Čína se dere do vpřed v byznysu. Výhodu bude mít ten, kdo se domluví. Ilustrační foto

Čína se dere do vpřed v byznysu. Výhodu bude mít ten, kdo se domluví. Ilustrační foto | foto: AP, ČTK

Němčina upadá, ale naučit se v Hradci čínsky není problém

  • 0
Královéhradecký kraj láká investory a ruku v ruce s tím se zdejší lidé musí učit cizí jazyky. Zatímco o němčinu zájem není, čínština je na vzestupu. Učí ji už i na střední škole. Bodují i další exotické řeči.

První soukromé jazykové gymnázium v Hradci Králové vyučuje kromě tradiční kombinace angličtina a volitelný jazyk (nejčastěji němčina, španělština, francouzština nebo ruština) i netradiční řeči.

Mohou si vybrat čínštinu, japonštinu nebo arabštinu. "Letos jsme otevřeli dvě skupiny arabštiny, jednu pro začátečníky a jednu pro pokročilé. Skupiny jsou většinou po čtyřech účastnících, ale japonštinu otevíráme i při zájmu jednoho nebo dvou," říká zástupkyně ředitele gymnázia Blanka Pražáková.

Studenty většinou učí rodilí mluvčí, arabštinu lektor, jenž v Hradci Králové vystudoval medicínu a živí se jako lékař.

Neobvyklým jazykům gymnázium nevyučuje pouze vlastní studenty. "Do hodin, které jsou u nás nepovinné, můžeme přijmout i zájemce zvenku. Nechodí k nám jenom na čínštinu nebo arabštinu, ale mají zájem i o španělštinu," vysvětluje Pražáková.

Jazyk jihu Evropy a Ameriky je v kurzu

Právě španělština je v současnosti hodně v kurzu. "Je to nejprogresivnější jazyk dneška. Dříve se učila velmi málo, naopak teď se učí opravdu hodně. Nejvíc se samozřejmě učí angličtina, zabírá zhruba 90 procent celé výuky. Oproti předchozím letům teď ale skoro vůbec neučíme němčinu, ta prohrává na celé čáře. Také francouzština se učí méně než dřív," připustil ředitel jazykové školy Gulliver Jiří Šustáček.

Španělsky se lidé chtějí naučit nejen proto, že je to moderní jazyk, ale i kvůli jejímu velkému rozšíření po světě. "Je ale jen málo těch, kteří by španělštinu potřebovali k byznysu," dodává.

Jazyková škola Gulliver vyučuje kromě exotiky i netradiční evropské jazyky, například holandštinu.

"Speciálně o holandštinu takový zájem není, učí se jí spíš jednotlivci, kteří to potřebují pro svou práci. Arabštinu se zase chodí učit hodně ženy, které mají přítele z arabsky mluvících zemí a chtějí mu rozumět," říká Šustáček.

Méně obvyklé řeči naučí vysokoškoláci

V Hradci není problém ani s výukou méně rozšířených řečí, jako jsou třeba finština nebo řečtina.

Jednou z možností je zařídit si soukromé hodiny u rodilých mluvčích nebo studentů vysokých škol, kteří svoje služby nabízí na internetu, jinou je dohoda s některou jazykovou školou.

"Pokud se chcete učit jazyk, který není v naší nabídce, možné to je. Máme velkou databázi lektorů, takže jsme schopni splnit individuální přání našich zákazníků. Standardně nemáme v nabídce japonštinu, vyučujeme ji však naše firemní klienty," říká Šustáček a dodává, že se cena lekcí u těchto řečí příliš neliší od individuálních hodin u běžných jazyků.