů rychleji. Sám je dlouhodobým uživatelem marihuany, a disponoval tedy potřebnými znalostmi a zkušenostmi," popsala mluvčí.

Muž podle ní k výsevu používal velmi kvalitní semena odrůdy zvané "Bílý Rus", která jsou relativně jistou zárukou vysokého obsahu THC v rostlině. Po úspěšných pokusech v pěstírně ve vlastním objektu rozšířil pěstování drogy i do pronajatého objektu ve vedlejší obci.

Částečně usušené rostliny konopí v pěstírně na Broumovsku.
Částečně usušené rostliny konopí v pěstírně na Broumovsku.

"Tuto poměrně dobře skrytou halu vybavil velmi sofistikovaným zařízením, které fungovalo plně automaticky bez potřeby zásahu lidské ruky. Samotné kriminalisty překvapily technologie, které zajišťovaly v přesně určených poměrech a intervalech zavlažování, hnojení, svícení, ionizování, přívod a odvod vzduchu, topení a podobně. K tomu zde byla nainstalována čidla, termostaty a celá hala byla protkána elektronikou a rozvody, zajišťujícími pro rostliny co nejlepší podmínky k růstu," doplnila Ježková.

Veškerou technologii v ceně kolem 700 tisíc korun kriminalisté rovněž zajistili. Podle výpovědi obviněného muže od podzimu 2011 do současné doby vypěstoval minimálně 820 kusů indického konopí setého s velmi vysokým THC.

"Podle předběžného vyjádření znalce má námi zajištěná marihuana THC ve výši 15 až 25 procent, přičemž běžná hodnota zajištěných kvalitně vypěstovaných rostlin z jiných pěstíren se pohybuje řádově kolem deseti procent. Přesná výtěžnost rostlin bude samozřejmě předmětem dalšího zkoumání," uvedla policejní mluvčí.

I cena, za kterou "podnikatel" drogu prodával, kriminalisty překvapila. Podle dostupných zjištění nabízel usušený gram marihuany za pouhých 90 korun. Běžně se přitom cena kvalitní marihuany pohybuje od 200 do 250 Kč za 1 gram.

Odběratelům nabízel množstevní slevy

Při vyšetřování vyšlo najevo, že si hlavní obviněný již v prvopočátku pěstování zajišťoval kontakty s odběratelskou sítí v Polsku. Pokud by kriminalisté jeho aktivity nepřekazili, byl by schopen vypěstovat a usušit zhruba 35 kilogramů žádané drogy ročně, což by mu vynášelo každý rok více než 3 miliony korun.

"Zřejmé také je, že drogu neprodával drobným odběratelům. Vždy nabízel množství větší a byl připraven na odebrané zboží dát i množstevní slevu. Podle našich informací zvolil z důvodu obavy z prozrazení odběratelské cesty hlavně do Polska. Mylně se domníval, že jeho aktivity tak zůstanou ve větší konspiraci," řekla Ježková.

Krajští a náchodští kriminalisté v pěstírnách zajistili 450 různě vzrostlých rostlin marihuany, pět kilogramů marihuany již usušené a více než 100 kilogramů částí rostlin v surovém a částečně usušeném stavu.

Podle předběžných odhadů by z tohoto množství obviněný muž usušil k prodeji zhruba 15 až 20 kilogramů drogy. Zajištěné zboží mělo hodnotu přibližně kolem pěti milionů korun.

Autor:Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Karsit zahájil ve Dvoře Králové stavbu moderní továrny na autodíly

Vizualizace budoucího závodu Karsit Automotive u Dvora Králové nad Labem.

Strojírenská společnost Karsit zahájila ve Dvoře Králové nad Labem stavbu nové továrny na autodíly za dvě miliardy...

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Najdete na iDNES.cz