Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V náchodské nemocnici zavírají části oddělení, chybí sestry i lékaři

  8:55aktualizováno  8:55
Nemocnici v Náchodě schází desítky zdravotních sester a lékařů. Letos proto musela dočasně uzavřít části některých oddělení. Nezbytná dostavba přitom stále naráží na nedokončený výběr dodavatele. Podoba nové nemocnice může záležet i na výsledku voleb.

Ambulantní pavilon náchodské nemocnice (Ilustrační snímek). | foto: Otakar Grusser

Pro některé zdravotníky v Náchodě je to stále špitál bez budoucnosti. Už třetí tendr na výběr firmy chtěl kraj stihnout ještě v září. Těsně před otvíráním obálek však zasáhli kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří mají podezření na pokus o zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání zakázky (o zásahu policie jsme psali zde).

Otvírání obálek se odsunulo na 14. října, projekt tak zdědí noví krajští zastupitelé. Ne všem politikům se však zcela zamlouvá.

Fotogalerie

„Pracuji tady čtyřicet let a troufám si říct, že je na hraně katastrofy, v jakém personálním stavu, co do počtu sestřiček a lékařů, se nacházíme. Není to jen o penězích. Celá řada oddělení visí na jednom lékaři či jedné sestřičce, když zítra nepřijdou, oddělení se uzavře. Ten nejdůležitější stabilizační prvek pro zdravotníky i pacienty z regionu je výstavba, která byla slíbena. Všichni víme, že je v nedohlednu. My už ani nejsme smutní, že to zase nedopadlo a oddaluje se to, my jsme s tím už ani nepočítali,“ posteskl si na besedě zaměstnanců s politiky primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení a bývalý dlouholetý náměstek pro léčebnou péči Antonín Housa.

Odliv personálu začal už před lety, když se dostavba nemocnice nehýbala kupředu. Zbývající personál je podle primáře přetížený i kvůli tomu, že v menších nemocnicích v Broumově, Jaroměři a Opočně se přestalo operovat a všichni pacienti míří do Náchoda.

Momentálně nemocnici chybí třicet sester a osmnáct lékařů, hlavně v oborech vnitřního lékařství, hematologie, následné a dlouhodobé péče, urologie, radiodiagnostiky, psychiatrie a ORL. V nemocnici v Rychnově, která patří pod náchodskou, schází lékaři na gynekologii a porodnictví, na ARO a ortopedii.

Letos se kvůli nedostatku personálu dočasně snižovaly počty lůžek na urologii, interně a na oddělení lůžek následné péče.

Ekonomika roste, zaměstnanci odcházejí

Důsledkem toho však nemocnice nemá tolik výkonů, což ji postihne v platbách od pojišťoven. Za osm měsíců roku už u některých pojišťoven mají výkony pokles v řádu procent, u jiných naopak nárůst, takže vedení nemocnice teprve analyzuje další vývoj. V poslední době špitál nakoupil aspoň nejnutnější přístroje. Nemocnice přitom naráží i na rozvoj automobilky v Kvasinách.

„Ekonomika roste, takže zaměstnanci odcházejí do jiných odvětví a my musíme rapidně zvedat mzdy nejen u sestřiček, ale i nelékařského personálu. Výstavba v Kvasinách, kde automobilka nabízí 30 tisíc a přetahuje lidi, a ty táhnou i další firmy, to je věc, které nemůžeme konkurovat. Musíme přidávat na všech frontách. Problém je, že investice do automobilky přišla do části kraje, kde je nezaměstnanost velmi nízká,“ uvedl předseda představenstva nemocnice Zbyněk Chotěborský.

Nynější tendr na první etapu modernizace špitálu v Náchodě za 1,3 miliardy korun bez započtení daně z přidané hodnoty počítá se stavbou dvou nových pavilonů, které se stanou středem areálu. V jednom bude hlavně lůžková část chirurgie, ortopedie či gynekologické ambulance, v druhém rentgen, operační sály, ARO a chirurgická JIP, porodnice či dětské oddělení. Stavět se bude za provozu dva roky.

Problém nemocnice tkví v tom, že využívá horní a dolní areál vzdálené od sebe asi 700 metrů. Pacienti z interny a gynekologie v horní nemocnici tak musí cestovat sanitami kvůli vyšetřením do dolní. Zařizování těchto převozů je náročné i na množství personálu. Podle vedení nemocnice nyní tvoří personální náklady 60 procent výdajů.

Výsledek voleb může s plány zamíchat

Když v roce 2013 padla možnost evropské dotace na stavbu nemocnice, sociální demokraté prosadili, že kraj si na investici vezme úvěr 600 milionů korun a zbytek doplatí z rozpočtu. Politici na rozdíl od krajských voleb před čtyřmi lety více podporují dostavbu, ale někteří znovu volají po přehodnocení projektu, i když je možné, že se budou muset přidržet vysoutěženého tendru.

Lidovec Vladimír Derner a občanský demokrat Martin Červíček v televizní debatě opakovaně nezvládnutý tendr kritizovali, sociální demokrat Jiří Štěpán a komunista Otakar Ruml tvrdí, že obtíže způsobil zákon o veřejných zakázkách a nyní je třeba vyčkat na otevření obálek. Klára Dostálová za ANO se pozastavila nad zvýšením ceny zakázky a navrhla ji soutěžit po menších částech.

Leoš Heger z TOP 09 a Martina Berdychová za Východočechy by chtěli zrevidovat rozsah výstavby a vybavení.

„Chtěli bychom dělat rekonstrukci po částech tam, kde je to nejvíc kritické. Prostředí pro pacienty i personál se skutečně dostává do kritického stavu a je to priorita, musí se začít. Musíme se podívat, co nejzásadnějšího potřebujeme. Je naplánováno pět operačních sálů, ale s vybavením se počítá pouze pro tři. Už dnes se ví, že všech pět sálů nebude využito,“ řekla Berdychová.

Potíže s nedostatkem zdravotníků mají i ostatní nemocnice, kraj se tomu snaží čelit například stipendii pro mediky. Letos přilákal už 23 zájemců, dalších 5 milionů korun chce rozdělit mezi čtyřicet studentů deseti vybraných specializací, kteří v regionu zůstanou čtyři roky (o stipendiích čtěte zde).Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Najdete na iDNES.cz