Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V náchodské nemocnici zavírají části oddělení, chybí sestry i lékaři

  8:55aktualizováno  8:55
Nemocnici v Náchodě schází desítky zdravotních sester a lékařů. Letos proto musela dočasně uzavřít části některých oddělení. Nezbytná dostavba přitom stále naráží na nedokončený výběr dodavatele. Podoba nové nemocnice může záležet i na výsledku voleb.

Ambulantní pavilon náchodské nemocnice (Ilustrační snímek). | foto: Otakar Grusser

Pro některé zdravotníky v Náchodě je to stále špitál bez budoucnosti. Už třetí tendr na výběr firmy chtěl kraj stihnout ještě v září. Těsně před otvíráním obálek však zasáhli kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří mají podezření na pokus o zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání zakázky (o zásahu policie jsme psali zde).

Otvírání obálek se odsunulo na 14. října, projekt tak zdědí noví krajští zastupitelé. Ne všem politikům se však zcela zamlouvá.

Fotogalerie

„Pracuji tady čtyřicet let a troufám si říct, že je na hraně katastrofy, v jakém personálním stavu, co do počtu sestřiček a lékařů, se nacházíme. Není to jen o penězích. Celá řada oddělení visí na jednom lékaři či jedné sestřičce, když zítra nepřijdou, oddělení se uzavře. Ten nejdůležitější stabilizační prvek pro zdravotníky i pacienty z regionu je výstavba, která byla slíbena. Všichni víme, že je v nedohlednu. My už ani nejsme smutní, že to zase nedopadlo a oddaluje se to, my jsme s tím už ani nepočítali,“ posteskl si na besedě zaměstnanců s politiky primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení a bývalý dlouholetý náměstek pro léčebnou péči Antonín Housa.

Odliv personálu začal už před lety, když se dostavba nemocnice nehýbala kupředu. Zbývající personál je podle primáře přetížený i kvůli tomu, že v menších nemocnicích v Broumově, Jaroměři a Opočně se přestalo operovat a všichni pacienti míří do Náchoda.

Momentálně nemocnici chybí třicet sester a osmnáct lékařů, hlavně v oborech vnitřního lékařství, hematologie, následné a dlouhodobé péče, urologie, radiodiagnostiky, psychiatrie a ORL. V nemocnici v Rychnově, která patří pod náchodskou, schází lékaři na gynekologii a porodnictví, na ARO a ortopedii.

Letos se kvůli nedostatku personálu dočasně snižovaly počty lůžek na urologii, interně a na oddělení lůžek následné péče.

Ekonomika roste, zaměstnanci odcházejí

Důsledkem toho však nemocnice nemá tolik výkonů, což ji postihne v platbách od pojišťoven. Za osm měsíců roku už u některých pojišťoven mají výkony pokles v řádu procent, u jiných naopak nárůst, takže vedení nemocnice teprve analyzuje další vývoj. V poslední době špitál nakoupil aspoň nejnutnější přístroje. Nemocnice přitom naráží i na rozvoj automobilky v Kvasinách.

„Ekonomika roste, takže zaměstnanci odcházejí do jiných odvětví a my musíme rapidně zvedat mzdy nejen u sestřiček, ale i nelékařského personálu. Výstavba v Kvasinách, kde automobilka nabízí 30 tisíc a přetahuje lidi, a ty táhnou i další firmy, to je věc, které nemůžeme konkurovat. Musíme přidávat na všech frontách. Problém je, že investice do automobilky přišla do části kraje, kde je nezaměstnanost velmi nízká,“ uvedl předseda představenstva nemocnice Zbyněk Chotěborský.

Nynější tendr na první etapu modernizace špitálu v Náchodě za 1,3 miliardy korun bez započtení daně z přidané hodnoty počítá se stavbou dvou nových pavilonů, které se stanou středem areálu. V jednom bude hlavně lůžková část chirurgie, ortopedie či gynekologické ambulance, v druhém rentgen, operační sály, ARO a chirurgická JIP, porodnice či dětské oddělení. Stavět se bude za provozu dva roky.

Problém nemocnice tkví v tom, že využívá horní a dolní areál vzdálené od sebe asi 700 metrů. Pacienti z interny a gynekologie v horní nemocnici tak musí cestovat sanitami kvůli vyšetřením do dolní. Zařizování těchto převozů je náročné i na množství personálu. Podle vedení nemocnice nyní tvoří personální náklady 60 procent výdajů.

Výsledek voleb může s plány zamíchat

Když v roce 2013 padla možnost evropské dotace na stavbu nemocnice, sociální demokraté prosadili, že kraj si na investici vezme úvěr 600 milionů korun a zbytek doplatí z rozpočtu. Politici na rozdíl od krajských voleb před čtyřmi lety více podporují dostavbu, ale někteří znovu volají po přehodnocení projektu, i když je možné, že se budou muset přidržet vysoutěženého tendru.

Lidovec Vladimír Derner a občanský demokrat Martin Červíček v televizní debatě opakovaně nezvládnutý tendr kritizovali, sociální demokrat Jiří Štěpán a komunista Otakar Ruml tvrdí, že obtíže způsobil zákon o veřejných zakázkách a nyní je třeba vyčkat na otevření obálek. Klára Dostálová za ANO se pozastavila nad zvýšením ceny zakázky a navrhla ji soutěžit po menších částech.

Leoš Heger z TOP 09 a Martina Berdychová za Východočechy by chtěli zrevidovat rozsah výstavby a vybavení.

„Chtěli bychom dělat rekonstrukci po částech tam, kde je to nejvíc kritické. Prostředí pro pacienty i personál se skutečně dostává do kritického stavu a je to priorita, musí se začít. Musíme se podívat, co nejzásadnějšího potřebujeme. Je naplánováno pět operačních sálů, ale s vybavením se počítá pouze pro tři. Už dnes se ví, že všech pět sálů nebude využito,“ řekla Berdychová.

Potíže s nedostatkem zdravotníků mají i ostatní nemocnice, kraj se tomu snaží čelit například stipendii pro mediky. Letos přilákal už 23 zájemců, dalších 5 milionů korun chce rozdělit mezi čtyřicet studentů deseti vybraných specializací, kteří v regionu zůstanou čtyři roky (o stipendiích čtěte zde).
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Play off začíná. Hradečtí hokejisté potřebují zdolat nejdřív Tygry

Hradecký asistent Tomáš Martinec maluje hráčům Mountfieldu jednu z herních...

Hokejisté hradeckého Mountfieldu se dnes střetnou v prvním zápase čtvrtfinále play off s Bílými Tygry Liberec. Loňská...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Zloděj ukradl z kostela 120 let starý hodinový stroj, vážil asi metrák

Ukradený hodinový stroj z kostela v Prosečném na Trutnovsku.

Historický stroj věžních hodin z roku 1896 zmizel během února z kostela v Prosečném u Hostinného na Trutnovsku. Zloděj...

Najdete na iDNES.cz