Lidé na Náchodsku a Trutnovsku proti plánům na těžbu protestují.

Lidé na Náchodsku a Trutnovsku proti plánům na těžbu protestují. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Lidé břidlicový plyn odmítají, někteří europoslanci jsou shovívavější

  • 25
Těžba plynu z břidlic se probírá v domácnostech v Podkrkonoší i v Evropském parlamentu. Zatímco lidé i politici v regionu protestují, europoslanci těžaře jednoznačně neodmítají. Někteří s průzkumy souhlasí.

Břidlicový plyn, jehož těžby se obávají lidé v Podkrkonoší, probírají právě teď i poslanci v Evropském parlamentu. Někteří by přitom těžbu nezakazovali.

"Rozhodně bych tento zdroj energie nezatracoval a vyčkal, až budeme v této záležitosti vědět víc. Nejdřív je nezbytné zpracovat různé studie a podívat se na obdobné projekty v zahraničí," míní hradecký europoslanec Oldřich Vlasák.

Plyn z břidlic

* metan uložený v pravěkých vrstvách, těží se vrty z hloubek i přes 2 km za pomoci vody, písku a chemikálií

* těží se hlavně v USA, v Evropě se zkoumají jeho zásoby, Francie a Bulharsko průzkum zastavily

* plyn by mohl pomoci od energetické závislosti na Rusku,

* odpůrci varují před dopady na zdraví a přírodu

Zatímco hejtmani se v pátek v jednom šiku rozhodli, že protlačí českým parlamentem zákon zakazující hydraulické štěpení jako to udělala třeba Francie, europoslanci v Bruselu dokončují své připomínky ke zprávě o dopadech břidlicového plynu na životní prostředí. Evropský parlament bude o plynu hlasovat v září.

Průzkum by měl probíhat, řekl Fajmon

Na postoje k těžbě, kterou by chtěla firma Hutton Energy zkusit i na Broumovsku, Náchodsku a Trutnovsku, se MF DNES zeptala českých europoslanců, ale také lidí z obcí, kde chce londýnská firma průzkum provádět.

Jsou to pohledy někdy mnohem vzdálenější než jen tisíc kilometrů z Náchoda do Bruselu. "Myslím, že je správné, aby průzkum probíhal. Nevím, proč by se firmám, které mají zájem ložiska prozkoumat, měl průzkum a priori zakázat," říká europoslanec ODS Hynek Fajmon, zvolený ve Středočeském kraji.

Na padesát tisíc lidí v Podkrkonoší, na Berounsku i jinde v Česku už přitom podepsalo protestní petice proti průzkumu i těžbě. "I kdyby se tu našly zásoby na 300 let, nevyplatí se to. Za jakékoliv poškození našeho regionu a zdraví lidí neponese tradičně nikdo žádnou zodpovědnost," míní Terezie Jursová z biofarmy na Slavném na Náchodsku.

Hlavní slovo bude mít vláda

Na vstřícném postoji Evropy k plynu pracují hlavně Poláci, kteří doufají, že plyn sníží jejich energetickou závislost. Pro jsou i Britové, proti Francouzi. Závěry europoslanců budou doporučením, hlavní slovo zůstane vládám.

"Jsem rozhodně proti těžbě břidlicového plynu v České republice, takže logicky pokládám za zbytečné provádět průzkumy," uvedl europoslanec a člen výboru pro životní prostředí Pavel Poc z Karlovarska. 

Britové žádají o vytýčení průzkumného území na Moravě a Basgas Energia Czech s australskoamerickými vlastníky usiluje o "Berounsko" a "Trutnovsko". Tam je řízení znovu na začátku. "Jediný způsob, který může zaručit, že se u nás těžit nebude, je prosadit zákaz hydraulického štěpení v Parlamentu," míní hradecký hejtman Lubomír Franc.

Břidlicový plyn je metan, jenž se dobývá za pomoci horizontálních a vertikálních vrtů. Neprostupné vrstvy břidlic a utužených jílovců se roztrhají pomocí hydraulického štěpení, kdy se pod zem vhání voda s příměsí písku a půl procentem chemikálií. Jen menší část roztoku se pak podaří vyčerpat na povrch.

,